Altın Kedi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Altın kedi ile ilgili bilgiler. Kedigiller familyasına ait bir memeli türü olan altın kedi ile ilgili kısaca bilgi veren sayfamız.

Altın Kedi ( Felis aurata)
altın kedi, Felidae (kedigiller) familyasından iki memeli türü: Afrika altın kedisi (Felis aurata) ve Temminck kedisi adıyla da bilinen Asya altın kedisi (Felis temmincki).

Afrika altın kedisi, tropik ormanlarda tek başına yaşayan bir gece hayvanıdır. 20-25 cm’lik kuyruğuyla birlikte uzunluğu 90-100 cm, omuz yüksekliği 40 cm’dir. Postunun üst bölümleri kızılımsı kahverengi ya da grimsi kahverengi, alt bölümleri ise beyaz üstüne koyu renk beneklidir.

Hindistan’da ve Güneydoğu Asya’da bulunan Asya altın kedisi de ormanlarda yaşar. Hiç lekesiz ve kalın olan postunun üst bölümleri koyu kızıl-kahverengi, alt bölümleri daha soluktur; yüzünde beyaz ve siyah benekler bulunur. Ancak, bu türün kahverengi ya da gri postlu olanları da vardır; hatta Çin’de koyu renk benekli örneklerine rastlandığı bildirilmiştir. Yetişkinlerinin uzunluğu, 40-48 cm’lik kuyruğu dışında 75-85 cm’dir. Kuşları ve küçük memelileri avlayarak beslenir; doğumdan önce ağaç kovuklarına ya da korunaklı yerlere sığınarak iki ya da üç yavru doğurur.


Leave A Reply