Leon Jessel Kimdir? Schwarzwaldmädel Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Leon Jessel kimdir? Leon Jessel kısaca hayatı, eserleri ve operaları. Das Schwarzwaldmädel (Kara Orman Kızı) opereti konusu, hakkında bilgi.

Leon JESSEL

22 Ocak 1871, Stettin — 4 Ocak 1942, Berlin

Öğrenimini doğduğu kentte yapmış, daha sonra Lübeck, Bielefeld ve Kiel’de tiyatro orkestraları yönetmiş, bu arada verdiği hafif sahne eserleriyle ilgi çekmiştir. Bunlar arasında «Das Schwarzwaldmädel – Kara Orman Kızı» özellikle başarı sağlamış, bunu aynı yolda 18 verimi daha izlemiştir.

DAS SCHWARZWALDMAEDEL (Kara Orman Kızı)

Üç perdelik operet.
Metin: August Neidhart.
Bestecisi:
İlk oynanış: 1917 Berlin.
Başlıca kişiler: Blasius Römer, Hannele, Barbaele, Jürgen, Lorle, Malwine von Hainau, Hans
Konunun geçtiği çağ ve yer: Yüzyılın başlarında Almanya’da Kara Orman.

Advertisement

Konusu:
Müzikçi Blasius Römer yaşlanmış, pek sevdiği eşi öldükten sonra kızı Hannele ve evlâtlığı Barbeale ile büyük kent yaşamından uzaklaşarak Kara Orman’a gelip yerleşmiştir. Doğa güzellikleriyle süslü bu bölgede sanatı ve halk giysileri koleksiyonuyla mutlu günler geçirmektedir. Kutsal bir bayram arifesi odasında çalışırken kızı girerek iki genç yabancının geldiğini haberler. Kendilerini gezginci şarkıcı olarak tanıtan gençler aslında Berlin’li zengin aile çocuklarıdır. Kentin gürültü ve kalabalığından kaçarak buraya sığınmışlardır. Adı Hans olanı bu vesileyle sevgilisi Malwine von Hainau’dan biraz uzak kalmak istemiş, arkadaşı Richard onu izlemiştir. Fakat Mahvine bu oyunu sezerek gizlice peşlerine düşmüş, delikanlıları bulmuştur. Hans ve Richard çıkınca kadın hancı Jürgen’in öğüdü üzerine Römer’e gelir, bayramda giymek üzere bir ulusal giysi ister, törene pek hoşlandığı Uarbaele’nin de kendisiyle gelmesini rica eder Amacı Hans’ı şaşırtmaktır. Bayram içkievinde kutlanmaya başlanmış, Berlinli gençlerin şaka ve muziplikleri herkesi coşturmuştur. Barbaele bir ara Römer’e yaklaşarak yanağına bir öpücük kondurur. Bu davranış müzikçiyi heyecanlandırır, kendisini gençleşmiş hissederek kızla evlenmeyi düşünür. Fakat Barbaele kısa süre sonra gelir, bu hareketinden ötürü özür diler ve bir açıklama yapar; Hans’a âşık olmuştur. Römer gençler arasında yeri olmadığını anlayarak yaşlıların arasına yollanır. Eğlence sürüp giderken Hans arkadaşı Richard’ın Malwine ile pek samimi olduğunu görünce Barbaele ile flörte koyulmuş, bu güzel Kara Orman kızını sevmeye başlamıştır. Bayram sona ermiş, içkievi sahibi Jürgen köyün belediye başkanlığına seçilmiştir. Herkes kutlamaya gelirken Hans ve Richard yanlarında Malwine ile görünürler. Richard Malwine ile evlenmeye kararlıdır. Römer de Barbaele ile evlenmeyi aklına koymuş, hatta ailesine yazarak kızı istemiştir. Fakat umudu boşunadır; Barbaele Hans’ı sevmektedir, onunla evlenecektir. Çiftler bu durumu kutlarken Römer başı önünde ağır adımlarla içkievinden çıkar. Düşleri sona ermiş, gençliğe dönüşün olanaksızlığını anlamıştır.

Genellikle halk ritm ve ezgileriyle işlenen yapıt zaman zaman melodramatik sahneleriyle de ilgi derlemiş, ilk temsilinden sonra daima sevilip tutulmuştur.

Tanınmış melodiler: «Malwine, ach Malwine», «Mäedel aus dem Schwarzen Wald».


Leave A Reply