Kito Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kito Yaylası nerededir? Rize, Hemşin Kito Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

KİTO YAYLASI

Yüksek diyarlar bir başkadır, bulutların üzerinde yalnız ve mağrur bir ülke gibi yükselirler. Altınızda sonsuzluğa uzanan bulut denizi, yemyeşil bir yayla ve karlı doruklarıyla yüce dağlardan oluşan bir tablo düşünün. Doğu Karadeniz yaylaları arasında en güzel manzaraya sahip olan Kito, tam da böyle bir tabloya benzer. 2 bin metreleri aşan yükseklikteki bir sırta konumlanan yayladan, açık havalarda hem Fırtına Vadisi’ni hem de Kaçkarlar’ın görkemli manzarasını seyretmek mümkün.

Hemşin ve Çayeli ilçelerine bağlı köyler tarafından kullanılan 1998 metre yükseklikteki yaylaya Subaşı (Haçapit), Erenler (Venekdere), Çamlıtepe (Zuğa), Kantarlı, Yavuzlar (Neyçor), Kaçkar, Kestanelik ve Hilal gibi köylerden kalabalık bir topluluk çıkıyor. Çamlıhemşin ilçesine 32, Hemşin ilçesine 28 ve Çayeli ilçesine 55 kilometre mesafedeki yaylada iki pansiyon hizmet veriyor.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden Çat’a giden yol üzerinde yer alan Meydan Köyünü geçtikten sonra, sağdaki yol takip edilerek çıkılıyor Kito’ya. İkinci ve daha çok tercih edilen seçenek de Pazar – Hemşin güzergâhı. Yerel halk tarafından Gito olarak da anılan yaylanın aşağı kısımları ormanlık, üst kısımları ise çayırlarla kaplı. Pek fazla yeni yapı bulunmayan yaylanın tüm evleri bir tepeye art arda sıralanmışlar uslu çocuklar gibi. Yamaca yaslanmış evlerin penceresinden sis perdesinin vadi koridorunu doldurmasını izlemek mümkün. Beyaz dumanın ardından çiy taneleri otları ıslatarak mis gibi kokulara büründürüyor ortalığı.

Kito’nun 14 kilometre güneyinde bir üst yaylası olan Ambarlı yer alıyor. 2 bin 453 metre yüksekliğindeki Ambarlı Yaylasından Balıklıgöl’e ve yakınındaki Üçgöller’e yürüyüşler yapabilirsiniz. Kışın karlar altında kalan bacalarıyla, yaz mevsiminin gelişini dört gözle bekler Kito. Baharla birlikte otları tazelenir, çiçekleri açar, buz gibi suları delice akmaya başlar. Horonlarla şenlenen yayla meydanı sırt çantalı serüvencilerin gözdesi olur. Eylül ayında, bir sonraki yazın habercisi ilk sıcaklara kadar derin bir sessizliğe gömülür yeniden yayla evleri. Konaklamak için yanınızda çadır taşımak istemiyorsanız, dağcıların hizmetinde olan pansiyonlardan faydalanabilirsiniz.

Advertisement

Leave A Reply