Koyun Otu (Agrimonia) Faydaları Nelerdir? Nasıl Bir Bitkidir? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Halk arasında koyun otu olarak bilinen ve Latincesi Agrimonia olan bitkisi hakkında bilgiler. Antik dönemlerden bu yana kullanılan koyun otunun faydaları nelerdir?

Koyun Otu (Agrimonia)

Kaynak: pixabay.com

Koyun otu (Agrimonia) eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Yunanlılar onu göz hastalıkları için bir çare olarak kullandılar ve bitkinin adı, gözü iyileştiren bitki anlamına gelen Yunanca Argemone kelimesinden geliyor. Antik Roma’da, büyük yazar ve doğa bilimci yaşlı Pliny, koyun otunu “prenslerin otoritesinin bir bitkisi” olarak görüyordu. Anglo-Saksonlar, bu bitkinin yapraklarını kanamayı durdurmak ve yaraları iyileştirmek için kullandılar.

Çin tıbbı, adet güçlüklerini tedavi etmek için sıklıkla Koyun otu’nu kullandı ve orta çağlarda bu bitki sıklıkla bir uyku yardımı olarak kullanıldı. Kuzey Amerika’da Kızılderililer tarafından çeşitli rahatsızlıklar için kullanıldı ve 19. yüzyılın sonlarına kadar Avrupa ve Kuzey Amerika’da cilt rahatsızlıklarını, öksürüğü, boğaz ağrısını ve ishali tedavi etmek için kullanıldı.

Yetiştirme Koşulları

Koyun otu, Rosaceae veya gül ailesinin bir üyesi olan oldukça yaygın bir bitkidir. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da bu çok yıllık bitkinin on ikiden fazla farklı türü vardır. Agrimonia eupatoria veya Koyun otu, Avrupa’da en yaygın türken, Agrimonia gryposepala veya tüylü Koyun otu, Kuzey Amerika’da en yaygın olanıdır. Bu dayanıklı bitki, ormanlık alanlarda ve tarlalarda yetişirken bulunabilir, ancak aynı zamanda bahçe ekimi için de uygundur. Bahçede kısmi güneşi tercih eder ve düzenli sulama gerektirir.

Koyun otu, ipeksi bir tüyle kaplı odunsu bir gövde ile 1 -2 fit yüksekliğe ulaşır. Bazı türlerde bu tüy oldukça kalındır ve bunlara Tüylü Koyun otu adını verir. Yapraklar koyu yeşildir ve bitkinin alt kısmında oldukça iri olabilir; genellikle yedi veya daha fazla inç uzunluğundadır. Yaprakların boyutu bitkinin altından tepesine doğru küçülür ve tepeye en yakın olanlar ortalama olarak üç inç kadardır. Küçük parlak sarı çiçekler, tek tek sivri uçlarda sıkıca düzenlenmiştir. Hem yapraklar hem de çiçekler kokuludur ve türlere bağlı olarak aroma kayısıdan limona kadar değişir. Çiçekler solduğunda, geride giysilere veya kürke yapışan dikenli çapaklar bırakırlar.

Aktif içerik

Koyun otu, suda çözünen bir polifenol olan kateşin ve suda çözünen bir B vitamini olan antioksidan ve tiamin dahil faydalı aktif bileşikler içerir. Aynı zamanda, sarı pigmentasyonunun da kaynağı olan bir antioksidan ve antienflamatuar olan quercitrin içerir. Koyun otu karmaşık polifenol tanen içerir. Bu acı bitki bileşiği doğal bir büzücüdür. Koyun otuada ayrıca palmitik, silisik ve ursolik asitler de bulunur. Palmitik asit, hem hayvanlarda hem de bitkilerde en yaygın doymuş yağ asitlerinden biridir. Yeni araştırmalar, palmetik asidin cilt kanseriyle savaşmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Silisik asit, saç, cilt ve tırnaklar için faydalı olduğu gösterilen bir hidrojen, oksijen ve silikon bileşiğidir. Ursolik asit, idrar söktürücü ve iltihap önleyici olarak işlev gören birçok bitki ve meyvede bulunan bir pentasiklik triterpenoiddir. Bitki tıbbi özelliklerinin yanı sıra boya olarak da kullanılmaktadır. Bitkinin tamamı boya yapımında kullanılır ve ilkbahardan eylül ayına kadar toplandığında soluk sarı bir ton verir. Yılın sonlarında toplandığında, boya derin ve zengin bir sarıya neden olur.

Advertisement

Folklor

Bitki folklorda yaygın olarak kullanılmıştır. Cadılar genellikle büyülerde ve büyüleri savuşturmak için saldırganlık kullanırdı. Bir poşete konup eve asıldığında goblinlere, kötü ruhlara ve zehirlenmelere karşı koruma sağladığı söyleniyordu. Vudu uygulayıcıları uğursuzlukları püskürtmek ve lanetleri engellemek için koyun otu kullanırlar. Bitkinin sadece uğursuzlukları ve lanetleri püskürtmekle kalmayıp, onları faillerine karşı geri gönderdiğine inanılıyor. Günümüzde modern wiccanlar, iyi bir gece uykusu sağlamak için genellikle bitkinin yapraklarını yastık kılıflarına yerleştirirler.

Nasıl kullanılır

Bu yararlı bitkinin tadını çıkarmanın en yaygın yöntemlerinden biri çay yapmaktır. İshali tedavi etmek için günde altı defaya kadar bir bardak zayıf çay yudumlanmalıdır. Boğaz ağrısını ve sessiz öksürükleri yatıştırmak için gargara olarak daha güçlü bir çay kullanılır. Çayı yapmak için bir litre sıcak suya bir ila iki çay kaşığı kurutulmuş yaprak sapları veya çiçekler ekleyin ve istenen güce bağlı olarak beş ila on beş dakika demleyin. Cilt iltihaplanması ve yaraları tedavi etmek için kompresi çok güçlü bir çaya batırın ve günde birkaç kez uygulayın. Cilt sorunları için uçucu yağ da kullanılabilir. Koyun otu, kurutulmuş yapraklar, gövdeler ve çiçekler, yer gücü, sıvı özü ve uçucu yağ olarak mevcuttur.

Tıbbi Sorumluluk Reddi


Leave A Reply