Kutsal Macar Tacı (Korona) Nedir? Tarihi ve Özellikleri Nelerdir?

1
Advertisement

Kutsal Macar Tacı hakkında bilgi. Kanuni döneminde Osmanlının tayin ettiği Macar kralı Zapolya’dan çalınan ancak Bali Bey tarafından geri getirilen Kutsal Macar Tacı Korona hakkında bilgi.

Kutsal Macar Tacı

Kutsal Macar Tacı (İngilizce : Holy Crown; Macarca:Magyar Szent Korona; Almanca:Stephanskrone; Latince:Sacra Corona) aynı zamanda Saint Stephen Tacı olarak da bilinir.Macar Krallığının taç giyme töreninde kullanılan taçtır. Bu tacı giymeden hiç bir Macar Kralı meşru sayılmazdı. Macaristan tarihinde, elliden fazla kral bu tacı giydi. (giymeyen iki kral John II Sigismund ve Joseph II dir)

Macar taç giyme töreni, Kutsal taç, asa, küre, mantodan oluşur. İlk olarak 1256 yılında Taca Kutsal Taç adı verildi. 14. yüzyılda Kraliyet gücünüğn göstergesi Kutsal Taçla simgelendi. Bu, aynı zamanda Macaristan Krallığı’nın özel bir devlet olduğu anlamına da geliyordu. Tacın koruyucusu Peter Revay’ın yazdığına göre: Krala giydirecek bir taç bulmaktan ziyade, Kutsal tacı giyebilecek bir Kral arayışındaydılar.

Kutsal Macar Tacı - Korona

Kutsal Macar Tacının Özellikleri:

Taç eliptik şeklindedir. (203,9 mm genişliğinde, 215,9 mm uzunluğundadır) ve sağlıklı bir insanın kafasına uyacak kadar büyüktür. Taç giyme töreni sırasında kral deriden yapılmış tacı tutma işine yarayan ‘kapa‘ adı verilen bir başlığı giymek zorundaydılar.

Advertisement

Kutsal Macar Tacının ağırlığı 2056 gramdır. Tacın alt ve üst bölgelerinde altın gümüş alaşımlar kullanılmıştır. Kutsal Macar Tacının alt kısmı asimetriktir. Günümüze kadar gelen Taç muhtemelen, Bela III (1172-1196) döneminde daha önce St Stephen I. ‘in taç giyme töreninde Vatikan‘dan gönderilen mücevherler de kullanılarak oluşturuldu.

İlk olarak, 1256’da Kutsal Taç olarak adlandırıldı. 14. yüzyılda, kraliyet gücü sadece bir taç ile değil, sadece belirli bir nesne ile temsil edilmeye başlandı: Kutsal Taç . Bu aynı zamanda Macaristan Krallığı’nın özel bir devlet olduğu anlamına geliyordu: bir Kral’ı göreve getirmek için bir Taç ile değil, daha çok taç için bir Kral arıyorlardı ; Kraliyet Muhafızları Péter Révay tarafından yazıldığı gibi. Aynı zamanda, “Kutsal tacın Macarlar için aynı olduğunu, Yahudiler için Kayıp Ark’ın aynı olduğunu” gösterir.

2000 yılından bu yana, Kutsal Taç, Macar Parlamento Binası’nın merkezi tonozlu salonunda sergilenmektedir .


1 Yorum

Leave A Reply