Kleptomani Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır? Belirtileri Nelerdir?

0

Kleptomani nasıl bir hastalıktır? Çalma hastalığı olan kleptomaninin özellikleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi.

Kleptomani Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda, karşı konmayan çalma itkisi şeklinde kendini belli eden bir hastalıktır. Bu hastalığın adı, Eski Yunanca «çalmak» anlamına gelen «klepto» ile «delilik» anlamına gelen «mania» kelimelerinin birleşmesinden türetilmiştir.

Kleptomani

Kleptomani bir ruh hastalığıdır. Yani psikolojik bir sorundan kaynaklanmakta olan ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bugün birçok uzman doktor, kleptomaninin toplumsal bir hastalık olduğunu, gerekli tedaviyle kişinin iyileşebileceğini açıkça söylemekte ve yaptıkları tedaviler ile bunu ispat etmektedirler.

Kleptoman bir hasta çoğu kere kişiliğinin içinde önceden gömülü kalmış gizli bir eksikliği, ya da gereksinmeyi gidermek için çalar. Bu yüzden, hastada kleptomaniye yol açan eksikliğin, ya da gereksemenin niteliği araştırılıp ortaya çıkarılınca, bu hastalık iyi edilebilir.

Kleptomani, adi hırsızlıktan tamamıyla farklıdır. Bir hırsız, her hangi bir şeyi çalarken, yaptığı işi bilir. Çaldığı şeyi değeri için çalar. Çalar çalmaz da onu saklamayı, kimseye görünmemeyi düşünür, davranışlarını buna göre düzenler. Bir kleptoman ise dikkatini çeken her hangi bir şeyi, ancak bilimsel bir araştırmadan sonra anlaşılabilecek olan bir sebepten dolayı çalar. Kleptomanlar, genel olarak, çaldıkları şeylerin değerini düşünmezler, çoğu kere çaldıklarını başkalarından gizlemeye de çalışmazlar.

Kanun bakımından, bir hırsızlık olayında suçlunun kleptoman olması, bir savunma önermesi olarak ileri sürülemez. Ancak, hırsızlık suçu ile yargılanan kleptomanın, davranışlarını kollayamadığı tıp bakımından kanıtlanırsa, bu durumun verilen karar üzerinde bir etkisi olabilir.


Leave A Reply