Kuşların Özellikleri

0

Kuşların özellikleri ile ilgili genel bilgi. Kuşlar nasıl uçar? Kuşların vücut yapısı ve tüylerinin özellikleri ile kuşların neden çok yedikleri hakkında bilgi.

Kuş
Kuşlar doğa ananın en sevimli çocuklarıdır, içlerinde sevimsizi, çirkini hiç yok gibidir. O koca gagalı, kaba sesli karga bile, uçarken, havalarda süzülürken ne güzel görünür!

Advertisement

Gerçekten, kuşlarda bizi en çok çeken şey havada uçabilmeleridir. “Kuş olsam da uçsam!” özlemini insanlar çağlardan beri hep içlerinde duymuşlar, bu isteklerine uçakla bir dereceye kadar ulaşmışlardır. Evet, uçağa binip havalarda uçuyoruz ama, kanatlarımız olsa da istediğimiz zaman havalanabilsek çok daha hoş olmaz mı?

Demek oluyor ki kuşları diğer hayvanlardan ayıran en büyük özellikleri uçabilmeleridir. Onları Memeliler’den ayıran bir başka özellik de şudur: Memeliler dört ayaklı, kuşlar iki ayaklıdır, ön ayakları kanat biçimini almıştır; uçmadıkları zaman iki ayak üzerinde seke seke yürürler.

Kuşları başka hayvanlardan ayıran özelliklerden biri de besinlerini gagalarıyla almalarıdır. Bir başka özellikleri: Kuşlar doğumla değil, yumurtayla dünyaya gelirler.

KUŞLARIN VÜCUT YAPISI

Advertisement

Kuşların iskeleti uçmaya elverişli biçimdedir. Kemikleri ince ama, sağlamdır. Çoğu kemiklerinin içinde hava kesecikleri vardır. Bu cepler kuşun akciğerlerine bağlıdır. Ceplerin havayla dolması hayvanın hafiflemesini sağlar, uçmayı kolaylaştırır. Ayrıca, kuşların kemiklerinin sayısı da, öbür omurgalılarınkinden azdır. Buna karşılık, kaslar çok kuvvetlidir. Çünkü, kuş kasları sayesinde uçabilir. Hele kanatları hareket ettiren göğüs kasları çok gelişmiştir.

Kuşların vücutları tüylerle kaplıdır. Bunlardan, boynu, göğsü kaplayan ince tüylere hav tüyü denir. Kanat, kuyruk tüylerine telek, bunların ardındaki tüylere de kıl tüyleri adı verilir. Tüylerin kuşlara büyük yararı vardır. Hayvanın vücudunu sıcak tuttukları gibi, dış etkilerden de korurlar. Ayrıca, telekler gerilince geniş bir yüzey meydana getirdikleri için, uçmayı da kolaylaştırırlar.

Kuşların tüyleri, bir bakıma, insanların elbiselerine benzer. Sıcak, ya da soğuk ülkelerde oturan insanların giyimleri nasıl birbirinden farklıysa, kuşlardaki tüy çokluğu da yaşadıkları bölgeye göre değişir. Soğuk bölgelerde yaşayan kuşların tüyleri sıcak bölge kuşlarınınkinden daha kaba, daha sıktır. Bütün kuşlar, yılda en az bir kere tüy değiştirirler.

Kuşların görme duyusu çok gelişmiştir. Çoğunda, gözler başın iki yanındadır; bundan dolayı da, iki ayrı görüş açıları vardır.

Kuşların işitme duyusu da çok keskindir. Yalnız, belirli sesleri duyamazlar. Sürüngenler gibi, kuşların da dış kulağı yoktur.

KUŞ NİÇİN ÇOK YER?

Advertisement

Kuşların vücut sıcaklığı 40° kadardır. Hava ister sıcak, ister soğuk olsun, hayvanın bu sıcaklığı değişmez. Kuşlar, vücutlarını böyle yüksek bir sıcaklıkta tutabilmek için, sürekli yemek zorundadırlar. Bundan dolayı da, vücutlarına oranla, bütün hayvanlardan daha çok yerler. İnsan aynı oranda besin alacak olsa, 60 kiloluk bir adamın günde 20 kilo yemek yemesi gerekirdi.

Kuşların beslenmesi Memeliler’den değişiktir. Besinleri öğütmeye yarayan dişleri yoktur. Bundan dolayı da, yiyeceklerini bütün olarak yutarlar. Dolayısıyla, sindirim sistemleri de farklıdır. Mideleri besinleri öğütecek biçimdedir. Kuşun midesine katı, ya da taşlık denir.


Leave A Reply