Kuşburnunun Sağlık İçin Faydaları ve Kullanımı, Nasıl Bir Bitkidir Özellikleri

0
Advertisement

Kuşburnu nasıl bir bitkidir? Yabani gül ağacı meyvesi olan kuşburnu meyvesinin özellikleri ve sağlık için faydaları, kullanımı hakkında bilgi.

Kuşburnu

Kuşburnu, (Lat. Fructus rosa canina). İkiçenekliler sınıfının, Gülgiller familyasından yabani gül ağacının meyvesidir. Ormanlık bölgelerde ve çalılıklarda yetişir. Aşılanarak birçok gül çeşidi üretilir. Uzun ömürlüdür. Bu bitki on metreye kadar büyür ve beyaz, çok kokulu bir çiçek taşır. Çiçek açtıktan ve tüm yapraklar düştükten sonra topaklar toplanır ve çok çeşitli preparatlarda kullanılır. 300-1.000 yıllık türleri vardır. C vitamini, şeker ve organik asitler bakımından zengindir. Kabızlıkta ve idrar söktürmede kullanılır.

kuşburnu

Kuşburnu en iyi C vitamini kaynağıdır; portakallardan % 50 daha fazla C vitamini içerir. Meyveden tek bir çorba kaşığı, bir yetişkine önerilen günlük 60 mg’dan daha fazla verir. Bir karıştırıcıdan geçirildikten sonra çiğ olarak yenebilir veya gece boyunca suda bekletilip daha sonra yaklaşık yarım saat suda pişirilebilir. Yüksek C vitamini içeriği nedeniyle mükemmel bir bağışıklık sistemi güçlendiricidir ve genellikle soğuk algınlığını önlemek veya tedavi etmek için bir takviye olarak kullanılır.

Sağlık yararları

Diüretik ve müshil

Kuşburnu çayındaki meyve asitleri ve pektin hafif bir idrar söktürücü ve müshildir. Böbrek rahatsızlıklarının semptomlarını iyileştirmek ve hafifletmek veya hafif kabızlık durumunda yardımcı olmak için kullanılır. Çayı yapmak için ezilmiş, bir çorba kaşığı kurutulmuş kuşburnunu üzerine bir bardak kaynar su dökün ve demlenmeye bırakın. Kuşburnunu süzdükten sonra bal ekleyerek içebilirsiniz.

kuşburnu

Advertisement

Cilt rahatsızlıklarını tedavi eder

Kuşburnu yağının büzücü özellikleri, kozmetik preparatlara değerli bir katkı yapar. Cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı olabilir. Yara izleri, akne ve yanıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Sıkıştırıcı olsa da, cildi kurutmaz; aslında nem tutmaya, nemlendirmeye yardımcı olur. Her gün kuşburnu çayı içmek de cildinize fayda sağlayacaktır. Kuşburnu, yüksek A vitamini içeriğine sahiptir. A vitamini genellikle “cilt vitamini” olarak adlandırılır. Cilt hücrelerini yenilemeye, yaraları ve yara izlerini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca cildin elastikliği ve beslenmesine yardımcı olur. Bu sadece kırışıklıkları önlemekle kalmaz, aynı zamanda ortaya çıkmış olanları en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemine yardımcı olur

A vitamini bağışıklık sistemi için de faydalıdır. Hem bakteri hem de virüslerden kaynaklanan enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir. Bağışıklık sisteminin de meydana gelen enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.

Anti-inflamatuar özellikler

Pek çok tamamlayıcı tıp doktoru yaraları ve iltihapları tedavi etmek için kuşburnu kullanır. Danimarka ve Almanya’daki araştırmalar kuşburnu ilacı kullandı. Sonuçlar, ilacın aslında romatoid artrit tedavisinde çok faydalı olduğunu gösterdi. Fayda gören grup, hareketliliklerinde % 20 ila 25 oranında iyileşme gösterdi. Daha az acı hissettikleri ve ruh halinde genel bir iyileşme yaşadılar. Çalışmalar, anti-enflamatuar özellikleri kanıtlayan osteoartritli bireylerde de önemli bir iyileşme gösterdi.

Antioksidanlar

Kuşburnu çeşitli antioksidanlar içerirler; karotenoidler, flavonoidler, polifenoller, lökosantosinler ve kateşinler. Kuşburnu iyi bir kanser önleyici olarak kabul edilir. Bu aynı antioksidanlar ayrıca kardiyovasküler hastalıklara karşı önlem için kullanılır.

kuşburnu

Yetiştirme

Kendi kuşburnunuzu yetiştirmeye karar verirseniz, aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey bitki üzerinde herhangi bir herbisit veya böcek ilacı kullanmadığınızdan emin olmaktır.. Eski çiçekleri budamak cazip gelse de, onların ölmesine izin vermelisiniz ve yapraklar doğal olarak düşer. Sonunda kuşburnu topakları kalır. Kuşburnunu dondurucuda saklayabilir, jöle haline getirebilir veya kurutabilirsiniz. Bunları saklarken metal bir kap kullanmadığınızdan emin olun, meyve asitleri ve metal temas etmemelidir.

Advertisement

Sadece gülleri seyretmek ve koklamak için zaman ayırmayın, meyvelerini yemek için biraz daha zaman ayırın!


Leave A Reply