Lewis Howard Latimer Kimdir? Ünlü Mucitin İcatları Hayatı Çalışmaları

0
Advertisement

Lewis Howard Latimer kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü mucit Lewis Howard Latimer’ın hayatı, aydınlatma alanındaki icatları ve çalışmaları hakkında bilgi.

Lewis Howard Latimer

Lewis Howard Latimer, ampulün ve telefonun patentlenmesine yaptığı katkılarla tanınan bir mucit ve ressamdı.

Lewis Howard Latimer kimdi?

Mucit ve mühendis Lewis Howard Latimer, kölelikten kaçan ebeveynlerden doğdu. Latimer, bir patent firmasında çalışırken mekanik resim sanatını öğrendi. Ressamlık kariyeri boyunca, Latimer kendi icatlarını tasarlamanın yanı sıra Thomas Edison ve Alexander Graham Bell ile de yakın çalıştı.

Erken Yaşam ve Aile

Latimer, 4 Eylül 1848’de Massachusetts, Chelsea’de doğdu. Latimer, doğumundan altı yıl önce Virginia’daki kölelikten kaçan George ve Rebecca Latimer’den doğan dört çocuğun en küçüğüdür. Boston’da yakalanan ve kaçak olarak yargılanan George Latimer, kölelik karşıtı Frederick Douglass ve William Lloyd Garrison tarafından savunuldu. Sonunda yerel bir bakanın yardımıyla özgürlüğünü satın alabildi ve yakınlardaki Chelsea’de Rebecca ile bir aile kurmaya başladı. George, 1857’deki Dred Scott kararından kısa bir süre sonra ortadan kayboldu ve muhtemelen köleliğe ve Güney’e dönüşten korktu.

Telefon ve Ampulün Patentlenmesine Yardımcı Olma

Babasının ayrılmasından sonra Latimer, annesini ve ailesini desteklemek için çalıştı. 1864’te, 16 yaşındayken, Latimer İç Savaş sırasında Birleşik Devletler Donanması’na katılmak için yaşını yalan söyledi. Askerden sonra Boston’a döndüğünde, Crosby ve Gould patent hukuk bürosunda önemli bir pozisyonu kabul etti. Firmada ressamların çalışmalarını gözlemleyerek kendi kendine mekanik çizim öğrendi. Latimer’in yeteneğini fark eden firma ortakları onu ressamlığa yükseltti. Latimer, başkalarına yardım etmenin yanı sıra, geliştirilmiş bir demiryolu araç banyosu ve erken bir klima ünitesi de dahil olmak üzere kendi icatlarını tasarladı.

Advertisement

Lewis Howard Latimer

Latimer’in yetenekleri, çok sayıda bilimsel ve mühendislik atılımı gören İç Savaş sonrası döneme iyi uyuştu. Latimer bu icatlardan biriyle doğrudan ilgiliydi: telefon. Bell ile birlikte çalışan Latimer, Bell’in telefon tasarımı için patentin hazırlanmasına yardımcı oldu. Ayrıca Hiram Maxim ve Edison için çalışan akkor aydınlatma alanında, özellikle rekabetçi bir alanda yer aldı.

Latimer’in hem patentler hem de elektrik mühendisliği konusundaki derin bilgisi Latimer’i, ampul tasarımında Edison’un vazgeçilmez bir ortağı yaptı. 1890’da Latimer, Akkor Elektrik Aydınlatma: Edison Sisteminin Pratik Bir Tanımı adlı bir kitap yayınladı. 1922 yılına kadar patent danışmanı olarak çalışmaya devam etti.

Kişisel Yaşam ve Ölüm

Latimer, 1873’te Mary Wilson ile evlendi ve iki kızları oldu. Latimerler, Unitarian Kilisesi’nin aktif üyeleriydi ve Latimer, İç Savaş gazileri gruplarında sürekli olarak yer aldı. Taslak hazırlama becerilerine ek olarak, Latimer flüt çalmak, şiir ve oyunlar yazmak da dahil olmak üzere diğer yaratıcı yeteneklere de sahipti. Boş zamanlarında New York’taki Henry Street Settlement’daki son göçmenlere mekanik resim ve İngilizce öğretti.

Lewis Howard Latimer 11 Aralık 1928’de New York, Queens’de Flushing’de öldü.

Advertisement


Leave A Reply