Körlük, Jose Saramago Kitap Özeti Konusu Karakterler Roman İnceleme

0
Advertisement

Jose Saramago’nun Körlük isimli kitabının konusu nedir? Körlük kitabının özeti, karakterleri, kitap inceleme ve hakkında bilgi.

Körlük

Körlük

Körlük Portekizli yazar José Saramago’nun romanıdır. 1998 yılında Saramago, Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı ve Körlük, ödülü duyururken komite tarafından not edilen çalışmalarından biriydi.

Kitabın Özeti

Roman, adlandırılmamış modern bir şehirde günlük bir trafik sıkışıklığı ile başlıyor. Bir araba durur ve içerideki adam aniden kör olduğunu söyler. Ambulansı reddeder, ama yoldan geçen bir kişi adamı arabasıyla eve götürmeyi teklif eder. Kör adamı bıraktıktan sonra ayrılır. Kör adamın karısı eve gelir ve ona ne olduğunu öğrenir. Göz doktoruna gitmeye karar verirler, ancak diğer adamın arabasını çaldığını fark ederler, bu yüzden taksiye binerler. Doktor, kör adamın gözlerinde veya görüşünde yanlış bir şey bulamaz ve daha fazla test yapması gerektiğini söyler.

Araba hırsızı arabadan iner ve kör olduğunu fark eder. Bir polis, adamın bir araba çaldığından habersiz onu eve götürür. Bu arada, kör adamı inceleyen doktor daha fazla araştırma yapmaya çalışır. O akşam kütüphanede okurken elini göremediğini ve kör olduğunu fark etti. Ancak, panik yapmaz ve karısının yanında normal olarak uyuyormuş gibi yapar. Sabah karısına sıkıntılarını anlatıyor. Beyaz körlüğün bulaşıcı olduğu konusunda endişelenmeye başlar. Çünkü kör olanlar karanlık değil beyazlık görüyordur. Aynı zamanda, daha önce doktora gitmiş olan koyu gözlük takan bir kadın, bir otelde kör olur.

Doktor Sağlık Bakanlığı’nı arar. Sonunda, bir salgın durumunda nasıl ilerlemeleri gerektiğini tartışmak için kendi hastanesinin tıbbi direktörünü ile görüşür. Direktör, doktora gittikten sonra bir çocuğun da kör olduğunu doktora söyler. Daha fazla körlük vakası bildirildikten sonra Bakanlık doktoru getirmesi için bir ambulans yollar. Ambulansta doktorun karısı doktora eşlik eder ve o da kör olduğunu söyler.

Advertisement

Karantina

Sağlık Bakanı, beyaz körlükten etkilenen veya mağdur bir kişiyle temasa geçen herkesin bir sonraki duyuruya kadar tecrit edileceğini beyan eder. Doktor ve karısı bir zamanlar akıl hastanesi olan yere getirilir. Doktor karısının aslında kör olmadığını, yalan söylediğini fark eder ve ona gitmesini söylese de kadın reddeder. Yeni körler gelmeye başlar. İlk başta hepsinin doktorun ofisini ziyaret edenlerle bağlantılı olduğunu anlamazlar, ancak sonra yakında bağlantının farkına varırlar. Boş hastaneyi birlikte keşfederken, araba hırsızı koyu gözlüklü kıza uygunsuz bir şekilde dokunur ve kız da tekne atarak hırsızı yaralar.

Doktorun karısı neden henüz kör olmadığına şaşkın ortamı gözlemler. Birçoğu birbirine bulaştırmış bir çok yeni hasta gelmeye devam eder. Yiyecek ve malzemeler hastanenin girişinde bırakılır. Araba hırsızının yarası kötüleşir ve yardım istemek için kapıya giderken bir asker onu vurur. Hastalar, hırsızın cesedini gömmekten sorumludur. Askerler, yiyecek kaynaklarının bıraktıkları girişin çok yakınında bekleyen bir grup kör hastaya ateş ederler.

Yeni bir grup kör geldiğinde, binanın kapasitesinin ötesine geçmesiyle sorunlar daha da kötüleşir. Göz bandı olan yaşlı bir adam ilk koğuşa katılır ve doktorun karısı koğuşundaki insanları mümkün olduğunca düzenli bir şekilde yaşamaya teşvik eder. Göz bandı olan yaşlı adam onlara dış dünyadan haberler verir ve körlüğün yayılmaya devam ettiğini bildirir. Karantina içinde koşullar kötüleşmektedir. Üçüncü koğuştan bir grup silahlanmıştır ve erzakları rehin alırlar ve karşılığında ödeme isterler. Askerler müdahale etmeyi reddeder, bu nedenle karantinaya alınan grup değerli eşyalarını teslim eder. Doktorun karısı bir çift keskin makas bulur ve onu kimsenin bulamayacağı bir yere gizler.

Şartlar Zorlaşır

Silahlı körler gıda tedarikini rehin tutmaya devam ettikçe diğerleri zayıflar ve hastalanırlar. Silahlı körler daha sonra kadınlardan yemek karşılığında cinsel hizmet sunmalarını ister. Silahlı körler, doktorun karısını ve koyu gözlüklü kızı içeren ilk kadın grubuna acımasızca saldırır. Birisi ölür. Ertesi gece, doktorun karısı, başka bir kadın grubuna saldırırken, silahlı körlerin liderini öldürmek için makası kullanır.

Askerler gıda temin etmeyi keserler, ancak silahlı grubun hala büyük bir kaynağı vardır. Diğer koğuşlar, yiyecek almak için silahlılara saldırmaya karar verirler. Bir kavga başlar ve insanlar vurulur. Doktorun karısı koğuşundaki diğer kişilere görebildiğini açıklar. Aynı zamanda, başka bir koğuştan bir kadın, silahlı hastaların koğuşuna tuzak kurar ve süreç içinde hayatını kaybeder. Diğer hastalar panik ve izdiham ile dışarıya koşarlar. Askerlerin kendilerini vurmasından endişe ediyorlardır, ancak askerlerin terk ettiğini ve kapıların açık olduğunu anlayınca şok olurlar.

Yeni Dünyada

Körler her ne kadar artık serbest olsa da, körken şehirde gezinme durumu onlar için çok zordur. İlk koğuştan küçük grup birbirine yapışmaya karar verir. Şehirde dolaşırken dışarıdaki herkesin kör olduğunu fark ederler. Artık evlerinde çok az insanın yaşadığını öğrenirler, çünkü ayrılırlarsa insanlar kayboluyordur. Yemek azdır, ancak doktorun karısı el değmemiş, tamamen stoklanmış bir süpermarket bodrumunu keşfeder. Süpermarkette umutsuzca dolaşan diğer aç insanlara söylememeye karar verir.

Advertisement

Grup, koyu gözlüklü kızın ebeveynleri ile birlikte yaşadığı eve kadar eşlik etmeye karar verir, ancak ev boştur. Bir komşu, hükümetin onları aldığını söyler. Grup, doktorun ve eşinin dairesine gitmeye karar verir. Geldiklerinde, evi temiz ve el değmemiş bulurlar. Zaman geçtikçe, koyu gözlüklü kız ve göz bandı olan yaşlı adam birbirlerine karşı duygularını açıklar.

Doktorun karısı daha fazla yemek için süpermarketin bodrum katına geri döner, ancak körlerin çoğunun bodrum katının kapısını keşfettiklerinde, düşüp öldüklerini fark ederek dehşete kapılır. Doktor ve karısı bir kiliseye giderler. Doktorun karısı, kilise resimlerindeki tüm dini figürlerin gözlerinin kapalı olduğunu fark eder. Dairelerine geri döndüklerinde, grup görüşlerini teker teker geri kazanmaya başlar ve herkes şok olur. Doktorun karısı ise herkes görmeye başladığında kendisinin görüşünü kaybedeceğinden korkar ama korkusu gerçek olmaz. Körlük geldiği gibi aniden gitmiştir.

Körlük filminin posteri

Körlük filminin posteri

Önemli Karakterler

Doktorun karısı

Doktorun karısı, tüm romandaki görüşünü kaybetmeyen tek karakterdir. Bu fenomen romanda açıklanmamaktadır. Kocasını tek başına bırakmak istemediği için doktorlara yalan söyler ve kör olduğunu iddia eder. Bu noktada, acı çekenlerin geri kalanıyla karantinaya alınır. İçeri girdikten sonra, insanların organize olmasına yardımcı olmaya çalışır. Bir koğuş gıdaları alıkoymaya başladığında ve diğer koğuşlardaki kadınların yiyecek karşılığında tecavüze tabi tutulmasını talep ettiğinde, koğuşunun liderini öldürür. Hastaneden kaçtıktan sonra, grubunun şehirde hayatta kalmasına yardımcı olur.

Doktor

Doktor, beyaz körlüğe yakalanan bir hastayı muayene ettikten sonra hastalığa yakalanan bir göz doktorudur. Karısıyla birlikte karantinaya alınan ilk kişilerden biridir. Tıbbi uzmanlığı nedeniyle karantinaya alınan kişiler arasında belirli bir yetkisi vardır. Karısı koğuşta neler olup bittiğini görebilir ve bunu kocasına iletir. Koğuştaki grup nihayet kaçtığında doktor ve eşinin dairesine gidip orada kalırlar.

Koyu gözlüklü kız

Koyu gözlüklü kız, bir müşterisiyle birlikte kör olmuş eski bir yarı zamanlı fahişedir. Karantinaya alınır. İçeri girdikten sonra, doktor ofisinde kontamine olmuş küçük bir grup insana katılır. Araba hırsızı tuvalete giderken onu yakaladığında, onu tekmeler – sonunda ölümüne sebep olacak şekilde yaralar. Hikayenin sonunda, o ve siyah göz bandı olan yaşlı adam sevgili olurlar.

Siyah göz bandı olan yaşlı adam

Siyah göz bandı olan yaşlı adam, ilk koğuşa katılan son kişidir. Yanında gözaltındakilerin haberleri dinlemelerini sağlayan portatif bir transistörlü radyo getirir. Grup karantinadan kaçtığında, yaşlı adam koyu gözlüklü kızın sevgilisi olur.


Leave A Reply