Kestel Nerededir?

0
Advertisement

Kestel nerededir? Kestel hangi ilimize bağlıdır? Kestel ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

kestelKestel; Bursa İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 30 köyü vardır. Merkez İlçe ve İnegöl toprakları arasında yer alır.

İlçe toprakları düzlük bir yapıdadır. Yıllık ortalama sıcaklık 14°C, yağış tutarı 700 mm’dir. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, mısır, ayçiçeği, elma, şeftali ve büyük oranda kavak fidanı yetiştirilir. Kavak fidanı yetiştiriciliğiyle Marmara Bölgesi’nde ön sıralarda yer alır. Kavak fidanı üretim ve pazarlama kooperatifi vardır. Daha önce Merkez İlçe, Gürsu Bucağı’ na bağlı bir yerleşim yeriyken 9 Mayıs 1990’da üçe yapıldı.

KESTEL GÖLÜ, Burdur İli’nin güneydoğusunda gödürl. Yüzölçümü 25 km2, deniz düzeyinden yüksekliği 779 m. Kuzeydoğuda Bucak ilçe merkezi, kuzeybatıda Katrancık Dağı yer alır. Karstik yapıda olduğunda gölün suları zaman zaman kurur.

KESTEL OVASI, Batı Akdeniz’de Burdur İli’nin güneybatısında ovadır. Kestel Gölü’nün güneyinde, deniz düzeyinden yüksekliği 795 m’dir. Bir gölova (palye) oluşumu olan Kestel Ovası dağların arasında dar, uzun bir biçimde güney yönünde uzanarak Korkuteli Ovası ile birleşir. Ovadaki yükseltilerin ve çevresindeki dağların yapısı genelde ikinci zaman kireçtaşı özelliği gösterir.

Advertisement

Leave A Reply