Louis Augustin Guillaume Bosc Kimdir? Fransız Botanikçinin Hayatı ve Bilime Katkıları

0
Advertisement

Louis Augustin Guillaume Bosc kimdir? Agronomi ve doğa tarihi alanında uzman olan Fransız botanikçinin hayatı ve bilime olan katkıları ve keşifleri hakkında bilgiler.

Louis Augustin Guillaume Bosc

Louis Augustin Guillaume Bosc (Kaynak : wikipedia.org)

Louis Augustin Guillaume Bosc (veya Louis-Augustin Bosc d’Antic ) (29 Ocak 1759 – 10 Temmuz 1828) bir Fransız botanikçi , omurgasız zoolog ve entomologdur.

Biyografisi

Bosc, tıp doktoru ve kimyager Paul Bosc d’Antic’in oğlu olarak Paris’te doğdu. Botanikçi Jean-François Durande ve kimyager Louis-Bernard Guyton-Morveau’nun öğrencisi olduğu Dijon’da okudu. Topçu olamadığı için önce genel kontrolörlükte , daha sonra posta servisinin denetçiliğinde çalıştı. Zamanla Antoine-Laurent de Jussieu altında botanik dersleri aldı ve botanikçi René Desfontaines ve doğa bilimci Pierre Marie Auguste Broussonet ile tanıştı. Ayrıca Jean Marie Roland ve Madame Roland ile de ilgilendi.Danimarkalı entomolog Johan Christian Fabricius ile kalıcı bir ilişki kurdu. Posta servisi için çalışırken, yeni bir sinek türü olan Orthezia characais’in tanımını ve böcek larvalarını koruma yöntemini yayınlayarak doğa tarihi üzerine çalışmalar yaptı.

1785’te Bosc, bir doğa bilimci olarak Laperouse dünya turuna katılmaya davet edildi , ancak reddedildi. Bu onun için bir şanstı, çünkü keşif gezisi 1788 Mart’ında Botany Körfezi’nden ayrıldıktan sonra kaybedildi. Bosc, André Thouin , Pierre Marie Auguste Broussonet , Aubin-Louis Millin de Grandmaison ve Pierre Willemet ile birlikte 1787’de Dünyanın ilk Linnean topluluğu olan Société linnéenne de Paris’in kuruluşu. Yakında diğer doğa bilimcileri de onlara katıldı. Bu topluluk, kısmen yerleşik Académie Royale des Sciences’ın düşmanlığı nedeniyle 1789’da feshedildi.. Hem Bosc hem de Broussonet, Linnean Society of London’ın ilk yabancı üyeleri arasındaydı.

1789’da Bastille Baskını’ndan sonra, Fransa’daki yeni yasalar basın ve toplanma özgürlüğüne izin vererek yeni toplumların, gazetelerin ve dergilerin kurulmasına izin verdi. Bunların arasında 1790’da Bosc’s Home’da kurulan Société d’Histoire Naturelle de vardı. Dergisi, Actes de la société d’histoire naturelle de Paris kısa ömürlüydü, ancak Bosc’un bir dizi makalesini içeriyordu. Hem Bosc hem de Society, Cumhuriyetçi eğilimlerle politik olarak aktifti. Bosc, Jakoben Kulübü’nün bir üyesiydi. Ayrıca Paris Filomatik Derneği’nin aktif bir üyesiydi.

Roland ile olan dostluğu Bosc’un önemli bir konuma yükselmesine izin verdi, ancak bu bakanın gözden düşmesi üzerine 31 Mayıs 1793’te görevden alındı. Bosc Paris’ten ayrıldı ve Montmorency ormanında eski bir ülke olarak yaşadı. Roland ve Louis-Marie de La Révellière-Lépeaux da dahil olmak üzere kargaşa sebebi ile zulme uğrayan birkaç kişiyi barındırdı. Bu sırada Roland’ın kızı Eudora Roland’ın öğretmeni oldu. Directoire üyesi olan La Réveliière-Lépeaux, Bosc’un önce 1797’de Wilmington’a konsolos yardımcısı olarak, ardından 1798’de New York’a konsolos olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmesine izin verdi. Fransa’ya döndükten sonra Memoire’ı yayınladı. sur quelques especes des champignons des partiler meridionales de l’Amerique septentrionale(1811). Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyindeki mantarların ilk sistematik incelemesiydi ve Bosc’u o bölgedeki mikolojinin kurucusu olarak kurdu.

Advertisement

Bosc, bir süre hastane ve hapishanelerin yöneticisi olarak görev yaptığı Fransa’ya geri getirildi ve 1803’te İsviçre ve İtalya’da bir süre kaldıktan sonra Georges Cuvier’in izniyle Versay bahçelerinde ve fidanlıklarında bir pozisyon aldı. Koleksiyonlarını natüralist arkadaşlarına verdi. Böylece Fabricius ve Guillaume-Antoine Olivier böceklerini aldı; François Marie Daudin , kuşları; Pierre André Latreille , sürüngenleri; ve kont de Lacepède , onun balığı. Aynı zamanda doğa bilimcileri Jean-Baptiste Bory de Saint-Vincent ve Jean-Marie Léon Dufour’un dostu ve koruyucusuydu.

1806’da kırsal hayvancılık bölümünde Académie des sciences üyeliğine seçildi. 1825’te Paris’teki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde bitki kültürü başkanlığına André Thouin’in yerine geçti. Beklenmedik bir şekilde yıllar sonra, 1828’de Paris’te öldü.

Bilime Olan Katkıları

Bosc’un mirası esas olarak tarım bilimi ve doğa tarihi alanlarında yatmaktadır. Rene Richard Louis Castel tarafından düzenlenen Suites à Buffon’un üç cildinin yazarıydı : Histoire naturelle des Coquilles (Paris, 5 cilt, 1802); Histoire naturelle des Vers (Paris, 3 cilt, 1802); ve Histoire naturelle des Crustacés (Paris, 2 cilt, 1802).

Bosc , Jean-François-Pierre Deterville ve Sonnini de Manoncourt (Paris, 24 cilt ) yönetimindeki Nouveau Dictionnaire d’histoire naturelle appliquée aux arts, Principalement à l’agriculture, à l’économie kırsal et domestique’in editörlüğüne katıldı. , 1803-1804, 36 ciltte yeniden düzenlendi, 1816-1819) ve yine Deterville tarafından yönetilen Nouveau Cours complet d’agriculture théorique et pratique (Paris, 13 cilt, 1809, 16 ciltte yeniden düzenlendi, 1821– 1823). Bosc aynı zamanda Olivier de Serres’in tarım klasiği Théâtre d’agriculture’ın (1600) düzenlenmesini ve yeniden yayınlanmasını da denetledi ve yayınladı.

Notton (2007), Bosc’un koleksiyonuna atıfta bulunarak parazit yaban arılarının bir kategorisini sunar. Dolan (2020), Bosc’un yayınlarının tam bir kaynakçasını ve onun tarafından tanımlanan tüm türlerin bir listesini verir.

Bosc’un mezarı , Val-d’Oise’deki Saint-Prix komününde , halka açık bir Ulusal Orman olan Montmorency ormanındaki küçük bir mezarlıkta yatıyor. Bosc’un böcek koleksiyonu, Cenevre Doğa Tarihi Müzesi , Paris’teki Muséum national d’histoire naturelle ve Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi ( Louis Alexandre Auguste Chevrolat koleksiyonu) arasında paylaşılıyor. Bosc, bir kertenkele türü olan Acanthodactylus boskianus’un bilimsel adıyla anılmaktadır.

Advertisement


Leave A Reply