L’Abbe Antoine Francois Prevost D’exiles Kimdir?

0
Advertisement

L’Abbe Antoine Francois Prevost D’exiles Kimdir? Prevost D’exiles hayatı, biyografisi, eserleri hakkında bilgi. Abbé Prévost kimdir?

L'Abbe Antoine Francois Prevost D'exiles

L’Abbe Antoine Francois Prevost D’exiles Kimdir?

Fransız yazardır. Daha çok Abbé Prévost ismini kullanmıştır. 1 April 1697 Hesdin doğumludur. 23 Aralık 1763 tarihinde Paris’te hayata gözlerini yummuştur.

Varlıklı bir ailenin içinde doğup büyüdü. Aşk ilişkileriyle para ve borç sorunları da karışınca kaçıp kurtulmak dileğiyle ülkeler arasında dolaştı (Hollanda, İngiltere, Almanya). Manastıra çekildiği zamanlar oldu. Rahiplik yaparak geçimini doğrulttu ve elliye yakın eser çıkardı, dergi yayımladı {Pour et Contre: Yandaş ve Karşıt, 1733-1740; Journal Etranger, 1755).

Yedi ciltlik eserinin (Memoires et Aventures d’un Homme de Qualité qui s’est Retiré du Monde: Yalnızlık Köşesindeki Bir Beyefendinin Anıları ve Serüvenleri, 1728-1731). Son kitabıyla ünlendi: L’Histoire du Chevalier des Grieux et de Manon Lescaut (Türkçeye çevirisi Manon Lesko). dünya sinemasına birçok kez film konusu olmuştur.

Manon Lescaut Hakkında Bilgi ve Konusu:

İlk olarak Hollanda’da (1731) sonra Fransa’da basılan (1733) dönemine göre ahlak dışı ve açık saçık bulunarak toplatılan eser aşk edebiyatının en üstün örnekleri arasındaki yerini korur ve Carmen‘e yol açar. (Prospere Merimée, 1845). Bir yolculuk rastlantısıyla birbirine vurulan çift çeşitli fırsatlarda birbirinin manastıra kapanma niyetlerini engelleyerek sonsuz bir tutkuyla sevişirler. Hiçbir olay birlikte tattıkları haz ve mutluluklardan daha önemli olmaz. Yaşadıkları her drama birbirlerine kavuşmak uğrunda yaşamlarını bütün özverisiyle karşı koyarlar. Manon’un Amerika çöllerindeki ölümüne kadar. Bu kısa, özlü, içten, inandırıcı, doğru, seveni de sevileni de yücelten aşk öyküsü bütün dünya dillerine çevrildi ve büyük ilgi gördü.

Advertisement

Leave A Reply