Kılıç Ali Paşa Kimdir?

0
Advertisement

Kılıç Ali Paşa kimdir? Kılıç Ali Paşa hayatı, biyografisi, Osmanlı denizcilerinden Kılıç Ali Paşa dönemi ve başarıları.

Kılıç Ali PaşaKılıç Ali Paşa; Osmanlı denizcisidir (Licastelli 1500 – İstanbul 1587).

Uluç Ali Paşa olarak da bilinir. İtalyan kökenli balıkçı bir ailedendir. Papaz olmak için gemiyle Napoli’ye giderken, Cezayirli korsanlarca ele geçirildi. Uzun bir süre korsanlık yaptıktan sonra Müslüman oldu ve Ali adını aldı. Denizcilikteki başarısı ve korsanlığıyla az zamanda ünlendi ve zengin oldu. 1548’de Turgut Reis‘in hizmetine girdi. Mehdiye Kalesi’nin ele geçirilmesinde ve Cerbe Savaşı’nda görev aldı. 1551’de Turgut Reis, İstanbul’a geldiğinde onunla birlikte Kanuni Sultan Süleyman’ın huzuruna çıktı. İstanbul Tersanesi’nde tersane kapudanı oldu. Turgut Reis ile Trablus Seferi’ne ve Napoli ile Sicilya akınlarına katıldı. 1560’ta Berberi şeyhlerinin İspanyollarla birlik olarak Trablus üzerine hareket etmeleri sonucu, hazırlanan donanmada görev aldı. Cerbe’de düşman ağır yenilgiye uğratıldı.

Bundan sonra da İzmir (Sigala) sancağına atandı. 1565’te Piyale Paşa komutasında Malta kuşatmasına katıldı. Bu kuşatmada Turgut Reis ölünce Kılıç Ali Paşa, paşa rütbesiyle Cezayir Beylerbeyi oldu. 1570’te Kıbrıs kuşatmasına katılmak üzere Cezayir’den hareket etti ve yolda dört Malta gemisini ele geçirdi. Kıbrıs’ın alınmasından sonra Kefalonya kıyılarındaki bazı kaleleri ele geçirdi. Bu arada Venedikliler Kıbrıs’ın elden gitmesi üzerine Papalık ve İspanya devletleriyle ittifak kurarak bir haçlı donanması hazırladılar ve Adriya Denizi’ne çıkardılar. Osmanlı Donanması’na göre oldukça güçlü olan düşman donanmasıyla İnebahtı önlerinde karşı karşıya gelindi. Kaptanıderya Müezzinzade Ali Paşa’nın kendi düşüncesinde diretmesi ve Kılıç Ali Paşa’nın ileri sürdüğü düşüncelere katılması sonucunda Osmanlı Donanması ağır bir yenilgiye uğradı. Savaşta sağ kolu tutan Ali Paşa, Andrea Dorya‘nın gemilerini çevirmeyi başardıysa da, Osmanlı Donanmasının genelde yenilmesi üzerine, gemilerini ateşe atmayarak geri çekildi. Savaş alanının biraz gerisinde toplanan beş düşman gemisini dağıttı.

Buradan Modon Kalesi’ne geldi. İnebahtı yenilgisini Edirne’de öğrenen Sultan II. Selim, Kılıç Ali Paşa’yı Kaptanıderya yaptığı gibi, Uluç adını da Kılıç’a çevirdi. İstanbul’a gelerek donanma ve tersane işçileriyle uğraşan Ali Paşa ertesi yıl 250 gemilik büyük bir donanmayla Akdeniz’e açıldıysa da karşısında düşman bulamadı. 1572 Eylül’ünde de İstanbul’a geri döndü. 1573’te Osmanlı Donanması ile yeniden Akdeniz’e açıldıysa da savaşacak düşman bulamadığından Polya kıyılarını yağmaladı, Venediklilerin isteği üzerine barış yapıldıktan sonra, İspanyolların elinde bulunan Tunus’a hareket etti. 1574’te İtalya ve İspanya kıyılarını vurdu. Aynı yıl 33 gün süren bir kuşatmadan sonra da Tunus yeniden Osmanlıların eline geçti. 1582’de görevle Karadeniz’e açıldı. Döndükten sonra İstanbul tersanesinin genişletilmesi ve büyük gemilerin yapılması için çaba harcadı. Ömrünün son günlerini İstanbul’da geçirdi ve burada öldü. İstanbul’un Tophane semtinde bir cami ve hamamın yanı sıra, birçok yerde de çeşitli hayır kurumlan yaptırdı.

Advertisement

Leave A Reply