La Rondine Operası Konusu Özeti Karakterler, Giacomo Puccini

0
Advertisement

La Rondine (Kırlangıç) Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? La Rondine Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

LA RONDİNE (Kırlangıç)

Üç perdelik operettir.

Metin: Giuseppe Adami
Bestecisi: Giacomo Puccini
İlk oynanış: 1917 Monte-Carlo.

Başlıca kişiler:

Magda de Civry (Soprano), Ruggero Laztouc (Tenor), Rambaldo Fernandez (Bariton), Lisette (Soprano), Prunier (Tenor).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 19. yüzyıl ortalarında Paris.

Advertisement

Konusu:

Zengin bankacı Rombaldo Fernandez’in sevgilisi Magda de Civry için tuttuğu lüks apartmanda konuklar gülüp eğlenmekte, ozan Prunier’nin duygusal aşkı savunan dizelerini dinlemektedirler. Ozanın savunduğu bu türlü bir aşka inanan tek kişi Magda’dır. Yaşamı boyunca hep böyle derin bir aşk özlemiş, bulamamıştır. Ozan geleceği haberleyen bazı dizeler sıralar ona; pek yakında bir aşk doğacak, güzel kadın kırlangıçlar gibi yuvasını bırakıp gidecek, sonra gene kırlangıçlar gibi dönecektir. Hizmetçi Lisette bir delikanlının bankeri görmek istediğini bildirir bu sırada… Genç adamın adı Ruggero Laztoue’dur, babası bankerin eski bir arkadaşı dır, öğrenim için o gün Paris’e gelmiştir. Konuklar ona Paris’te öğrenimden daha önemli uğraşılar da bulunduğunu söyleyerek Bullier adlı balo salonuna giderek eğlenmesini öğütlerler.

Delikanlının ardından diğerleri de veda edip çıkarlar.

Yalnız kalan Magda ozanın dediklerini düşünür, sonra giyinip çıkar. Bullier adlı salonda bir masaya oturan Ruggero çılgınca eğlenen insanlar seyretmektedir. Magda göz kamaştıran güzelliğiyle merdivenlerden iner, çevresini saran delikanlılardan kurtulmaya çalışırken gözü Ruggero’ya ilişir, delikanlının masasına yönelir, iki genç başlayan bir aşkla büyülenmiş gibi dansa koyulurlar. Beri yanda Lisette ve ozan Prunier salona girmişler, Ruggero ile Magda’yı görüp masalarına oturmuşlardır. Magda’nın bir işareti üzerine durumu kurtarmaya çalışan Pruiner hanımıyla konuşmaya başlayan Lisette’e yanıldığını, kadının Magda olmadığını söyler, Ruggero’ya dönerek yanındaki güzeli tanıtmasını rica eder.

Magda bu oyunla eğlenip gülerken birden Rambaldo belirir Ozan Ruggero’yu bahçeye gönderirken bankacı kadına olup bitenlerin anlamını sorar. Magda açıklar; aradığı aşkı bulmuştur, onunla kalacaktır. Aradan bir süre geçmiş, iki sevgili Akdeniz kıyılarında bir villa tutmuşlardır. Ruggero ailesine evleneceğini bildirmiş, para istemiştir. Hanımından ayrı kalan Lisette gene ona dönmüş, ozan Pruiner bankacıdan Magda’ya bir mesaj getirmiştir; adam kadını beklemekte, bu serüvenden vazgeçmesini istemektedir.

Ruggero gözükür, annesinden aldığı mektubu Magda’ya verir. Kadın oğlunun, isteğinden kıvanç duyduğunu bildirmekte, mutluluk dilemektedir. Magda mektubu gözyaşlarıyla bitirir, evlenmek istemediğini, Paris’e döneceğini açıklar Ruggero’ya lâyık bir eş olamayacağını bilmektedir. Delikanlının yalvarmaları boşunadır… Güneş batar, vadiyi karanlık gölgeler kapsarken Magda uzaklaşır gider. Kırlangıç yuvasına dönmektedir.

«La Rodine» Puccini’ye Viyana’da Kari Tiyatrosu tarafından ısmarlanmış, metin Reichert ve Willnar adlı iki Alman yazarın oyunu üzerine düzenlenmiştir. Ünlü besteci böylece öteden beri hayran olduğu «Viyana Opereti» türünde bir örnek vermek olanağını bulmuş, ancak Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması «La Rondine»nin Viyana’da temsilini engellemiştir. Yapıt vals ölçüsünde işlenmiş, zarif sayfalarla süslenmiş, fakat başta «La Dame aux Camélia» ve dolayısıyla «La Traviata»yı hatırlatan konusu, Puccini’ye özgü renklerden yoksun bulunuşu nedeniyle beklenen ilgiden yoksun kalmıştır.

Advertisement


Leave A Reply