Loğusa otugiller ailesinin özellikleri nelerdir?

0
Advertisement

Loğusa otugiller (aristolochiaceae) ailesinin özellikleri nelerdir? Lousa otu nerelerde yetiştirilir ekonomik bir değeri var mıdır?

Loğusa otugiller (aristolochiaceae)

Aristolochiaceae (loğusaotugiller), Aristo-lochiales takımından, 10 cinsi ve 600 kadar otsu ya da odunsu tırmanıcı bitki türünü içeren familya. Bu bitkilerin çoğu tropik bölgelerde, birkaçı da ılıman bölgelerde yaygındır. Fazla ekonomik değeri olmayan bu familya üyelerinin bazıları seralarda yetiştirilir, bir bölümü de yılan ve akrep sokmasına karşı kullanılır.

Yapraklar saplı, almaşık ve genellikle basit, çiçekler tek ya da salkımlar halinde ve erdişidir. Çiçekörftisü (periant) kıvrık bir boruya benzer. Çiçeklerin dişiorganları erkekorganlardan önce olgunlaşır (protogin çiçek). Bu nedenle bir çiçeğin dişiorganı ancak başka bir çiçeğin çiçektozlarıyla döllenebilir, tozlaşma da böcekler aracılığıyla sağlanır.

Loğusaotu (Aristolochia) cinsi yaklaşık 500 türü kapsar. Avrupa’da yaygın olarak bulunan loğusaotlarından karaasma (Aristolochia clematitis) en iyi bilenen türdür. Aristolochia serpentaria ve Aristolochia grandiflora türleri ise Kuzey Amerika’da yetişir. Avşarotu (Asarum) türlerinden Aristolochia europaeum Avrupa’da, Aristolochia canadense Kuzey Amerika’da yaygındır.

Advertisement

Leave A Reply