Lemming Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Üremesi Beslenmesi Davranışı

0
Advertisement

Lemming nedir, nasıl bir hayvbandır? Lemminglerin özellikleri, yaşam koşulları, beslenmesi, üremesi, davranışları hakkında bilgi.

Lemming

Kaynak: commons.wikimedia.org

Lemming Hayvanı Hakkında Bilgi

En küçük kemirgenlerden biri olan lemminglerin Kuzey Kutup dairesi içinde veya çevresinde var olduğu ve ayrıca tarla fareleri ile yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Tundra biyomlarında da bulunabilirler. Bunların en küçüğü 8 cm uzunluğundadır. Bu türlerin en büyüğü, en küçüğünün üç katı olduğu bilinmektedir. İlginç bir şekilde, popüler bir efsane, bu kemirgenlerin toplu intihar ettiğini söylüyor.

Lemmingler, gerçek lemmingler, yakalı lemmingler, tahta lemmingler, bataklık lemmingler, sarı bozkır lemmingler ve güney bataklık lemmingler dahil olmak üzere alt alt türlere sahip yaklaşık altı farklı alt türe sahiptir.

Lemming Özellikleri ve Davranışı

Lemmingler çok küçük yaratıklardır, genellikle sadece 7-15 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 23-34 gram ağırlığındadırlar. Genellikle yuvarlak şekillidirler. Vücutları, rengi türden türe taşıyabilen kalın kürkle kaplıdır. Ancak, çoğunlukla kahverengi veya gridir.

Bu hayvanların sağlam vücutları vardır ve uzuvları, kuyrukları ve kulakları genellikle çok küçüktür. Küçük kulaklar, vücut ısısını korumalarına yardımcı olur. Ayrıca, koparmalarına ve köklerle beslenmelerine yardımcı olmak için çok keskin dişleri ve pençeleri vardır. Bu kemirgenler, su geçirmez kürkleriyle etkileyici yüzücülerdir, ancak aynı anda birden fazla hayvan suya ulaştığında yüzmeleri zor olabilir. Tüm kafa karışıklığı ve biraz fazladan yer ile bazı lemmingler boğularak ölür.

Lemmingler genellikle yalnız hayvanlardır. Bununla birlikte, günlerinin bir kısmını da kendilerine benzer kemirgenlerin bulunduğu kolonilerde başkalarıyla sosyalleşerek geçirirler. Genellikle, yalnızca göç amacıyla veya çiftleşmek zorunda kaldıkları zaman bir araya geldikleri tek zamandır.

Advertisement

Tehlikeyi hissettiklerinde, bu hayvanlar avcılarına karşı çok saldırganlaşır – bazen onları daha büyük hayvanlarla başlarını belaya sokar. Ayrıca Lemminglerin toplu intihar etmesiyle ilgili şeyin sadece bir efsane olduğu ve gerçekleşmediği söylenir.

Bu kemirgenler yaz saatlerinin çoğunu yer altında ve çeşitli tünellerde geçirirler. Bununla birlikte, sonbaharda, zemin soğur ve kazmak zorlaşır – onları yüzeye çıkmaya zorlar.

Yeraltında ve tünellerde yaşamak, zorlu koşullarda hayatta kalmalarına yardımcı olur ve kış uykusuna yatma gereksinimlerini ortadan kaldırır. Ayrıca onları, genellikle bu küçük kemirgenleri avlayan büyük vahşi hayvanlardan korur.

yaban sıçanı

Kaynak: pixabay.com

Lemming Habitatı

Daha önce de belirtildiği gibi, bu kemirgenler genellikle Arktik bölgesinde ve Tundra’da bulunur. Genellikle Alaska, kuzey Kanada, Norveç, Asya ve Avrupa’da bulunurlar. Bazen soğuk atmosfere sahip başka bir bölge olan Tayga’da da bulunabilirler.

Bu kemirgenler özellikle yaz aylarında yer altında tünellerde yaşarlar. Sonbahar aylarında, hava soğumaya başladığında genellikle yüzeye çıkarlar çünkü soğukta yiyecekleri kazıp çıkarmak çok zorlaşır.

Yeraltı tünel habitatları, onların sıcak kalmasına yardımcı olur ve ayrıca kış uykusuna yatma ihtiyacını ortadan kaldırır. Ayrıca onları, genellikle yerin üstünde avlayabilecek olası herhangi bir avcıdan da korur.

Advertisement

Lemmingler genellikle hem sığınak hem de sıcak kalmanın bir yolu olarak öküz yünü, çimen ve tüylerden yuvalar oluşturur. İlkbahar mevsimi boyunca, bu kemirgenler sıcak havalarda dağ çalılıklarında ve ormanlarda yaşamaya başlar ve sonbahar mevsiminde Alp bölgesine geri döner.

Lemming Beslenmesi

Bu kemirgenlerin otçul olduğu bilinmektedir. Diyetleri çoğunlukla çimen ve yosun içerir. Buna ek olarak, özellikle soğuk aylarda, bu kemirgenler genellikle beslenmek ve hayatta kalmak için yapraklar, kökler, soğanlar, meyveler ve sürgünler bulurlar. Bu yiyecekler çok fazla kalori sağlamadığından, lemmingler günün altı saatini bu yiyecekleri yiyerek geçirirler.

Diyetlerinin çoğu yapraklı bitkilerden oluşur, ancak çok az meyvedir. Lemmingler, doğal bir kaynaktan gelse bile şekerdeki glikozu işleyemez. Evcil hayvan olarak esaret altında tutulduğunda, sahibi, yiyeceklerini asla hamster ve fare gibi diğer kemirgenler için önceden hazırlanmış ürün çeşitleriyle değiştirmemelidir.

Dişleri, özellikle kesici dişleri sürekli olarak büyümeye devam eder, bu da daha katı şeyleri sorunsuz bir şekilde ısırıp yiyebilecekleri anlamına gelir.

Lemming

Kaynak: commons.wikimedia.org

Lemming Avcıları ve Tehditleri

Diğer tüm hayvanlar gibi, lemmingler de doğal besin zincirinin hayati bir parçasıdır, bu da bazı hayvanların onlarla beslendiği anlamına gelir. Küçük boyutları, herhangi bir etobur hayvan için et kaynağı olma olasılığını artırdığı için büyük bir dezavantajdır.

Lemmingler, kurtçuklar ve karlı baykuşlar gibi çok sayıda yırtıcı avcıya sahiptir, ancak hemen hemen her etobur, küçük bir öğün olarak bir lemming yiyecektir. Bu kemirgenler, bu hayvanlar için önemli bir protein kaynağıdır ve ekosistem için çok önemlidir. Kaynaklara göre, lemming popülasyonu azaldığında, genellikle kutup tilkilerinin sayısında da bir düşüş olur.

Bu arada, çok yaygın olarak bulunduklarından ve IUCN, türleri “en az endişe verici” olarak ilan ettiğinden, genellikle bu hayvanların popülasyonu için herhangi bir tehdit yoktur. İnsanlardan çok fazla tehdit olmaksızın, geniş çapta duyurulmuş koruma çabaları yoktur. Aslında, Avrupa’nın bazı bölgelerindeki insanlar onları evcil hayvan olarak bile tutuyor.

Lemming Üreme, Yavruları ve Yaşam Süresi

Lemminglerin hızlı olgunlaştığı bilinmektedir ve olgunluk genellikle yaşlarının yaklaşık 5 ila 6 haftasında belirlenir. Doğduktan sonraki bir ay içinde üremeye başlarlar ve coşkulu yetiştiriciler olarak bilinirler. Çoğu lemming aynı çiftleşme ritüellerini takip eder. Bununla birlikte, güney bataklığının biraz farklı olduğu biliniyor ve şu anda üreme süreci hakkında çok az şey biliniyor.

Gebelik süresi yaklaşık 20 gündür. Bu arada, bu hayvanlar genellikle yaklaşık iki yıl yaşarlar. Anne dışarı çıkıp kendileri yiyecek aramaya başlayacak kadar olgunlaşana kadar onları besler.

Lemming Popülasyonu

Lemming popülasyonu bölgeden bölgeye ve ayrıca zaman zaman değişir. Bazı yerlerde, nesli tükenmek üzereyken, bazı yerlerde nüfus patlıyor. Aynı şekilde, lemming popülasyonları için bazı yıllar harikadır, bazıları ise değildir. Bazı bölgelerde, bir milyon fit karede 3000 lemming olabilir.

Bununla birlikte, genel lemminglerin nüfusu için neredeyse hiç yok olma tehdidi yoktur. IUCN, türleri “en az endişe verici” kategorisine koydu.

Advertisement


Leave A Reply