Kızılcık Bitkisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kızılcık (Cornus) bitkisi ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı Kızılcık bitkisinin temel özelliklerinden bahseden yazımız.

Kızılcık Çiçekleri

KIZILCIK, (Lat. Cornus). İkiçenekliler sınıfının Kızılcıkgiller familyasından bir bitki. Çoğunluğu çalı ya da ağaç halinde odunsu, birkaçı da otsu, kışın yaprak döken ya da her zaman yeşil olan bir bitkidir.

Kuzey yarı kürenin ılıman bölgelerinde yetişir. Yaprakları sade, uzun ya da kısa saplı, tam kenarlı ya da hafif dişli, genellikle de çatallı tüylüdür. Erdişi çiçekleri, salkım, şemsiye ya da başçık durumunda kurullar oluştururlar. Yumurtalık üst durumlu ve iki gözlüdür. Meyve elipsoid bir gruptadır.

Kızılcığın çoğu süs bitkisi, birkaç da yenen meyveleri için yetiştirilir. İri ve tek çekirdekli olan meyvesi çok buruk ve ekşi olduğundan çiğ olarak pek yenmez. Daha çok reçel, komposto, şurup yapımında kullanılır. Odunsu olan ikisi dışında 40 kadar türü vardır.

Kızılcıkgiller, (Lat. Cornaceae). İkiçenekliler sınıfının Umbellifloreae takımından bir familya. Tropikal ve ılıman bölgelerde yetişen, yaklaşık olarak 10 cinsi ve 90 türü bulunan ağaç ya da çalı halinde, çok yıllık bitkileri kapsayan bir familyadır. Türkiye’de 1 cins ve 3 türü yetişir.

Advertisement

Leave A Reply