Kürek Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri ve Özellikleri Hakkında Bilgi

0

Kürek nedir? Kürek ne işe yarar? Küreğin çeşitleri nelerdir, kullanım şekli ve alanları nedir? Kürek ile ilgili olarak genel bilgiler.

kürek

Kaynak: pixabay.com

Kürek

Toprak, kum, kül, kömür vs. gibi şeyleri bir yerden alıp başka bir yere koymaya yarayan saplı, yassı bir araçtır. Genel olarak, ya tahtadan, ya da madenden yapılır. Kullanıldığı yere göre «bahçıvan küreği», «duvarcı küreği», «kömürcü küreği», «ahır küreği», «fırıncı küreği», «soba küreği», «faraş» vs. gibi adlar alır.

Advertisement

Deniz araçlarını hareket ettirmek için kullanılan, ince uzun biçilerek yontulmuş tahtalara da «kürek» denir. Eskiden büyük tekneleri yürütmek için kullanılan kürekler çoklukla 10-15 metre uzunluğunda olur, bunları yerine göre dört, beş kişi çekerdi. Makineli teknelerin gelişmesi küreği ortadan kaldırdı. Günümüzde ancak sandal, kayık gibi küçük tekneler kürekle yürütülmektedir.

Kayık küreği, ortasındaki en dar yerinden bir kayışla «ıskarmoz» denen tahta çubuklara asılır. Bazı teknelerin kürekleri, ıskarmoz yerine, ay biçimi özel yuvalar içinden geçirilir. Küreklerin yukarıda kalan kısmının şişkin olması, çekene, karşı ağırlık yaparak, kolaylık vermesi içindir. Böylece, kürek kayışının geçirildiği yerden asılırsa az-çok dengede durur. Kısa, şişkin tarafın ağırlığı, uzun kısmınınkine yakındır. Suya giren kısım yassıdır. Yarış teknelerinin kürekleri, daha çok hız elde etmesi için, kepçe biçimindedir.

Kürek Sporu

Kürek, belirli ağırlık, belirli boyutlardaki tekneleri, kürekle hareket ettirmeye dayanan su sporu. Önceleri küreği savaş ve ticaret gemileriyle öteki tekneleri suda yürütme aracı olarak kullanan insanoğlu, daha sonra bunu bir spor olarak da benimsedi. Ünlü Latin şairi Virgilius, İÖ 29’da yazdığı bir eserinde kürek yarışlarına değinir. Çağdaş anlamda ilk kürek yarışları 1715’te İngiltere’de, Thames Irmağı’n da İngiliz kayıkçılar arasında düzenlendi, 1829’dan başlayarak İngiltere’ nin iki büyük üniversitesi olan Oxford ile Cambridge arasında geleneksel kürek yarışları yapılmaya başlandı. Kürek sporu İngiltere’den önce Fransa’ ya geçti, oradan da öteki Avrupa ülkelerine yayıldı. Kürek sporu, 1900’dan bu yana Olimpiyat Oyunları’nın resmi programı içindedir.

kürek

Kaynak: pixabay.com

Kürek Nedir? Sözlük Anlamı

 • “Kürek”
  1. Toprak, kömür vb.ni bir yerden bir yere alıp atmaya, taşımaya yarayan ve yayvan bir bölümü, buna bağlı uzun bir sapı bulunan araç
  “Ölünün cesedi üstüne atılan birkaç kürek toprak gibi hatırası üzerine kapanan birkaç satır yazı!” – A. Ş. Hisar
  2. Küçük deniz teknelerini yürütmeye yarayan, bir ucu yassı, uzun ağaç
  3. Kürek cezası
 • “kürek çekmek ”
  deniz teknesini yürütmek için küreği kullanmak
  “Sandalın içine hızla atıldıktan sonra kürekleri var kuvvetiyle çekerek meskûn adanın kömür iskelesine yanaştı.” – S. F. Abasıyanık
 • “kürek kadar dili olmak ”
  pabuç kadar dili olmak
 • “kürek ayaklılar ”
  Pelikanları, karabatakgilleri içine alan kuşlar takımı
 • “alabanda kürek ”
  Kürek topacının karşı alabandaya konulması için kürekçilere verilen komut
 • “çalakürek ”
  Sürekli kürek çekerek
  “Bu sırada kaldırılmakta olan birinci sınıf merdivenine doğru bir sandalın çalakürek yanaştığı görüldü.” – Y. K. Karaosmanoğlu
 • “kürek cezası ”
  Gemilerde kürek çekme yoluyla uygulanan ceza
  “Bu on gün bana on senelik bir kürek cezası gibi geldi.” – Ö. Seyfettin
 • “kürek kemiği ” 
  Omzun art bölümünde bulunan, üçgen biçiminde geniş ve ince kemik
 • “macun küreği”
  Üzerinde macun hazırlanan ve sıva işlerinde kullanılan yardımcı el aleti
 • “kürek kürek ”
  Kürekler dolusu, pek çok

Advertisement


Leave A Reply