Köyceğiz Nerededir? Köyceğiz İlçesi ve Köyceğiz Gölü Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Köyceğiz nerededir? Köyceğiz hangi ilimize bağlıdır? Köyceğiz ilçesi ve Köyceğiz gölü özellikleri, hakkında bilgi.

Köyceğiz Gölü

Köyceğiz; Muğla İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 17 köyü vardır. İlin orta kesiminde; kuzeyden Ula, güneyden Ortaca, batıdan Marmaris, doğudan Denizli’nin Çameli ilçeleriyle çevrilidir.

Gölgeli Dağları’nın güney eteklerinde yer alan ilçe topraklarının en yüksek noktası 2.295 m’dir. Güneydoğuda Dalaman Çayı’nın suladığı 50 km2 genişliğindeki ova uzanır. Ortaca, Dalyan, Kargın, öteki küçük düzlükler Dalaman Çayı ilçe topraklarını sular ve Akdeniz’e dökülür. Köyceğiz Gölü’nün (52 km2) fazla suları, Dalyan Suyu adıyla anılan ırmak aracılığıyla Akdeniz’e boşaltılır. Akdeniz iklimi etkisi altındaki ilçede, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 18°C, yağış tutarı 1.100-1.200 mm’dir. Dağların eteklerinde Akdeniz çalı türleri (maki) 1.000 m’ye kadar kızılçam, daha yukarılarda karaçam ağaçlarından oluşan ormanlarla vadilerde görülen günlük ağaçları doğal bitki örtüsünü oluşturur.

Sığla (günlük) ağacı ormanları, dünya üzerinde yalnız bu yörede yer alması yönünden bilim adamlarının ilgisini çekmektedir. Sığla ağacından elde edilen sığla yağı, eczacılık ve parfümeride kullanılır. Tarım (buğday, arpa, mısır, bakla, kurufasulye, pamuk, susam, pamuk tohumu, yerfıstığı, zeytin, mandalina, portakal hayvancılık (kılkeçisi), orman, turizm, endüstri etkinlikleri yoğundur. Mandalina, portakal bahçeleri geni yayılış gösterir. Zengin krom yatakları vardır. Zengin orman kaynakları, ilçe ekonomisinde önemli rol oynar. Dalaman’da kurulu SEKA Genel Müdürlüğü’ne bağlı kâğıt fabrikası, yörenin orman ürünlerini değerlendirir. Köyceğiz Gölü’nün deniz tarafındaki kıyısında kurulu Balık Üretme Çiftliği’nde balık yumurtası üretilir. Turizm gelişmektedir. Göl, Namnam ve Yuvarlakçay nehirleri ve çok sayıda dağ deresi tarafından beslenir. Derelerin, eriyen suların ve tatlı su kuyularının suları, bir faydan salınan ılık kükürtlü su ve yükselen gelgit ile nehir yukarı akan hafif acı, oksijenli su ile karışır. Gölün derinliği 20 ila 60 metre arasında değişmektedir. Gölün bol balık var.

Köyceğiz Gölü’nün kuzeydoğu ve güneydoğusunda ovalar, diğer kesimler ise tepelerle çevrilidir. Bunların en yükseği güneybatıda Ölemez Dağı (937 metre) , güneyde Bozburun Tepesi (556 metre)’dir. Gölde, biri Hapishane Adası , Hapishane Adası olarak bilinen beş ıssız ada var. Başlangıçta ada askeri amaçlarla kullanılmış, daha sonra hapishane adasına dönüştürülmüştür. Artık kullanılmamaktadır ve terk edilmiştir.

Advertisement
Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü’nün kuzey kıyısında kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 57 km uzaklıkta, Antalya ile Muğla arasında kıyı boyunca uzanan yol üzerindedir. 1985’te ulaşıma açılan Dalaman Havaalanı, turizm açısından büyük önem taşıyan ulaşım sorununu büyük ölçüde çözümlemiştir.


Leave A Reply