Kırlangıç Nasıl Bir Kuştur? Özellikleri Yaşam Ortamı Üreme ve Beslenmesi

0
Advertisement

Kırlangıç nasıl bir kuştur, nerede yaşar, özellikleri nelerdir? Kırlangıçların üreme, beslenme davranışları, türleri hakkında bilgi.

Kırlangıç

Kaynak: pixabay.com

Kırlangıç

Ötücü kuşlardandır. Küçük ve ince yapılıdır. Ucu yassı kısa gagasının yarığı çok derindir. Kanatları uzun, kuyruğu çatallıdır.

Kırlangıcın kanatları uzun, kuyruğu çatallıdır. Çok hızlı uçarak havada yakaladığı sinek vs. gibi böceklerle beslenir.

Serçegillerden olan kırlangıçlar hemen hemen dünyanın her yerinde yaşar. Göçücü kuşlardandır. Göç ederken büyük topluluklar halinde giderler; yalnız gündüzleri uçar, geceleri ormanlarda, göl kıyılarında konaklarlar. Amerika’da yaşayan bir kırlangıç cinsinin göç mevsiminde 15.000 km. uçtuğu tespit edilmiştir. Bazı çeşit kırlangıçlar toplu halde yaşar, bazıları da kendilerine ayrı yuva yaparlar.

Yuva şekilleri yaşadıkları bölgeye, kuşun cinsine göre değişir. Bir kısım kırlangıçlar ağaç kovuklarına yuva yaptığı halde, başka bazı çeşitler saçak altlarına, duvarlara kilden, çamurdan sağlam yuvalar kurar. Kumluk yerlerde yaşayanlar yuvalarını kumların arasında yaparlar.

Dişi kırlangıçlar yılda 3 – 9 yumurta yapar. Ana baba, yumurtadan çıkan yavrulara sırayla sinek vs. gibi yiyecek taşıyarak onları büyütürler. Bazı çeşitlerin yumurtası süt beyaz, bazılarınınki kahverengi beneklidir. Kırlangıçlar böcek yiyerek beslenirler.

Advertisement

Kırlangıçların birçok çeşitleri vardır. Yurdumuzda yaşayan başlıca kırlangıçlar «pencere kırlangıcı» (şehir kırlangıcı), «kır kırlangıcı», «kızıl kırlangıç», «kum kırlangıcı», «kaya kırlangıcı» dır.

Denizkırlangıcı

Denizkırlangıcı – Kaynak: pixabay.com

DENİZKIRLANGICI, (Lat. Sterna hirundu)

Denizkırlangıcıgiller familyasından kuş türüne verilen isimdir. Yaz kuşudur; Avrupa, Kanarya ve Azor Adaları, Kuzeybatı Afrika, Asya ve Güney Amerika’ da göl, deniz ve ırmak kıyılarında sürü halinde yaşar.

Denizkırlangıcının uzunluğu 35 santim kadardır. Tüyleri yaz aylarında ak ve ensede siyah, omuzlarda, mavimsi kül grisi, öteki yerlerinde beyazdır. Kıyılarda ırmak boylarında ve kumlu deniz şeritlerinde kuluçkaya yatar. Deniz üzerinde uçarak gözlediği balıkları hızla suya dalarak yakalar, kıyıda da kabuklular ve yumuşakçalarla beslenir. Kuzey, Güney kuşaklar arasında göç ederler.

Denizkırlangıcıgiller, (Lat. Sternidae)

Martılar alt takımından bir familya. Küçük ince yapılı, kısa boyunlu ve kısa bacaklı kuşlardır. Dar, uzun kanatlar ve derin yarıklı kuyruklarıyla çok iyi uçarlar. Dalarak yakaladıkları küçükbalıklarla beslenirler. Büyük sürüler halinde yaşarlar. Tek eşlidirler ve kuluçkaya birlikte yatarlar. Kendisine hediye verilen balığı kabul eden dişi eşini seçmiş demektir. Kuluçka döneminde tümünün siyah başları ve canlı renkli kırmızı gagalan vardır. Kara deniz kırlangıcı, akkanatlı denizkırlangıcı, denizkırlangıcı, ak alınlı iyi bilinen türleridir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply