Korona Virüsün Gebelik, Doğum ve Emzirmeye Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Korona virüs (COVID-19) gebe olan kadınlardaki etkileri nelerdir? Daha mı fazla risk altındalar? Doğum ve emzirmeye virüsün etkisi nasıldır?

Korona Virüs (COVID-19) (7)

Gebe kadınlar COVID-19 Korona Virüs için daha yüksek bir risk altında mıdır?

COVID 19 Korona Virüs enfeksiyonunun hamile kadınlar üzerindeki etkilerini anlamak için araştırmalar devam etmektedir. Veriler sınırlıdır, ancak şu anda genel popülasyondan daha ağır hastalık riski altında olduklarına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, vücutlarındaki ve bağışıklık sistemlerindeki değişiklikler nedeniyle, hamile kadınların bazı solunum yolu enfeksiyonlarından kötü şekilde etkilenebileceğini biliyoruz. Bu nedenle, kendilerini korona virüse karşı korumak için önlemler almaları ve olası semptomları (ateş, öksürük veya nefes almada zorluk dahil) sağlık uzmanlarına bildirmeleri önemlidir.

Hamileyim. Kendimi COVID-19 Korona Virüse karşı nasıl koruyabilirim?

Hamile olan kadınlar, COVID-19 Korona enfeksiyonunu önlemek için farklı önlemler almamalıdırlar. Kendinizi korumaya yardımcı olabilecek en temel önlemler:

  • Ellerinizi alkol bazlı el ovma veya sabun ve su ile sık sık yıkayın.
  • Kendinizle başkaları arasında boşluk bırakın, sosyal mesafeye dikkat edin ve kalabalık alanlardan mümkün olduğunca kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
  • Solunum hijyeninin uygulanması. Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya doku ile kaplamak anlamına gelir. Ardından kullanılmış dokuyu hemen atın.
  • Ateş, öksürük veya nefes almakta güçlük çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Hamile kadınlar ve COVID-19’dan etkilenenler de dahil olmak üzere yakın zamanda doğum yapmış kadınlar rutin bakım muayenelerine gitmelidirler.

Advertisement

Hamile kadınlar COVID-19 için test edilmeli mi?

Test protokollerine uyuyorsanız eğer evet. Bununla birlikte, DSÖ önerileri COVID-19 semptomları olan gebe kadınlara test için öncelik verilmelidir. COVID-19’ları varsa, özel bakıma ihtiyaçları olabilir.

COVID-19 bir kadından doğmamış veya yeni doğmuş bebeğine geçebilir mi?

COVID-19 olan hamile bir kadının hamilelik veya doğum sırasında virüsü fetüsüne veya bebeğine geçirip geçiremeyeceğini hala tam olarak bilmiyoruz. Bugüne kadar, virüs amniyotik sıvı veya anne sütü örneklerinde bulunmamıştır.

Hamilelik ve doğum sırasında ne gibi bakımlar yapılmalıdır?

COVID-19 enfeksiyonları doğrulanmış veya şüphelenilenler de dahil olmak üzere tüm hamile kadınlar, doğumdan önce, doğum sırasında ve sonrasında kaliteli bakım alma hakkına sahiptir.

COVID-19’dan şüphelenilir veya onaylanırsa, sağlık çalışanları kendilerine ve diğerlerine, el hijyeni ve eldiven, önlük ve tıbbi maske gibi koruyucu kıyafetlerin uygun şekilde kullanılması dahil olmak üzere, enfeksiyon risklerini azaltmak için gerekli tüm önlemleri almalıdır.

COVID-19 olduğundan şüphelenilen veya teyit edilen hamile kadınların sezaryen ile doğum yapması gerekiyor mu?

Hayır. DSÖ’nün tavsiyesi sezaryen ameliyatlarının yalnızca tıbbi gerekçelerle yapılması gerektiğidir. Doğum şekli bireyselleştirilmeli ve bir kadının obstetrik endikasyonlarla birlikte tercihlerine dayanmalıdır.

COVID-19 Korona Virüse Yakalanmış olan anneler emzirebilir mi?

Evet. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamalara göre COVID-19 olan kadınlar bunu yapmak isterse emzirebilirler. Yapmalılar:

Advertisement

Mümkün olduğunda maske takarak beslenme sırasında solunum hijyeni uygulayın;
Bebeğe dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın;
Dokundukları yüzeyleri rutin olarak temizleyin ve dezenfekte edin.

COVID-19’um varsa yeni doğan bebeğime dokunabilir ve tutabilir miyim?

Evet. Yakın temas ve emzirme bebeğin gelişmesine yardımcı olur. Bu konuda desteklenmelisiniz. İyi solunum hijyeni ile güvenli bir şekilde emzirin; Bebeğinize dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamalı ve tüm yüzeyleri temiz tutmalısınız.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply