L Carnitine Nedir? Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır? Yararları ve Zararları

0
Advertisement

L Carnitine nedir, ne için kullanılır? L Carnitine takviyesi alınan hastalıklar, kullanım şekli ve kullanımın yararları, riskleri, zararları nelerdir?

L Carnitine

L carnitine, vücutta doğal olarak yer alan bir amino asittir ve bu amino asit vücuttaki yağın enerjiye çevrilmesine yardımcı olmaktadır. Vücuttaki temel görevi hücrelerde enerji üretmek olan l carnitine, gerekli olduğu durumlarda dışarıdan gıda takviyesi şeklinde de alınabilir. Bu noktada devreye giren L carnitine nasıl kullanılır sorusunun cevabı da ister doğal yiyeceklerle doğal yoldan alınabileceği istenirse de kapsül şeklinde bulunan gıda takviyesi şeklinde alınabileceğidir. L carnitine vücudumuzda çok büyük bir oranda kas yapımızda bulunur; bunun dışında kalbimizde, beynimizde, böbreklerimizde, karaciğerimizde ve erkeklerde spermlerinde depolanır. Vücudumuzdaki l carnitine, hasta olacağımız süreçlerde oluşan oksidadif stres adı verilen durumu da engellemeye yardımcı olmaktadır.

L carnitine

L carnitine faydaları nelerdir?

L carnitine, vücutta enerjiye dönüştürülecek yağ asitlerini mitokondriye taşımakla görevlidir. Her hücrede yer alan mitokondriyanın görevi enerji üretmektir. Ve vücuttaki yağ asitlerinin bu mitokondrilere taşınmasını ve emilimini sağlayan amino asit de L carnitine’dir. Bu görevi sayesinde hücrelerde daha fazla yağ taşınmasına ve dolayısıyla da daha fazla yağ yakılmasına da olanak sağlar. Kilo verme sürecinde ek takviye olarak L carnitine’e başvurulmasının sebebi de budur.

  • Vücutta enerji üretirken bir yandan da enerji üretiminden sonra ortaya çıkan zararlı toksinlerin de yakılmasında aktif rol alır. Zararlı toksinler yakıldıkça kişinin kilo verme süreci de hızlanır.
  • L carnitine doğal yiyeceklerle (süt, balık, et vb.) vücuda alınabileceği gibi doğal bir takviye çeşididir.
  • Vücutta yer alan trigliseritleri yağ yakımı işlemi için uyaran görevini üstlenir ve karaciğerin glikojen depolamasına yardımcı olur.
  • Vücutta yağ yakımı sırasında kasları gereğinden fazla çalışmaktan kurtardığı için kas yorgunluğuna sebep olmaz.
  • Karaciğere verdiği destek sayesinde vücuttaki yağ yakımından sonra daha az güç kaybı ve dayanıklılık sağlar.
  • Kas sistemine depolaması için daha fazla enerji ve yağ sağlayarak kasların ihtiyacı olan içerikleri çok rahat bir şekilde üretir.

Az önce de değindiğimiz gibi doğal gıdalarla alınan l carnitine’in son zamanlarda alınan et türevi besinlerde içerik olarak daha az yoğunlukta olduğu tespit edilmiştir. Bunun sebebi et ürünlerinin işlenmiş olması ve et sağladığımız besi hayvanlarının suni beslenmeyle beslenmeye başlamasıdır. Bu durumda vücudumuza yeterli miktarda l carnitine alabilmemiz için mümkün olduğunca doğal ortamda beslenen hayvanların etlerini tüketmeli ve işlenmiş fast food ürünleri tüketmekten kaçınmalıyız.

L carnitine’in iyi etki yarattığı hastalıklar

Damar Hastalıkları :

L carnitine kullanımının, damar sertleşmesi ya da damar tıkanıklığı rahatsızlığı yaşayan kişilerde tedavi sürecinde olumlu yanıtlar alınmasına sebep olduğu söylenmektedir. Bunun dışında damar tıkanıklıklarının kaslarda yarattığı ağrıların ve krampların da azalması için l carnitine takviyesi kullanılabileceği bilinmektedir. Çünkü L carnitine, damar sertleşmesi ya da tıkanması sonucunda kişinin bacaklarındaki damarlarda problem yaşanarak bacak bölgesine daha az kan gitmesinden kaynaklı yürüme zorluğu gibi problemler çekmesini engellemek için vücutta aktif rol oynamaktadır.

Advertisement
Hipertiroidzm :

Bünyesinde aşırı derecede tiroid aktivitesi olan kişilerde meydana gelen çarpıntı, sinirlilik hali, uyku problemleri ve titreme gibi belirtilerin azaltılması için L carnitine kullanılabileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Böbrek hastalıkları ve Diyaliz :

Vücutta L carnitine seviyesi, böbrek hastalığı olan kişilerde daha düşük seviyelerde bulunmaktadır. Çünkü böbrek düzgünce çalışamadığı için bu enzimin salınımı da düzgünce gerçekleşemez. Bu tip durumlarda doktor tavsiyesinin gerekliliğini de göz önünde bulundurarak L carnitine kullanılabilir.

Anjin :

Anjin rahatsızlığı bulunan kişilerin herhangi bir spor aktivitesinde bulunurken göğüs ağrısı çektikleri bilinmektedir. L carnitine bu tip rahatsızlıklara sahip olan bireylerin spor yaparken göğüs ağrısı çekmemelerine yardımcı olmaktadır. Bu gibi durumlarda L carnitine kullanmadan önce mutlaka bir göğüs doktoruna da danışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Sperm yetersizliği :

Vücudunda L carnitine eksikliği bulunan erkek bireylerin sperm kalitelerinde ve sperm sayılarında bir düşüş tespit edilmiştir. Bu eksikliği giderebilmek ve kaliteli bir sperm yapısına sahip olmak adına yine tabi ki doktor tavsiyesiyle birlikte L carnitine kullanılabilir.

Kalp krizi :

Kalp krizi geçirmiş bireylerin, krizden sonraki ataklardan korunmak için kullandıkları ilaçların yanında ek takviye olarak L carnitine kullanmaları da yaşanabilecek başka bir kriz riskini engelleyebilmektedir. Tabi bu takviyeyi kullanmak için de doktorunuza danışarak kalp ilaçlarınızla L carnitine’in herhangi bir tepkimeye girip girmeyeceğini öğrenmeniz gerekmektedir.

L carnitine zararları

L carnitine genel olarak normal dozlarında kullanıldığında insan vücuduna zarar vermeyecek bir takviyedir. Ancak her şeyden önce, piyasada satın alacağımız L carnitine ürünlerinin kalitesine dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü piyasada yer alan bazı L carnitine ürünleri içerik olarak olması gerekenden çok ayrı ve hatta sağlığa zararlı olabilecek içeriklerle üretilmekte, sadece para tuzağı olan bu takviyeleri alırken çok dikkatli olunmasına özen gösterilmelidir. Bunun dışında normal içerikteki L carnitine’in yüksek dozlarda kullanılması ishal, bulantı, karın ağrısı ve kusma gibi şikayetlere sebep olabilir. Günlük 3000 miligramdan fazla kullanılması da vücutta değişik bir koku oluşmasına sebep olabilmektedir. Diyabet, siroz gibi hastalıkları olanların L carnitine’i mutlaka doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir.

Advertisement


Leave A Reply