Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe Kitap Özeti Konusu, Paola Peretti

0
Advertisement

Paola Peretti’nin Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe isimli kitabının konusu nedir? Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe kitap özeti, hakkında bilgi.

Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe

Yazar: Paola Peretti
Yaş Grubu: 9-12 yaş

kiraz ağacı ile aramızdaki mesafe

Kitabın Özeti

Mafalda, kademeli görme kaybına ve sonunda körlüğe neden olan Stargardt hastalığından muzdarip dokuz yaşında bir kızdır. Doktorların görme yeteneğinin tamamen kaybolmasına sadece altı ayı kaldığını tahmin etmesiyle, Mafalda sevdiği ve artık yapamayacağı her şeyin bir listesini yazmaya başlar.

Her gün okula yürürken, tırmanmayı sevdiği kiraz ağacı, giderek daha az net gördüğü için görüşünün ne kadar çabuk bozulduğunu ölçmenin de dokunaklı bir yolunu temsil ediyor. Aradaki mesafenin sabit olmasına rağmen görüş kaybı yaşadıkça Mafalda, kiraz ağacını görmekteki netliği azalmaktadır.

Mafalda, gece yıldızlarını saymak ve futbol oynamak da dahil olmak üzere, görüşü tamamen kaybolduğunda özleyeceği her şeyin bir listesini tutar. Neyse ki, hayatında bazı sabitler var – sevgili kiraz ağacının yanı sıra, uzun süredir acı çeken kedisi, ailesi ve birkaç değerli arkadaşı var. Ailesinin ve arkadaşlarının yardımıyla, Mafalda’nın görme bozukluğu olduğunda kendisi için önemli olacak şeyleri keşfetmesi gerekiyor. Özellikle, okuldaki Romanyalı bakıcısı Estella’dan Mafalda, hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu anlamayı öğreniyor. Kitap, gençlere ve yaşlılara ilham verecek etkileyici, güçlendirici bir cesaret ve kararlılık hikayesi.

Advertisement

Yorum:

Peretti’nin kitabı okuması kolay değil. Mafalda’nın kötü durumunun gözü kara dürüstlüğü, kabul edilmesi oldukça zor olan baskıcı bir atmosfere katkıda bulunuyor. Peretti’nin takdirine göre, bu nihayetinde ilham verici ve umut verici bir hikaye haline geliyor ve bu, büyük ölçüde Mafalda ile Mafalda’nın okulunda çalışan Polonyalı bir bakıcı olan Estella arasında yaratılan harika arkadaşlığa bağlı. Estella, kişinin kendi vücudunun zaaflarının nasıl onlara karşı çevrilebileceğini herkesten daha iyi bilir ve birlikte iki karakter, yapamayacakları şeylere daha az, birbirlerini cesaretlendirebilecekleri ve ilham verebilecekleri şeylere daha çok odaklanmaya başlar. Zorlu ama inanılmaz derecede dürüst bir kitap.

Bu kitabı okumaya başladığımda, beğenip beğenmeyeceğime emin değildim. Ama hikaye ilerledikçe kendimi ana karakter Mafalda’ya aşık olurken buldum. Gelmiş geçmiş en tatlı çocuktu. Bu hikayeyi onun bakış açısından okumayı çok sevdim ve çevresinde olup biten her olayı onun bakış açısından izledim. Çok saf ve temiz hissettirdi ve o masum bir ruh.


Leave A Reply