Lenfoma İle Lösemi Arasındaki Fark Nedir?

0
Advertisement

Lenfoma ve lösemi nasıl hastalıklardır, aralarında farklıklar ve benzerlikler nelerdir? Lenfoma ve lösemi farkları hakkında bilgi.

Lenfoma İle Lösemi Arasındaki Fark Nedir?

Lenfoma vs Lösemi

Her ikisi de, bir insanın bağışıklık sisteminin bir bölümünü etkileyen kanserlerdir. Bağışıklık sistemi, çeşitli tipte hücrelerden oluşan geniş bir sistem grubudur. Lösemi ve Lenfoma, tümör büyümesinin yol açan bağışıklık sistemi hastalıklarıdır ve farkları ilk etkilenen hücrelerinin farklı olmasındadır.

Lösemi – Yunanca “berrak veya beyaz” anlamına gelen “leukos” kelimesi ve kanla ilgili “haima veya emia” kelimesinin birleşiminden oluşan, beyaz kan hücrelerinin anormal üretimi ile karakterize edilen bir hastalıktır. Sayısız tip ve sınıflandırması olan, kan hücreleri veya kemik iliği kanseridir. Lösemi genellikle kemik iliğindeki miyeloid sistem hücrelerinde oluşur. Tümör hücrelerinin dolaşımdaki kanda bulunmasından dolayı lösemi olarak adlandırılır.

Lenfoma ise lenf nodlarının genişlemesine neden olan lenf nodlarının tümörüdür. Özünde, anormal durum lenfatik sistemden başlar. Lenfatik sistem, vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olarak enfeksiyonla savaşır. Lenfoid dokuların neden olmadığı yerde ortaya çıkması nedeniyle başka organların istilası oluşur. İki ana lenfoma tipi vardır: Hodgkin Lenfoma ve Hodgkin olmayan Lenfoma.

Lösemi‘de, hasarlı kemik iliği, lösemi hücreleri olarak adlandırılan anormal beyaz kan hücrelerini oluşturur. Bu lösemi hücreleri gerektiğinde ölmezler, böylece sistemde aşırı kalabalık yaparlar. Nihayetinde normal kan hücrelerini dışarıda bırakıp ve işlevlerini engellerler.

Advertisement

Kan pıhtılaşma sürecinde önemli olan kan trombositlerinin, eksikliği oluşur. Bu, lösemili bireylerin kolayca aşırı miktarda kanamaya maruz kalabilecekleri anlamına gelir. Solgunluk, halsizlik ve yorgunluk yaygın belirtilerdir. Bununla birlikte, kronik löseminin erken belirtileri yoktur.

Tersine, lenfoma hastaları, lösemili insanlara benzer semptomlara sahip olabilirler fakat lenfoma hastalarında belirgin olarak, boyun, koltuk altı veya kasıktaki lenf düğümlerinin ağrılı şekilde şişmeleri olur. Bazen, bunlar tek semptomlardır ve çok erken başlarlar.

Özet:

1. Lenfoma lenf düğümlerinde veya lenfatik sistemde başlayan bir kanser iken, lösemi kan hücreleri veya kemik iliği kanseridir.

2. Lösemi, normal kan hücrelerini bağlayan ve bağışıklık sisteminin normal işlevlerini engelleyen anormal beyaz kan hücreleri üretir. Lenfoma, diğer organları gereksiz ve kontrol edilemeyen lenfoid doku büyümesi ile işgal eder.

3. Lösemi hastaları diğer kanserler gibi tipik semptomlara sahiptir ve özellikle kronik olduğunda erken belirtileri oluşmaz. Lenfoma sıklıkla boyun ağrısı, koltuk altı ya da kasıkta sık görülen ağrılı lenf düğümleri belirtilerini gösterir.

Advertisement


Leave A Reply