Lipaz Nedir? Lipaz Enzimi Nerede Üretilir? Ne İşe Yarar? Görevleri

0
Advertisement

Lipaz nedir, lipaz enziminin özellikleri nelerdir? Lipaz enzimi nerede üretilir, ne işe yarar ve görevleri nelerdir?

Lipaz

Lipaz, yağ sindirimine katılan bir enzimdir. Vücut, enzimin birkaç alt tipini içerir, ancak “lipaz” terimi genellikle pankreas lipazı anlamına gelir. Pankreas, midenizin hemen altında arkaya doğru yer alan bir organdır. Rolü, diyet yağlarının belirli bileşenlerini parçalamaktır. Lipaz, duodenumda gastrointestinal sisteme boşalan bir kanal yoluyla pankreastan salgılanır. Bu nedenle, midede kısmen sindirilmiş olan yiyecekler üzerinde etki eder.

lipaz enzimi

lipaz enzimi

Kan serum lipaz seviyelerinin test edilmesi, pankreas hastalıklarının teşhisinde ve organın işlevinin değerlendirilmesinde faydalı olabilir.

Pankreas Enzimlerine Genel Bakış

Enzimler, yavaş ilerleyen veya hiç ilerlemeyen kimyasal süreçleri hızlandırmaya yardımcı olan maddelerdir. Pankreas, metabolizma için hayati önem taşıyan bir çift hormona (insülin ve glukagon) ek olarak bir dizi sindirim enzimi üretir.

Pankreasta sentezlenen sindirim enzimleri arasında lipaz, amilaz ve proteaz grubu bulunur. Lipaz, sindirilen yağları emilmeye hazırlar; amilaz, nişastayı maltoz, maltotrioz ve dekstrinlere ayırır; ve proteazlar (başlıca tripsin ve kimotripsin) proteinleri parçalamaya başlar.

Lipaz Fonksiyonu

Trigliseridler bağırsak duvarını doğrudan geçemez. Bunlar, gliserolün karbon atomlarının her birine bir tane olmak üzere üç yağ asidinin bağlı olduğu bir gliserol “omurgasından” oluşur. Lipaz spesifik olarak trigliseridleri iki serbest yağ asidine ve bir monogliseride dönüştürür.

Advertisement

Lipaz, obezite araştırmalarının konusu haline geldi. Biyokimyacılar, kilo yönetiminde umut vaat eden lipaz inhibitörleri ürettiler, çünkü yağın parçalanmasının engellenmesi emilimini engelliyor ve kilo kaybına yol açabiliyor.

Lipoprotein Lipaz

Bu lipaz, spesifik olarak, lipoproteinlere bağlı kan dolaşımında dolaşan triasilgliseroller olarak da adlandırılan trigliseritler üzerinde etkilidir. Bir lipoprotein örneği, bir kolesterol türü olan VLDL veya çok düşük yoğunluklu lipoproteindir. Lipoprotein lipaz, kan damarlarının iç duvarlarında bulunur, burada dolaşımdaki lipoproteinleri “yakalayabilir” ve bir triasilglikrol molekülünden iki yağ asidini, pankreatik lipazın duodenumda yaptığı gibi bölebilir.

Lipaz Testi İstendiğinde

Serum lipaz seviyeleri, pankreatit veya pankreas iltihabı tanısında kullanılabilir. Bu organ iltihaplandığında, hücrelerinin bir kısmı yok edilir ve enzimleri dolaşıma sızdırır. Bu nedenle, iyi bilinen pankreatit semptomları durumunda yüksek seviyelerde lipaz, doktorların olup bitenin bu olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.

Amilaz ve Lipaz Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Genellikle akut veya kronik uyuşturucu veya alkol kullanımının sonucu olan pankreatitin klinik semptomları mide bulantısı, kusma, ateş, hızlı nabız ve karın veya sırtta ağrıdır.

Advertisement


Leave A Reply