Kredi Başvurunuz Olumsuz mu Sonuçlandı? Şimdi Ne Yapmalısınız?

0
Advertisement

Kredi başvurusu yaptınız ve olumsuz mu sonuçlandı? Peki şimdi ne yapmanız gerekiyor? Kredisi çıkmayan kişilere maddeler halinde tavsiyeler.

İhtiyaç anında veya yatırım yapmak için banka kredisi kullanmak isteyen kişilerin, ilk olarak kredi notunu araştırması gerekir. Çünkü geçmiş yıllarda ödemeler konusunda yaşadığınız sorun kredi notunun düşmesine neden olacak, bu durum yeni çekmek istediğiniz kredinin çıkmasını önleyecektir.

Kredi Başvurunuz Olumsuz mu Sonuçlandı? Şimdi Ne Yapmalısınız?

Kaynak : pixabay.com

Kredi notu sorgulama, günümüzde birçok yöntem ile yapılabilir.

Bu yöntemlerden ilki düzenli çalıştığınız banka şubesine gidip bizzat sormaktır. Her banka müşterisine kredi notunun hangi düzeyde olduğunu, kredi geçmişinin ayrıntılarını verir. Diğer yöntem ise internet üzerinden kredi notu sorgulamadır. TC kimlik numarası ve birkaç bilgi girildikten sonra, kolayca kredi notunu öğrenmek mümkündür.

Kredi notu yüksek olmasına rağmen, halen kredi çıkmadığında ise bazı aracı kurumlar vasıtası ile krediyi hızlandırmak mümkündür. Belli bilgileri alan aracı kurumlar, atmanız gereken adımlar hakkında bilgi verecek, kredi notunuzun planlı şekilde yükselmesini sağlayarak, kısa süre içinde kredi çekmek için destek verecektir.

Kolay kredi çekmek için aracılık yapan firmalar, oldukça profesyonel bir ekip ile çalışır. İlk olarak kredi notunuzu öğrenerek, yükseltmek için mevcut borçlar için ödeme planı hazırlar. Daha sonra yeni bir kredi kartı almanız ve bu karta otomatik ödeme talimatı vermeniz için yönlendirme yapar. Ekip olarak çalışıldığı için, zaman kaybı yaşanmasının önüne geçen firmalar, oldukça kısa süre içinde kredi çekebilmeniz için, gerekli tüm adımları atar.

Kredi Başvurunuz Olumsuz mu Sonuçlandı? Şimdi Ne Yapmalısınız?

Kaynak : pixabay.com

Başvuru yapmasına rağmen kredi çıkmayan kişilerin, kendi çabası ile kredi notunu yükseltmesi ve kısa süre içinde kredi çekebilmesi de mümkündür. Kredisi çıkmayanlara tavsiyeler, şu şekilde sıralanabilir;

Advertisement
  • İlk olarak geçmiş yıllarda çekilen kredilerin tamamı ile ödenip ödenmediğine odaklanmak gerekir. Kapanmamış kredi borçlarının, mümkünse tek seferde kapatılması önemlidir.
  • Kredinin daha kısa süre içinde çıkması için, tüm faturaların borçsuz bir kredi kartına yönlendirilmesi gerekir.
  • Kredi kartı aylık ödeme tutarının, düzenli ödenmesi gerekir. Yalnızca asgari tutarın yatırılması, kredi notunun belli bir seviyede kalmasına neden olur.
  • Yeni bir mevduat hesabı açmak ve bu hesapta belirli bir miktar para bulundurmak, kredi notunun daha kısa süre içinde yükselmesini yani, kolay kredi çekmenizi sağlayacaktır.
  • Yine sürekli kredi başvurusu yapmamak gerekir örneğin bir bankadan ret edilen başvuru diğer bankadan da ret edildiği zaman beklemek gerekir en az 2-3 ay başvuru yapmamak gerekir bu kredi kartı için de geçerlidir.
  • Yasal takipte icrada bankadan kaynaklı borcunuz var ise yine bunları ödemeden kredi çıkmaz.
  • Ancak son olarak bu olumsuz şartlara rağmen kredi almanın bir yolu vardır ipotek vermek örneğin arabanızı, arsanız veya evinizi ipotek etmek şartı ile kredi almak mümkündür.


Leave A Reply