Leo Hendrik Baekeland Kimdir?

0
Advertisement

Leo Hendrik Baekeland kimdir? Amerikalı sanayici ve plastik sanayisinin kurucusu Leo Hendrik Baekeland hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

Leo Hendrik Baekeland

Leo Hendrik Baekeland (d. 14 Kasım 1863, Gent, Belçika – ö. 23 Şubat 1944, Beacon, New York, ABD), bakaliti bularak çağdaş plastik sanayisinin kurulmasına öncülük eden ABD’li sanayi kimyacısı.

Baekeland, 21 yaşındayken Gent Üniversitesi’nden maxima cum laude (en üstün başarı) derecesiyle doktor unvanı aldı ve 1889’a değin aynı üniversitede ders verdi. O tarihte ABD’ye giderek bir fotoğrafçılık şirketinde çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra kendi şirketini kurarak, o yıllarda geliştirdiği ve Velox adıyla patentini aldığı fotoğraf kâğıdının üretimine geçti. Yapay ışıkta banyo edilebilen Velox, ticari başarı sağlayan ilk fotoğraf kâğıdı oldu. 1899’da Baekeland, şirketini ve fotoğraf kâğıdı üzerindeki patent haklarını 1 milyon dolar karşılığında ABD’li mucit George East-man’a sattı.

Baekeland 1905’te, doğal bir reçine olan gomalakın yerini tutabilecek bir maddeyi bireşim (sentez) yoluyla üretebilmek için araştırmalara başladı; bu araştırmaları, formaldehit ile fenolün yüksek sıcaklık ve basınç altında yoğunlaşma ürünü olan ve ısıyla sertleşen (ısıtıldığında yumuşamayan) plastik maddelerin ilk örneği olarak çığır açan bakaliti bulmasıyla sonuçlandı. Gerçi bu maddenin varlığı bilim dünyasında bir süredir biliniyordu, ama bakaliti ısıyla sertleşen plastiğe dönüştürmek için gerekli yöntemi ilk bulan Baekeland oldu. Baekeland bu buluşu nedeniyle pek çok unvan aldı ve 1924’te Amerikan Kimya Derneği’ nin başkanlığına getirildi.

Advertisement

Leave A Reply