Konstantius Chlorus Kimdir

0
Advertisement

Roma İmparatoru Konstantius Chlorus dönemi ve hayatı hakkında bilgi

Konstantius ChlorusKonstantius Chlorus, tam adı Marcus Flavius Valerius Constantius Herculius Augustus. Roma imparatoru (Moesia 250-York 306). Hükümdarlık dönemi: 305-306.

Büyük Konstantin’in babasıdır. İmparator Maksimianus tarafından sezar yapıldıktan sonra Marcus Flavius Valerius adını aldı. Chlorus (Solgun) diye anılır. Diocletianus’un oluşturduğu tetrarhi’nin (dörtlü yönetim) üyelerinden biriydi. 293’te batıda Maksimianus’a sezar olarak atandı. Diocletianus’un isteğiyle Konstantin’in annesi Helena’dan ayrılarak, Maksimianus’un üvey kızı Theodora ile evlendi.

Maksimianus, Galya ve Britanya’yı Konstantin’e bıraktı. 293’e Britanya’da başarılar kazandı ve Britanya yeniden Roma’ya bağlandı. Buraya yeni bir yönetsel düzenleme getirdi, Britanya dört eyalete bölündü. 298’de Constantius, Galya’ya geldi ve Almanlara karşı parlak bir zafer kazandı. 305’te Diocletianus resmen tahttan çekildikten sonra Constantius batıda imparator olarak tahta geçti. Bu kez yalnız Galya, Britanya ve İspanya’yı aldı. İtalya, Afrika ve Pannonia’yı sezan Severus’a bıraktı. Britanya’yı Pictlerin ele geçirmesi üzerine çıktığı seferde büyük zafer kazandı. Bir yıllık bir saltanattan sonra York’ta öldü.


Leave A Reply