Kegel Egzersizi Nedir?

0
Advertisement

Dr. Arnold Kegel tarafından ortaya atılmış olan ve idrar kaçıran kadınlar için yapılması tavsiye edilen Kegel egzersizi hakkında kısa bilgi.

Arnold KegelKegel Egzersizi 1950’li yıllarda yaşamış bir jinekolog olan Dr. Arnold Kegel tarafından bulunmuş, ortaya atılmış ve bayanların ileriki yaşlarda idrar kaçırmasını engellemek amaçlı bir egzersizdir. Bulan kişi Dr. Kegel olduğu için “Kegel Egzersizi” olarak anılmıştır.

İdrar kaçırma ile ilgili problemi olan hastalara Dr. Kegel idrar kaçırmanın ana sebebi olan vajina ve üretradaki kasların gevşemesi sebebi ile vajina kaslarını sıkıp bırakmasını salık vermiş bu şekilde egzersiz yapan kadınlarda sürekli kasılma hareketi ile kaslar güçlendiği için idrar kaçırma problemleri ya ortadan tamamen kalkıyor ya da kısmi de olsa başarı sağlıyor.

Bu egzersiz dünyanın en iyi ve en yararlı egzersizlerinden birisi kabul edilmektedir. Baş sebebi herhangibir özel ekipmana ve yere ihtiyacınızın olmamasıdır. Bu egzersizleri idrar kaçırma problemi olan tüm kişiler nerede olursa olsunlar yapabilmektedirler.


Leave A Reply