Kulak Modeli Nasıl Yapılır? 3 Boyutlu Kulak Modeli Yapımı Adım Adım

0
Advertisement

Kulak modeli nasıl yapılır? Kulağın çalışma prensibinin modellenmesi, adım adım resimli anlatımı, değişik kulak modeli örnekleri, yapılışları.Kulak Modeli Nasıl Yapılır?

Çocuklara kulakların nasıl işlediğini öğretmenin bir yolu, insan kulağı modelini yapmaktır. Bu modeli yapma işi bazı ölçme ve kesme becerileri gerektirir. Kulak tamamlandığında insan kulağının ve onun birçok parçasının nasıl işlediğini açıklayabilirsiniz.


Kartondan dikkatlice orta büyüklükte iki adet dikdörtgen keselim. Her iki dikdörtgenin aynı boyda olması gerekiyor. Sonra dikdörtgenleri ortadan ikiye keselim.

Elimizdeki dört parçanın ikisine aynı ebatta resimdeki gibi bir kenarından yuvarlak bir parçanın (yarım dairenin) kesilip çıkarılması yapılacak. Bu yuvarlağı düzgün bir şekilde çizebilmek için öncelikle yuvarlak bir cisimle çizmemiz gerekir. Sonra maket bıçağıyla şekildeki gibi iki parçadan aynı boyutta yay çıkarılmış olacak.


Geri kalan iki parçaya da aynı uzunlukta ve aynı yerlerden resimdeki gibi ikişer yarık açalım. Bu yarıklara yaylı parçaları yerleştireceğiz. Bunun için resimden yardım alabilirsiniz.


Yaylı parçayı plastik bir poşetle sıkıca saralım. Poşeti sabitlemek için paket lastiği kullanabilirsiniz. Burada önemli olan poşetin davul gibi gergin durmasıdır.

Advertisement


Yaklaşık 8 cm uzunluğunda eşkenar bir üçgen kesin. Üçgenin tabanından bir kapak gibi içeri katlayın. Sonra üçgeni ikiye katlayın.


Ucu kıvrımlı bir pipetin düz ucunu, kulak kanalını yapmak için katlanmış mukavva üçgeninin içine yerleştirip, yapıştırın. Üçgeni poşetle sarılmış “kulak zarı”nın ortasına tutkallayın. Pipetin uç kısmı ortadaki poşet sarılı kulak zarına değmelidir. Yapıştırıcının kurumasını bekleyin.


Pipetin kıvrımlı ucunu bükün. Bu uca, üstünde çift taraflı yapışkan olan bir pinpon topunu takın.


Şeffaf bir cam kasenin içine su koyun. Pinpon topunu suyun içine daldırın. Pipetin kulak zarı hizasında kalması için su haznesini bir deste kitapla yükseltmek gerekebilir. Dokunmadan davulun (kulak zarının) arkasından sesler çıkarın ve ses dalgalarının suyu dalgalandırmasını izleyin


Leave A Reply