Limon Kütüphanesi Kitabının Özeti (Jo Cotterill) Konusu ve İncelemesi

0
Advertisement

Jo Cotterill’n Limon Kütüphanesi isimli çocuklara yönelik yazdığı kitabın konusu nedir? Limon Kütüphanesi kitabının özeti, incelemesi, hakkında yorumlar.

limon kütüphanesi

Limon Kütüphanesi

Calypso, sessiz bir genç kız, kitaplara, okumaya ve yazmaya tutkuludur. Annesi birkaç yıl önce ölmüştür. O zamandan beri, limon tarihi üzerine kendi kitabını yazmakla meşgul olan babasıyla yalnız yaşıyordur. Buzdolaplarında asla yeterli yiyecek olmaz ve ev temiz değildir ve Calypso kendine ve babasına bakmakla kendi yaşında pek çok kişinin olmaması gerektiği kadar meşguldür. Okula Mae adında yeni bir kız başladığında, Calypso onu kendisine yakın hisseder. Mae’nin evini ziyaret ettiğinde kendisinin tam tersi bir aileyle karşılaşır. Yine de, ancak babasının ondan sakladığı bir sırrı keşfettiğinde, Calypso’nun başa çıkma yeteneği onu başarısızlığa uğratmaya başlar ve ailesinin ne kadar zarar gördüğünü merak etmeye başlar.

Babasının kütüphanesine girdiğinde orada annesinden kalan kitaplar yerine limonların dizili olduğunu görür. Bu durum küçük kızı çok etkiler. Çünkü o kitaplar annesinden kalan son şeylerdir. Babası ise eşinin kaybını atlatamamıştır. Sosyal hizmetler duruma el attığında babası tedaviye alınır. Babası her geçen gün daha iyiye gitmeye başlar. Calypso artık daha mutludur.

Yorumlar

Bu, bir ebeveynin kaybı, yas süreci ve depresyon hakkında harika bir kitap. Kulağa oldukça ağır ve korkunç geldiğini biliyorum, ancak en umutsuz anlarının ortasında bile, hala küçük bir umut duygusu var. Kitap öyle bir şekilde yazılmış ki, zavallı Calypso hakkında kendini aşağılanmış ve tamamen sefil hissetmek yerine, onun ve babası için bir çıkış yolu olacak gibi görünüyor. Sadece çok iyi yazılmış, hareketli ve hassas bir hikaye ve içeriğin ciddi doğasına rağmen, ergenlik öncesi çocukların okuması için tamamen uygun duruyor. Sorunların nasıl ele alındığını ve her şeyin ne kadar gerçek hissettirdiğini gerçekten çok beğendim. Calypso için çok üzüldüm ve başlangıçta onun korkunç babasını hor görmekten başka bir şey yapmadım, ama sonra hikaye ilerledikçe onun nereden geldiğine dair daha fazla fikir ediniyorsunuz ve onun hikayesi de tıpkı kızınınki kadar trajik ve gerçek.

Akıl hastalığı meselesinin çok iyi işlendiğini hissettim. Kitap umutlu bir sonla bitse de büyülü bir sonun olmadığı ve her şeyin düzgün ve sorunsuz bir şekilde düzenlenmediği açık. Bu tam olarak mutlu bir son değil. Calypso ve babasının her ikisinin de katlanması gereken çok şey var. Ama bu onu dürüst bir kitap yapar. Ayrıca bakıcılar olarak çocuklar konusunun çok iyi işlendiğini hissettim ve Calypso bu çocuklar için düzenlenen bir gruba katıldığında bazı ilginç karakterlerle tanışıyor, hepsi de evde çok farklı ve çok zor durumlarla uğraşan çocuklar.

Advertisement

Kitap, bitirdikten sonra bir süre sessizce oturmak, okuduğum her şeyi işlemek ve duygusal olarak karakterlerden kopmak zorunda kaldığım kitaplardan biriydi. Bu gerçekten harika bir hikaye ve yürekten tavsiye ederim.


Leave A Reply