Lavantanın Şaşırtıcı Sağlık Faydaları, Lavanta ve Yağının Kullanım Alanları

0

Lavanta ve lavanta yağının şaşırtan sağlık faydaları ve kullanım alanları nelerdir? Lavanta ne işe yarar, nerelerde kullanılabilir?

Lavantanın Bakımı ve Yetiştirilmesi İle İlgili Bilgi

Kaynak: pixabay.com

Yaraları ve Ağrıyı Yatıştırır

Muhtemelen doktorunuzun “Çabuk git bir lavanta al!” Diye bağırdığını hiç duymamışsınızdır. Ancak bu mor çiçekli bitki güçlü bir şifa kaynağı olabilir. Küçük bir çalışma, lavanta esansiyel yağının epizyotomi, bebekleri doğurmak için yapılan vajinal kesikleri olan kadınlar için ağrı ve kızarıklığı giderdiğini buldu. Başka bir çalışma, aromaterapi olarak adlandırılan lavanta özünün solunmasının, C kesitli doğumlardan ağrıyı hafiflettiğini gösterdi.

Saç Dökülmesini Durdurur

Saç derinize düzenli olarak lavanta yağı ile masaj yapmak alopesi areata’dan saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Genetik olarak geçebilen bu otoimmün hastalık, vücudunuzun yanlışlıkla saç köklerinize saldırmasını sağlar. Lavanta yağının saçların da büyümesine yardımcı olup olamayacağı konusunda araştırmalar devam ediyor. Bir çalışmada, lavanta yağı ile tedavi edilen farelerde tüylenmeler oldu.

Lavanta

Kaynak: pixabay.com

Mutfakta Kullanılır

Mutfakta lavanta hemen hemen her yemeğe hoş bir ferahlık katar. Ayrıca, kanserle savaşmaya ve daha fazla kalori yakmaya yardımcı olabilecek bir besin olan ursolik asit içerir. Lavantayı, biberiye, kekik, rezene, frenk soğanı ve diğer otlar ile karıştırarak baharat şeklinde kullanabilirsiniz.

Mideye İyidir

Eski Roma askerleri, mide ve diğer hastalıkları tedavi etmek için lavantanın antibakteriyel özelliklerine güveniyorlardı. Bazı araştırmalar, bitkinin uçucu yağının kolit, ağrı ve ishale yol açabilen kolon iltihabı ile savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bunu, kötü bakterileri savuşturmaya yardımcı olarak ve enfeksiyonla mücadele suşlarını koruyarak yapabilir. Yoğurdun içine kurutulmuş lavanta serpmeyi deneyin.

lavanta

Kaynak: pixabay.com

Toksinleri Emer

Lavanta, dayanıksız bitkileri hızla öldürebilecek olan toksik yerlerde yetişebilir. Kökleri kurşun ve çinko gibi ağır metalleri emer ve yapraklarında saklar. Bu, endüstriyel alanların ve kirli bahçe alanlarının temizlenmesine ve geri kazanılmasına yardımcı olabilir.

Zeminleri Tazeler

Ortaçağda ev temizleyicileri, kötü veya hastalıklı havayı yenilemek için bu aromatik bitkiyi zemine serperdi. Kötü kokuları gidermek ve bakterilerle savaşmak için modern halılarda hala çok işe yarıyor. Yarım bardak kabartma tozunun içine 8 damla lavanta yağı damlatarak, kendi zemin koku gidericinizi yapın. Halının üzerine serpin, birkaç dakika bekletin ve elektrik süpürgesi ile süpürün.

Hatırlamayı Hızlandırır

Lavanta başka ne yapabilir? Oh, evet – hafızanızı geliştirir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bir sınavdan hemen önce lavanta kokusu koklayan hemşirelik öğrencilerinin akranlarından çok daha yüksek puan aldığını buldu. Daha iyi konsantre oldular ve daha az endişeliydiler.

lavanta yağı

Kaynak: pixabay.com

Araç Tutmasını Yatıştırır

Araç tutması baş dönmesine ve mide bulantısına neden olabilir. Lavanta, koku alma duyunuzla dikkatinizi dağıtarak buna karşı koyabilir. Rahat bir yolculuk için zencefilli şekerler (ve akıllı bir koltuk seçimi) gibi diğer duyusal tedbirleri alın.

Huzursuz bebeği sakinleştirir

Yeni doğmuş bebeğiniz huzursuz mu? Lavanta günü ve belki de geceyi kurtarabilir. Bir çalışmada, 2 ila 6 haftalık arasındaki 40 bebeğin anneleri, 20 mililitre badem yağında 1 damla lavanta yağı ile bebeklerinin karınlarına masaj yaptı. Masaj yapılan bebekler diğerlerine göre daha hızlı sakinleşti ve çalışmanın her haftasında daha az ağladılar.

Bitlerle Mücadele

Bu böcekleri yok etmek için doğal, toksik olmayan bir ilaç mı arıyorsunuz? Bir çalışma, lavanta ve çay ağacı yağı tedavisinin, krizantem çiçeklerinden yapılmış bir pestisit olan piretrinden daha etkili olduğunu buldu.

Menopozda Sıcak Basmaları

Menopoz, bir kadının genellikle 40’lı yaşların sonlarında veya 50’lerin başında aylık periyotu bırakması durumunda ortaya çıkar. Bu durum ani sıcak basmaları yaratabilir. Ancak bir çalışmada haftada iki kez lavanta koklayan kadınlarda bu belirtilerin lavanta aromaterapi kullanmayan kadınlardan % 50 daha fazla azaldığını gösterdi.

lavanta sabunu

Kaynak: pixabay.com

Sabunda Kullanılır

Lavanta sadece güzel kokmakla kalmaz, bakterilerle de savaşır. Evde yapacağınız el dezenfektanı için ideal bir bileşendir:

  • Bir şişeyi alkol ile 1/3 oranında doldurun.
  • 10-15 damla lavanta esansiyel yağı ve aynı miktarda çay ağacı veya nane yağı ekleyin.
  • Şişenin geri kalanını aloe vera jeli ile doldurun.
  • Çalkalayın ve sabun ve su ile yıkamanın yedeği olarak kullanın.

Çamaşırlarda

Lavanta’nın “yıkama” anlamına gelen Latince lavare kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Güzel koku için ütünüzdeki suya 4 damla lavanta yağı ekleyin. Ayrıca doğrudan çamaşır makinenize birkaç damla koyabilirsiniz. Veya kuru bir bez üzerinde birkaç damla lavanta ile kendi kokulu kurutma kağıdınızı yapın. Islak çamaşırlarınızla kurutucuya atın.


Leave A Reply