Kuşadası Nerededir? Kuşadası’nın Coğrafi Özelliği ve İsminin Kaynağı Nedir?

0
Advertisement

Kuşadası nerededir? Kuşadası hangi ilimize bağlıdır? Kuşadası ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Kuşadası

Kaynak : pixabay.com

Kuşadası; Aydın İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Davutlar), 7 köyü vardır. İlin kuzeybatısında; kuzeyden İzmir’in Selçuk, doğudan Germencik, güney-güneydoğudan Söke, batıdan Ege Denizi ile çevrilidir. Aydın Dağları’nın en batı ucunda yer alan ilçe topraklarının en yüksek noktası, doğuda Gümüş Dağı’dır (1.010 m). Dağlar yer yer kayalık kıyılar biçiminde denize ulaşır. İlçe merkezinin kuzeyinde, Küçük Menderes Irmağı’nın denize döküldüğü yerin güneyinde uzanan geniş kıyı düzlüklerinin oluşturduğu Kuşadası Körfezi yer alır. Sisam Adası’na doğru çıkıntı yapan yarımada, Dilek Yarımadası adını alır.

Dilek Dağı kütlesinin denize uzanması sonucu oluşan yarımada, bitki örtüsü ve doğal güzellikleri nedeniyle, Orman Genel Müdürlüğü tarafından ulusal park olarak düzenlenmiş, koruma altına alınmıştır. Akdeniz iklimi egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık 16-17°C, yağış tutarı 650-700 mm’dir. Akdeniz çalı türleri (maki) kızılçam ormanları, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Tarım ve turizm ilçenin temel gelir kaynaklarıdır. Zeytinlikler geniş alanları kaplar. Buğday, mısır, arpa, pamuk, ayçiçeği, susam, incir, zeytin, üzüm, başlıca tarım ürünleridir.

Ege Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerindendir. Yat Limanı, Efes antik kenti, Dilek Yarımadası, Ulusal Park, çok sayıdaki doğal plajları, kıyıya kadar inen ormanları, Sisam Adası’na ve Ege’de öteki önemli merkezlere yakınlığı, turizmin gelişmesine olanak sağlamıştır.

Son yıllarda çok sayıda konaklama tesisi işletmeye açıldı. Çevreye düzenli karayollarıyla bağlı olan ilçe merkezi, kıyıda kurulu olup il merkezine 70 km uzaklıktadır.

Konumu nedeniyle turizmin yanı sıra tarihsel eserleriyle dikkati çeken ilçenin en önemli eseri Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’dır. 1618’de Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırıldı, 1966’da onarıldı. İlçenin önünde uzanan Güvencin Adası’ndaki Küçük Ada Kalesi 1834’te Osmanlılarca Ege Adaları’ndan buraya gelebilecek saldırılara karşı yapıldı.

Advertisement
Kuşadası

Kaynak : pixabay.com

Toponomi

Yarımadanın (denizden bakıldığında) kuş başı şeklinde olması nedeniyle adı kuş (kuş) ve ada (ada) kelimelerinden gelmektedir. Bizans döneminden beri Efes Neopolis olarak bilinir (Scala Nuova). 20. yüzyılın başlarında Kuş-Adası olur. Ege bölgesinden bazı insanlar adını Ada olarak kısaltır. Bu ilin kıyılarında bölgeye adını veren küçük bitki türlerinin, potansiyel olarak zehirli kudasaminlerin bulunması dikkat çekicidir.


Leave A Reply