Lee Iacocca Hayatı

0
Advertisement

Lee Iacocca kimdir ve ne yapmıştır? Lee Iacocca hayatı, biyografisi, kariyeri hakkında bilgi.

Lee Iacocca

Lee Iacocca; asıl adı Lido Anthony Iacocca(d. 15 Ekim 1924, Allentown, Pennsylvania, ABD), ABD’li otomobil şirketi yöneticisidir. Batmakta olan Chrysler Corporation’ın yönetim kurulu başkanı ve müdürü olarak ABD tarihinde özel bir şirkete verilen en yüksek federal mali desteği sağlamıştır.

Bir İtalyan göçmeninin oğlu olan Iacocca, Bethlehem’daki (Pennsylvania) Lehigh Üniversitesi’ni 1945’te bitirdi. 1946’da Princeton Üniversitesi’nde lisansüstü öğrenimini tamamladıktan sonra mühendis olarak Ford Motor Company’ye girdi. Pazarlama alanındaki becerisinden dolayı çok geçmeden satış bölümüne alındı. 1960’a gelindiğinde şirketin başkan yardımcısı ve Ford bölümünün yöneticisi olmuştu. Spor tipin ucuz Mustang modeliyle sağladığı başarı şirketteki etkisini daha da artırdı. 1970’te yönetim kurulu başkanlığına getirildi, ama girişken ve alışılmadık yöntemleri yüzünden 1978’de şirketten uzaklaştırıldı.

Ertesi yıl petrol fiyatlarının arttığı bir sırada çok benzin yakan arabalardan oluşan büyük stokları nedeniyle batma tehlikesiyle karşılaşan Chrysler Corporation’ın başına getirildi. Ülke ekonomisi bunalım içindeyken Chrysler’in batmasına göz yumulmayacağını düşünerek federal yönetimden mali yardım istedi. Bu başvurusu piyasa ekonomisinde devletin oynaması gereken rol konusunda yoğun tartışmalara yol açtı. Kongre 1980’de başka kaynaklardan 2 milyar ABD Dolan borç bulma koşuluyla Chrysler’e 1,5 milyar ABD Doları kredi verilmesini kabul etti. Bunun üzerine şirketin etkinliklerini kısan, bazı fabrikaları kapatan ve sendikalara işçi çıkarımlarıyla ücret indirimlerini kabul ettiren Iacocca, yeni kredi kaynakları bulmayı başardı. Ardından şirketin üretimini daha az yakıt tüketen modellere kaydırdı. Atak bir reklam kampanyasına girişti, kendisi de televizyonun reklam programlarına çıktı. 1981’de az miktarda kâra geçen Chrysler üç yıl sonra 2,4 milyar ABD Doları gibi rekor düzeyde bir kâra ulaştı. Iacocca da ülke çapında ün kazandı. William Novak’la birlikte kaleme aldığı otobiyografisi Iacocca 1984’te yayımlandı.

Advertisement

Leave A Reply