Lobelya Bitkisinin Özellikleri, Tıbbi Faydaları, Kullanımı ve Yan Etkileri

0
Advertisement

Lobelya bitkisi, çiçeğinin özellikleri nelerdir? Tıbbi amaçlar için nasıl kullanılır, sağlık yararları nelerdir, yan etkileri var mıdır, hakkında bilgi.

Lobelya Çiçeği

Lobelya, bazıları yüzyıllardır bitkisel ilaçlar için hasat edilen çiçekli bitkilerin bir cinsidir. En yaygın kullanılanı Lobelia inflata’dır, ancak birkaç tür sağlık için faydalı olabilir.

Çalışmalar, Lobelia inflata’daki bileşiklerin astım, depresyon ve diğer sağlık sorunlarına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak yüksek dozlar toksik olabilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bu makale, faydaları, dozu ve yan etkileri dahil olmak üzere lobelyanın kapsamlı bir incelemesini sunar.

lobelya

Kaynak: pixabay.com

Lobelya nedir?

Lobelya, Kuzey Amerika’ya özgü bir çiçekli bitki grubudur. Uzun yeşil sapları, uzun yaprakları ve minik menekşe çiçekleri olan Lobelia inflata dahil yüzlerce tür mevcuttur.

Amerika Birleşik Devletleri’nin New England bölgesindeki Yerli Amerikalılar, yüzyıllar boyunca Lobelia inflata’yı tıbbi ve törensel amaçlarla kullandılar. Kusmaya neden olmak veya astım ve kas rahatsızlıklarını tedavi etmek için  yakılırdı.

Advertisement

Bu çeşitli uygulamalar, bitkiye Hint tütünü ve kusmuk otu takma adlarını kazandırdı.

Lobelia inflata günümüzde tıbbi amaçlarla kullanılmaya devam etmektedir. Araştırmalar, ana aktif bileşiği olan lobelyanın depresyona karşı koruyabileceğini, uyuşturucu bağımlılığının tedavisine yardımcı olabileceğini ve hafızayı ve konsantrasyonu iyileştirebileceğini gösteriyor.

Lobelya, çay yapmak için, ayrıca kapsüller, tabletler ve sıvı özler halinde gevşek ve kurutulmuş halde bulunur. Çiçekler, yapraklar ve tohumlar çeşitli müstahzarlarda kullanılır.

Lobelyanın sağlık yararları

Lobelya, terapötik veya tıbbi etkiler sağlayan birkaç farklı alkaloid veya bileşik içerir. İyi bilinen alkaloidler arasında kafein, nikotin ve morfin bulunur.

Lobelia inflata’daki en belirgin alkaloid, aşağıdaki rahatsızlıklara karşı koruma sağlayabilen lobeldir – daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen.

Astım ve diğer solunum bozuklukları

Lobelya bazen hırıltılı solunum, kontrol edilemeyen öksürük ve göğüste sıkışma gibi astım ataklarının semptomlarının tedavisine yardımcı olmak için geleneksel ilaçların yanında kullanılır.

Advertisement

Bunun nedeni, lobelin solunum yollarınızı gevşetebilmesi, nefes almayı uyarabilmesi ve ciğerlerinizdeki mukusu temizleyebilmesidir. Lobelya ayrıca diğer semptomların yanı sıra öksürüğe ve nefes almada zorluğa neden olan iki tür akciğer enfeksiyonu olan zatürre ve bronşiti gidermek için de kullanılır.

Lobelya, hem bitki uzmanları hem de doktorlar tarafından astım ve ilgili sorunları tedavi etmek için sıklıkla tavsiye edilse de, solunum rahatsızlıkları üzerindeki etkilerini inceleyen hiçbir insan çalışması yoktur.

Bununla birlikte, bir hayvan çalışması, farelere lobelin enjekte edilmesinin, inflamatuar proteinlerin üretimini durdurarak ve şişmeyi önleyerek akciğer hasarıyla savaşmaya yardımcı olduğunu buldu. Bu bulgular umut verici olsa da, insan araştırmalarına ihtiyaç var.

Depresyon

Lobelyada bulunan bileşikler ayrıca depresyon da dahil olmak üzere duygudurum bozukluklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Spesifik olarak, lobelin beyinde depresyon gelişiminde rol oynayan belirli reseptörleri bloke edebilir. Farelerde yapılan bir hayvan çalışması, lobelin kandaki depresif davranışları ve stres hormonlarının seviyelerini önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu. Başka bir fare denemesi, bu bileşiğin yaygın antidepresan ilaçların etkilerini artırabileceğini öne sürdü.

Yine de, lobelin bu durumu nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır. Şu anda, lobelya geleneksel antidepresan ilaçlar için alternatif bir tedavi olarak önerilmemektedir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)

Lobelya, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) yönetmeye yardımcı olabilir. Lobeline, beyninizdeki dopamin salınımını ve alımını iyileştirerek hiperaktivite ve odaklanma güçlüğü de dahil olmak üzere belirli semptomları hafifletebilir.

DEHB’li dokuz yetişkini kapsayan bir çalışma, günde 30 mg’a kadar lobelin almanın 1 hafta boyunca hafızayı iyileştirmeye yardımcı olduğunu kaydetti. Ancak sonuçlar önemsizdi. Genel olarak, daha fazla insan araştırması gereklidir.

lobelya

Kaynak: pixabay.com

Madde bağımlılığı

Lobelya, uyuşturucu bağımlılığı için potansiyel bir tedavi olarak incelenmiştir. Lobeline, vücudunuz üzerinde nikotin ile benzer etkilere sahip olduğundan, uzun zamandır insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olacak olası bir araç olarak kabul ediliyor.

Yine de, bu konuyla ilgili araştırmalar karışıktı ve FDA, etkinliği hakkında kanıt bulunmaması nedeniyle 1993 yılında sigara tedavisi için lobelini yasaklamasına yol açtı.

Bununla birlikte, bazı araştırmalar, uyuşturucu bağımlılığı yapan nörotransmitterlerin salınımından sorumlu beyin reseptörleri ile etkileşime girebileceğinden, lobelin diğer uyuşturucu bağımlılığı türleri için faydalı olabileceğini göstermektedir.

Advertisement

Eroin bağımlısı sıçanlarda yapılan bir hayvan araştırması, vücut ağırlığının kilogramı başına 0,5-1,4 mg (kg başına 1-3 mg) lobel enjeksiyonlarının, kemirgenlerin kendilerine eroin enjekte etmeye çalışma sayısını azalttığını buldu.

Ön çalışmalar umut verici olsa da, bu alandaki araştırmalar eksiktir. Bu nedenle, lobelya, herhangi bir tür uyuşturucu bağımlılığı için etkili bir tedavi olarak önerilemez.

Antioksidan kapasitesi

Lobelya’nın diğer türlerindeki bileşiklerin, özellikle Lobelia cardinalis’te bulunan alkaloid lobinaline’nin antioksidan görevi gördüğü gösterilmiştir.

Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşan bileşiklerdir. Bunlar, vücudunuzdaki hücrelere zarar verebilecek ve kanser ve kalp hastalığı gibi hastalık riskinizi artırabilecek reaktif moleküllerdir.

Bir çalışma, serbest radikallerle savaşmanın yanı sıra, lobinalinin beyin sinyal yollarına da yardımcı olduğunu buldu. Bu nedenle, bu bileşik, Parkinson hastalığı gibi serbest radikal hasarından kaynaklanan ve beyni etkileyen hastalıklarda faydalı bir rol oynayabilir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Dozaj, yan etkiler ve güvenlik

Lobelya ile ilgili araştırmalar sınırlı olduğundan, standartlaştırılmış dozlar veya öneriler mevcut değildir. DEHB’li yetişkinlerde yapılan bir çalışma, tablet formunda günde 30 mg’a kadar lobelin güvenli göründüğünü ileri sürdü.

Bununla birlikte, bazı yan etkiler mide bulantısı, ağızda acı bir tat, ağızda uyuşma, kalp aritmisi ve artan kan basıncını içerir. Ayrıca, lobelya’nın kusmaya neden olduğu bilinmektedir ve çok yüksek dozlarda zehirli hatta ölümcül olabilir. Yaprağın 0,6-1 gramının toksik olduğu, 4 gramının ise ölümcül olabileceği söylenmektedir.

Çocuklar, ilaç kullanan kişiler ve hamile veya emziren kadınlar, güvenlik araştırması eksikliği nedeniyle lobelya ürünlerinden kaçınmalıdır.

Lobelya almakla ilgileniyorsanız, önceden sağlık uzmanınıza veya deneyimli bir bitki uzmanına danışın.

Özetle;

Lobelya yüzyıllardır tıbbi amaçlarla kullanılan çiçekli bir bitkidir. Bazı araştırmalar, Lobelia inflata’daki aktif bileşik olan lobelin astım, depresyon, DEHB ve uyuşturucu kullanımının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, insanlarda araştırma sınırlıdır ve lobelya çok yüksek dozlarda olumsuz yan etkilere veya ölüme neden olabilir. Sınırlı araştırma ve birden fazla olumsuz yan etki olduğundan, çoğu durumda çoğu kişi lobelyadan kaçınmayı tavsiye eder.

Advertisement

Lobelya almakla ilgileniyorsanız, güvenliği sağlamak için sağlık uzmanınıza danışın.


Leave A Reply