Kopepod (Copepod) Nedir? Kopepod Hayvanı Özellikleri Yaşam Döngüsü

0
Advertisement

Kopepod (Copepod) nedir? Kopepod nasıl bir hayvandır, nerede yaşar, ne yer? Kopepod hayvanının özellikleri ve yaşam döngüsü hakkında bilgi.

Kopepod (Copepod)

Kopepod terimi, sucul ortamların çoğunda bulunan küçük kabuklu türlerini tanımlamak için kullanılır. Kopepodlar, okyanusların ve tatlı su kütlelerinin hem üst sularında hem de dibinde, ayrıca bataklıklarda, göletlerde ve diğer ıslak habitatlarda bulunabilir. Kopepodlar, önemli bir zooplankton türünü oluşturur.

Nauplius

Nauplius

Kopepod Yaşam Döngüsü

Kopepod yaşam döngüsü diğer kabuklularınkine benzer. Yaşam döngüsü, tanımlanmış bir karın bölgesi olmayan bir baş ve kuyruğu içeren, nauplius (yukarıda gösterilmiştir) olarak bilinen bir yumurta şeklinde yumurtadan çıkan bir yumurta ile başlar. Birkaç kez deri değiştirdikten sonra larva yetişkinliğe ulaşır. Yetişkin üreme, mevsimsel ipuçları ve besinlerin görece bolluğu tarafından belirlenir. Dahası, çevresel toksinlerin varlığının ve su kalitesinin de kopepod üremesini ve gelişimini değiştirdiği bulunmuştur.

Kopepod Özellikleri

Aşağıda birkaç ortak kopepod özelliği verilmiştir:

  • Kopepod boyutu 2 mm ile 1 cm arasında değişir.
  • Kopepodların gövdesi damla şeklindedir, ince, neredeyse şeffaf bir dış iskelet ve iki çift anten içerir.
  • Kopepodlarda dolaşım sistemi ve solungaçlar yoktur. Bunun yerine, oksijen doğrudan deri yoluyla emilir.
  • Atık ürünler, özel maksiller bezler yoluyla atılır.
  • Kopepod gövdesi birkaç bölümden oluşur: baş ve uzuvların bağlandığı 5-7 torasik bölüm ve uzuvlardan yoksun ama kuyruk benzeri bir yapı oluşturabilen bir karın. Vücudun şekli ve boyutu, belirli türlere bağlı olarak oldukça değişkendir.
  • Çoğu kopepod, merkezi olarak konumlandırılmış bir bileşik göz içerir; ancak bazı türlerin gözleri eksiktir.
  • Beslenme için maksilliped adı verilen özel torasik uzantılar kullanılır.

Kopepod

Kopepodlar Ne Yer?

Büyük su kütlelerinin yüzeyinin yakınında bulunan kopepodlar tipik olarak fitoplankton veya diğer kopepod türlerini tüketir. Okyanus tabanında veya diğer benzer habitatlarda yaşayan türlerin, organik atık ürünleri ve ilgili bakterileri tüketim için kazıyabilen özel ağız kısımları vardır. Diğer kopepodlar parazit türlerdir ve besinleri bir konakçıdan türetirler. Bazı kopepodlar böcek larvaları ile beslenir ve sivrisinekle bulaşan hastalıklardan (örn., Dang humması) etkilenen bölgelerdeki sivrisinek popülasyonlarını kontrol etme yetenekleri açısından test edilmektedir.

Advertisement

Leave A Reply