L arginin Nedir? L arginin Takviyesi Ne Zaman Gereklidir ve Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

L-arginin nedir ve ne için kullanılır? L-arginin takviyeleri ne zaman gereklidir, sağlık faydaları ve yan etkileri nelerdir, ne kadar kullanılmalıdır?

L-arginin nedir?

L-arginin bir amino asittir. Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve esansiyel ve esansiyel olmayan kategorilere ayrılır. Vücutta esansiyel olmayan amino asitler yapılır, ancak esansiyel amino asitler yapılamazlar. Bu nedenle, diyet alımı yoluyla sağlanmalıdır.

l-arginine

L-arginin yarı esansiyel olarak gerekli kabul edilir, yani hamilelik, bebeklik, kritik hastalık ve travma da dahil olmak üzere belirli koşullar altında gerekli hale gelir. Kan akışı regülasyonu, mitokondriyal fonksiyon ve hücresel iletişim dahil olmak üzere çeşitli bedensel süreçler ve fonksiyonlar için gerekli olan bir sinyal molekülü olan nitrik oksit üretimi için gereklidir.

Ek olarak, glutamat, prolin ve kreatin gibi diğer amino asitlerin öncüsüdür ve bağışıklık sisteminizin sağlığı ve işleyişi için gereklidir.

Arginin, bağışıklık yanıtında merkezi rol oynayan beyaz kan hücreleri olan T hücrelerinin gelişimi için gereklidir. L-arginin vücudunuzda çok fazla kritik rol oynadığı için, bu amino asitte bir eksiklik hücresel ve organ işlevini bozabilir ve ciddi olumsuz sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Advertisement

L-arginin çeşitli şekillerde üretilir. Vücut proteinlerinin parçalanması yoluyla amino asit sitrulin’den sentezlenebilir veya diyet protein alımı yoluyla elde edilebilir. Et, kümes hayvanları, süt ürünleri, fındık, soya ürünleri ve balık gibi protein açısından zengin gıdalarda yoğunlaşmıştır. Gıdalardan günlük ortalama L-arginin alımının 4-6 gram olduğu bildirilmektedir.

Referans olarak, araştırmalar tipik bir Batı diyetinin vücutta bulunan toplam argininin % 25-30’unu sağladığını göstermektedir. Ek olarak, L-arginin takviyeleri alarak da elde edilebilir. L-arginin takviyeleri yaygın olarak bulunur ve marketlerde, takviye mağazalarında ve çevrimiçi olarak toz, sıvı, kapsül ve tablet formunda bulunabilir.

Bu makale esas olarak L-arginin takviyelerinin faydaları ve kullanımlarına odaklanmaktadır.

Faydaları ve kullanımı

L-arginin takviyeleri, sporcular ve yüksek tansiyon gibi bazı tıbbi rahatsızlıkları olan çeşitli popülasyonlar tarafından çeşitli nedenlerle alınır. Klinik ortamda kritik hastaları veya yaraları olanları tedavi etmek için de kullanılırlar.

Araştırmalar, L-argininin ek olarak kullanıldığında çeşitli potansiyel faydalar sağlayabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, sonuçlar karışıktır ve L-arginin, birçok takviye şirketinin iddia ettiği gibi bazı koşullar için etkili olmayabilir.

Atletik performans geliştirme

Sınırlı kanıtlar, L-arginin takviyelerinin vücuttaki nitrik oksidi artırarak egzersiz performansını artırabildiğini ve bu da kan akışını ve kaslara oksijenlenmeyi geliştirdiğini göstermektedir. Örneğin, 56 erkek futbolcuyla yapılan 2017 randomize bir çalışma, 45 gün boyunca günde 2 gram L-arginin ile yapılan tedavinin, bir plasebo grubuna kıyasla spor performansını önemli ölçüde artırdığını buldu.

Advertisement

9 erkekte yapılan bir başka küçük çalışma, yoğun egzersizden 1 saat önce 6 gram L-arginin içeren bir içecek içenlerin, bir plasebo grubuna kıyasla kandaki nitrik oksit seviyelerini önemli ölçüde artırdığını ve daha uzun süre egzersiz yapabildiklerini gösterdi. Bununla birlikte, bu ilişkiyi araştıran çoğu çalışma, L-arginininin atletik performansı iyileştirmek için yararlı olmadığını bulmuştur.

Bu makalede daha sonra ele alınan L-argininin öncüsü olan L-sitrulin, atletik performansı arttırmak için daha iyi bir seçim olabilir.

Kan basıncı regülasyonu

L-arginin takviyeleri, yüksek tansiyonu olanlara fayda sağlayabilir. Çalışmalar, L-arginin takviyelerinin alınmasının hem sistolik (üst sayı) hem de diyastolik (alt sayı) kan basıncı okumalarınızı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

L-arginin, kan damarlarını oluşturan hücrelerin gevşemesi ve kan basıncı regülasyonu için gerekli olan nitrik oksit üretimi için gereklidir. 7 çalışmanın 2016 incelemesi, yüksek tansiyonu olan yetişkinlerde hem oral hem de intravenöz (IV) uygulama ile L-arginin ile takviye edilmesinin sırasıyla 5,4 mm / Hg ve 3,1 mm / Hg’ye kadar olan sistolik ve diyastolik kan basıncını önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

Arginine

Kritik hastalık yönetimi

Arginin, enfeksiyon ve travma gibi durumlar nedeniyle vücudunuz tehlikeye girdiğinde gerekli hale gelir ve arginininizin fizyolojik talepler nedeniyle önemli ölçüde artması gerekir. Bu koşullar altında, vücudunuz artık dış kaynaklardan karşılanması gereken arginin ihtiyaçlarınızı karşılayamaz.

Kritik hastalık sırasında veya ameliyat sonrası arginin tükenmesi, bağışıklık fonksiyonunun bozulması ve kan akışı da dahil olmak üzere ciddi olumsuz etkilere yol açar. Bu potansiyel komplikasyonlardan kaçınmak için, klinik koşullarda çeşitli durumları tedavi etmek için arginin takviyeleri sıklıkla kullanılır.

Örneğin, oral veya IV arginin yaygın olarak bebeklerde nekrotizan enterokolit, sepsis, yanık, kronik hastalık ve yaraların yanı sıra ameliyat öncesi ve sonrası ve travma hastalarındaki ciddi enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır.

Kan şekeri regülasyonu

Araştırmalar, L-argininin glikoz metabolizmasını ve insülin duyarlılığını artırarak diyabetli kişilere fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Nitrik oksit üretimi için L-arginin gereklidir. Nitrik oksit, hücresel işlevde ve vücudunuzun kan şekerini kanınızdan hücrelere, enerji için kullanıldığı bir insülin olan insüline nasıl tepki verdiğinde önemli rol oynar.

Bu nedenle, nitrik oksit kullanılabilirliğinin arttırılması, insülin salgılayan hücrelerin işlevini geliştirmeye ve vücudunuzun kan şekerini daha verimli kullanmasına yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar, L-arginin takviyeleri ile uzun süreli tedavinin risk altındaki popülasyonlarda diyabeti önleyebileceğini göstermiştir. Kan şekeri düzenleme bozukluğu olan 144 kişide yapılan bir çalışmada, 18 ay boyunca günde 6.4 gram L-arginin ile yapılan tedavinin, bir plasebo grubuna kıyasla 90 aylık bir süre boyunca diyabet gelişme şansını azalttığı bulundu.

Advertisement
Diğer potansiyel faydalar

Yukarıda listelenen potansiyel faydalara ek olarak, bazı araştırmalar L-arginin takviyelerinin aşağıdaki şekillerde kullanıldığında yardımcı olabileceğini önermektedir:

 • Erektil disfonksiyon tedavisi. 10 çalışmanın 2019 incelemesi, günde 1.5-5 gram arasında değişen dozlarda arginin takviyesi almanın, bir plaseboyla veya tedaviyle karşılaştırıldığında erektil disfonksiyonu önemli ölçüde iyileştirdiğini bulmuştur.
 • Kan akışını iyileştirmek. Bazı kanıtlar, L-arginin takviyelerinin belirli popülasyonlardaki kan damarı fonksiyonunu ve kan akışını iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, çalışma sonuçları çelişkilidir ve birçoğu L-argininin hiçbir faydası olmadığını bulmuştur.
 • Preeklampsinin tedavisi ve önlenmesi. Çalışmalar, hamilelik sırasında L-arginin ile tedavinin, yüksek tansiyon ve idrarda protein ile karakterize tehlikeli bir durum olan preeklampsiyi önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bu liste ayrıntılı değildir ve L-arginin, kendi başına veya diğer takviyeleri ile kombinasyon halinde kullanılan obezite, kalp hastalığı, kanser, polikistik over sendromu (PCOS), infertilite ve anksiyete gibi çeşitli durumlar üzerindeki potansiyel yararlı etkileri için araştırılmıştır.

Bununla birlikte, L-argininin bu ve diğer birçok durumu olan insanlarda etkileri üzerine araştırmalar sınırlı ve sonuçsuz kalmaktadır, bu da gelecekteki çalışmalara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.

Yukarıdaki potansiyel faydalara ve kullanımlara ek olarak, birçok kişi soğuk algınlığı riskini azaltmak ve kilo kaybını artırmak da dahil olmak üzere çeşitli diğer nedenlerle L-arginin takviyeleri alır. Bununla birlikte, bu iddia edilen faydaların çoğu bilimsel araştırmalarla desteklenmemektedir.

Yan etkiler ve önlemler

Genel olarak, araştırmalar, L-argininin, takviye formda alındığında, 1 yıl veya daha uzun süreler boyunca günlük olarak alındığında bile güvenli ve genellikle iyi tolere edildiğini göstermiştir. Bununla birlikte, özellikle günde 9 gram veya daha fazla dozda alındığında şişkinlik, karın ağrısı, bulantı ve ishal gibi hoş olmayan yan etkilere neden olabilir.

Yine de, 142 yetişkinde 90 günlük bir çalışma, 30 grama kadar günlük bir dozun iyi tolere edildiğini ve herhangi bir yan etki ile ilişkili olmadığını gösterdi, bu da çok yüksek L-arginin dozlarının bile en azından kısa sürede genellikle güvenli olduğunu göstermektedir.

Güçlü bir güvenlik profiline sahip olmalarına rağmen, bazı popülasyonlar tarafından arginin takviyelerinden kaçınılmalıdır.

Örneğin, astımı, karaciğerin sirozu, böbrek hastalığı, düşük tansiyon ve guanidinoasetat metiltransferaz eksikliği – arginin metabolizmasını etkileyen kalıtsal bir bozukluk olan hastalar, yan etki potansiyeli nedeniyle L-arginin’den kaçınmalıdır.

Dozaj ve nasıl alınır?

L-arginin dozları, tedavi için ne kullanıldığına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Örneğin, L-argininin kan basıncı üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalarda 2-24 hafta boyunca günde 6-30 gram doz kullanıldı. Erektil disfonksiyonu olanlarda, araştırmalar günlük 1.5-5 gram L-arginin ile takviye edilmenin semptomları önemli ölçüde iyileştirebileceğini göstermiştir.

Preeklampsiyi tedavi etmek için kullanıldığında, doz genellikle 12 haftaya kadar veya bir doktor gözetiminde doğum yapılana kadar günde 3-4 gram arasında değişir. L-arginin ayrıca klinik ortamda yüksek tansiyonu olan gebe kadınlara intravenöz olarak da verilebilir.

Araştırma ve klinik ortamlarda daha yüksek dozlar sıklıkla kullanılmasına rağmen, bulantı, ishal ve şişkinlik gibi olası gastrointestinal yan etkilerden kaçınmak için günlük L-arginin dozunun günde 9 gramın altında tutulması önerilir.

Advertisement

Diğer tek amino asitler gibi, maksimum emilim için öğünler arasında L-arginin alınması önerilir

Aşırı doz

Yukarıda belirtildiği gibi, arginin yüksek dozlarda kullanıldığında bile genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, özellikle çocuklar için tehlikeli olan çok fazla arginin almak mümkündür. Bu, bu makalenin ilerleyen kısımlarında daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Etkileşimler

L-arginin, aşağıdakiler dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir:

 • Kan basıncını düşüren ilaçlar: enalapril (Vasotec), losartan (Cozaar), amlodipin (Norvasc), furosemid (Lasix), vb.
 • Erektil disfonksiyon ilaçları: sildenafil sitrat (Viagra), tadalafil (Cialis), vb.
 • Kan inceltici ilaçlar: klopidogrel (Plavix), enoksaparin (Lovenox), heparin, warfarin (Coumadin), vb.
 • Antidiyabetik ilaçlar: insülin, pioglitazon (Actos), glipizid (Glucotrol), vb.
 • Kan akışını arttıran ilaçlar: nitrogliserin (Nitro-Dur, Nitro-Bid, Nitrostat), izosorbit (Sorbitrate, Imdur, Isordil), vb.
 • Diüretik ilaçlar: amilorid (Midamor) ve triamteren (Dyrenium), spironolakton (Aldakton), vb.

Ek olarak, L-arginin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli takviyeler ve maddelerle etkileşime girebilir:

 • Kan basıncını düşürücü etkileri olan otlar ve takviyeler: koenzim Q10, kedinin pençesi, balık yağı, Lycium, ısırgan otu, theanine vb.
 • Kan şekerini azaltabilecek otlar ve takviyeler: çemen otu, Panax ginseng, Sibirya ginseng, guar sakızı, vb.
 • Kanı incelten otlar ve takviyeler: karanfil, angelica, sarımsak, ginkgo biloba, Panax ginseng, zerdeçal, vb.
 • Ksilitol: Bu şeker alkolüyle etkileşim düşük kan şekerine neden olabilir

Depolama ve taşıma

L-arginin takviyelerini serin ve kuru bir yerde saklayın. Takviyeyi ısıya veya neme maruz bırakmaktan kaçının.

Hamilelik ve emzirme

L-arginin, gebelikte preeklampsi dahil olmak üzere belirli koşullar altında kullanılır.

Hamilelik sırasında L-arginin takviyesi tipik olarak bir sağlık uzmanı tarafından preeklampsi veya preeklampsi ve intrauterin büyüme kısıtlaması (IUGR) riski gibi belirli bir nedenden dolayı reçete edilir ve izlenir. L-arginin takviyelerinin hem yüksek hem de düşük kaynak alanlarındaki kadınlarda fetal ve anne sağlığının yanı sıra hamilelik sonuçlarını iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Çünkü hamilelik sırasında vücudun L-arginin ihtiyacı fetal gelişim ve plasental büyüme nedeniyle artar. Bu artan ihtiyaç, özellikle protein açısından zengin gıdalara erişimi olmayan düşük kaynak ortamlarında yaşayan kadınlarda diyetle karşılanmayabilir.

Ek olarak, hamilelik sırasında arginin için artan talep diyet yoluyla sağlanabilse de, belirli koşullar altında protein veya bireysel amino asit takviyeleri gerekli olabilir. Bu, kısıtlayıcı diyetleri takip eden veya hamilelik sırasında şiddetli bulantı ve kusma yaşayan kadınları içerebilir ve bu da onları diyet alımı yoluyla taleplerini karşılayamaz hale getirir.

Bununla birlikte, hamilelik sırasında takviyeler her zaman bir sağlık uzmanı tarafından onaylanmalı ve izlenmelidir. Hamileyseniz ve ek L-arginin almakla ilgileniyorsanız, tavsiye için sağlık uzmanınıza danışın.

Emziren kadınlarda L-arginin takviyeleri araştırılmamıştır. Bu nedenle, sağlık uzmanınıza L-arginin takviyeleri almanın emzirme sırasında bireysel ihtiyaçlarınız için güvenli ve gerekli olup olmadığını sormak önemlidir.

Advertisement

Belirli popülasyonlarda kullanım

L-argininin güvenliği, hamile kadınlar ve yaşlı yetişkinler de dahil olmak üzere birçok popülasyonda gösterilmiştir. Bununla birlikte, karaciğer veya böbrekleri etkileyen durumları da içeren bazı insanlar L-arginin’den kaçınmalıdır.

L-arginin takviyeleri bazen klinik ortamda çocuklarda kullanılır ve uygun dozlarda reçete edildiğinde güvenli kabul edilir. Ancak, çocuklarda arginin takviyesi her zaman bir sağlık uzmanı tarafından izlenmelidir. Tıbbi olarak gerekli olmadıkça ve bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından önerilmedikçe, çocuğunuza L-arginin verilmesi önerilmez. Bu tavsiyenin uygulanması son derece önemlidir, çünkü çocuğa çok yüksek bir doz L-arginin verilmesi ciddi yan etkilere neden olabilir ve hatta ölümcül olabilir.

Alternatifler

Tüketimden sonra bağırsak ve karaciğeriniz, sistemik dolaşıma ulaşma şansı olmadan önce L-argininini hızlı bir şekilde metabolize eder. Bu nedenle, bazıları L-argininin öncüsü olan L-sitrülinin, arginin seviyelerini arttırmak için daha iyi bir seçenek olabileceğini savunmaktadır.

L-sitrulin, bir takviye olarak alındığında L-arginin’e alternatif olarak kullanılabilen bir amino asittir. L-sitrulin, L-argininin öncüsü olan, esansiyel olmayan bir amino asittir. L-sitrulin, öncelikle böbreklerinizde meydana gelen bir dizi enzimatik reaksiyon yoluyla L-arginin’e dönüştürülür.

Araştırmalar, L-sitrulin takviyelerinin vücut L-arginin seviyelerini artırabildiğini göstermektedir. Aslında, bazı çalışmalar, L-sitrülinin, arginin seviyelerini artırmada L-arginin takviyelerinden daha etkili olduğunu göstermektedir. Araştırmalar benzer şekilde L-sitrulin takviyelerinin L-arginin takviyelerininkine benzer faydalar sağlayabileceğini göstermiştir.

Örneğin, L-arginin’e benzer şekilde, L-sitrülinin bazı çalışmalarda kan basıncını düşürmeye ve erektil disfonksiyonu iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Ek olarak, çalışmalar L-sitrulin kendi başına veya L-arginin ile birlikte kullanıldığında atletlerde atletik performansı artırabildiğini ve kas iyileşmesini artırabildiğini göstermektedir. Ayrıca, bu çalışmaların bazıları, atletik performansı artırmada sitrulin takviyelerinin L-arginin takviyelerinden daha etkili olabileceğini bulmuştur. Bu nedenle, sporcular L-sitrülinden veya sadece L-arginin yerine L-arginin ve L-sitrülin kombinasyonundan daha fazla yararlanabilir.


Leave A Reply