Kudret Narı Nasıl Tüketilir? Kudret Narı Hazırlanması Sağlık İçin Kullanımı

0
Advertisement

Kudret narını sağlık için faydalarından yararlanabilmek adına hazırlayabileceğiniz tarifler. Kudret narının faydaları ve kullanımı.

Kudret Narı Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar?

Anavatanın Hindistan olarak bilinen Kudret Narı, Akdeniz ülkelerinde de yetiştirilen değerli bir ilaç sanayii bitkisidir. Türkiye’nin Yalova ve Bursa civarında yetiştirilmektedir. Bu yazıda, son zamanlarda ismini çok sık duyduğumuz kudret narı nasıl yapılır, ne işe yarar sorularınızın yanıtlarını bulacaksınız.

kudret narı

Kaynak: upload.wikimedia.org

Mide yaralarından hemoroide, cilt yaraları ve yanıklardan tüm iltihaplara karşı mucizevi etki gösterir. Yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide ve karaciğeri destekler. Kan şekerini kontrol altına alır. Haricen uygulandığında  egzama, sedef ve yanıklar üzerinde olumlu etki gösterir. İsmiyle müsemma bir bitki olan kudret narı nasıl yapılır, ne işe yarar diyenler için oldukça basit kürler:

Kudret Narı Tüketimi İçin Tarifler

1. Saf zeytinyağı içinde 6 ay beklettiğiniz kudret narından 1 tatlı kaşığı ile alıp 1 çorba kaşığı süzme balla karıştırın ve aç karna tüketin.

2. Kudret narının çekirdeklerini temizleyin. Küçük küçük doğrandıktan sonra bir kilo süzme bal ile karıştırın. Hava almayacak şekilde bir ay bekletin Şeker hastaları için bu kür sakıncalı olabilir, kullanmadan önce hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

kudret narı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Türlü türlü faydaları saymakla bitmeyen kudret narı nasıl yapılır, ne işe yarar başka derseniz New York Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göz atmanızı tavsiye ederiz: Kudret narında HIV virüsünün çoğalmasını engelleyen bir protein keşfedildiği bildirilmektedir. Aynı zamanda kudret narının, antibiyotik ve tümör büyümesini engelleyici etkilerinin olduğu da bildirilmektedir.

Advertisement

Mutfakta Kullanımı

Kudret Narı genellikle yeşil veya erken sararma aşamasında pişirilerek tüketilir. Kudret Narının genç sürgün ve yaprakları da yeşillik olarak yenebilir. Meyveler çok acı çiğdir ve soğuk suda ıslatılabilir ve bu güçlü tatların bir kısmını çıkarmak için süzülebilir.

Kudret Narı Hindistan’da yaygın olarak yenir. Kuzey Hint mutfağında acılığını gidermek için genellikle yanında yoğurt ile servis edilir, körü gibi baharatlarla tatlandırılıp, daha sonra yağda pişirilir.

Çin mutfağında, Kudret Narı, tipik olarak tavada kızartmalar, çorbalar ve bitki çaylarında acı tadı için değerlidir. Ayrıca Çin ve Okinawa’daki bazı biralarda acı içerik olarak şerbetçiotu yerine kullanılmıştır.


Leave A Reply