Kredi Çekmek İçin Bankaların Aradığı Şartlar Nelerdir? Bankalar Neye Bakarlar?

0
Advertisement

Bir bankadan kredi çekmek istiyorsunuz? Peki bir banka kendisinden kredi isteyen müşterisinde hangi şartları arar? Banka neye bakar?

Bankalardan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka belirli şartları taşımaları gerekir. Bu şartları taşıyan kişilerin kredi onayı almaları mümkün olurken taşımayan kişilerin ise kredi başvuruları maalesef ki reddedilmektedir. Üstelik yaşanan her kredi reddi kişinin kredi notunu biraz daha düşürdüğü için bir sonraki kredi başvurusunda onay almak zorlaşacaktır. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce gereken şartların araştırılarak başvuruda bulunulması çok önemlidir.

Findeks Kredi Notu Skalası

Findeks Kredi Notu Skalası

Kredi Notu Önemli Bir Faktör

Eğer bankalardan kredi kullanmak istiyorsanız bankaların ilk olarak baktığı kriter kredi notudur, çünkü kredi notu sizin tamamiyle finansal işlemlerinize göre hesaplanmaktadır, eğer geçmiş dönemlerde kredi ödemelerinde veya fatura ödemelerinde gecikme bile yaşandıysa kredi notunu olumsuz olarka etkilemektedir.

Konut Kredi Kullanmak İçin Aranılan Şartlar Nelerdir?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamalarının mutlaka en azından iyi seviyede olması gerekir. Kredi notu 1.300 puan ve üzeri olan kişilerin konut kredisi kullanmaları mümkün olurken yine konut kredisi yaş sınırı gibi farklı kriterlerin de incelenmesi gerekir. Yüksek tutarlı krediler olduğu için düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi kullanmaları mümkün değildir. Buna ek olarak tapusu olmayan ya da iskansız konutlara konut kredisi kullanılması pek mümkün değildir.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli? Neleri Kontrol Etmeliyiz?

Kaynak : pixabay.com

İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Aranılan Şartlar Nelerdir?

Bankaların en kolay onay verdiği kredi türleri arasında yer alan ihtiyaç kredisi başvurularında aranılan iki şart bulunmaktadır. Bunlardan ilki kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ortalaması ikincisi ise aylık gelir tutarıdır. Kredi notu ortalaması genelde az riskli kredi notu olan kişilere kredi onayı verilirken kullanılmak istenen kredi tutarının aylık taksit bedeli ile aylık gelir tutarı arasında da denge bulunmalıdır. Çok olağanüstü durumlar yaşanmadığı takdirde genellikle çalışan herkes bunu ispat ettiği takdirde belirli bir rakama kadar kredi kullanabilirler.  Aylık geliri 2 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödemesi bin lira olan bir tutar için kredi onayı alabilir.

Not : Yazıda bahsedilen rakamlar örnek rakamlardır. Dönemsel olarak bankalar kredi verme şartlarında kanuni düzenlemelere göre değişiklikler yapabilmektedir.

Advertisement

Leave A Reply