Lucille Desiree Ball Kimdir?

0
Advertisement

Lucille Desiree Ball kimdir? Amerikalı sinema ve televizyon sanatçısı Lucille Desiree Ball hayatı hakkında bilgiler.

Lucille Desiree Ball Kimdir?

Lucille (Desiree) Ball, (d. 6 Ağustos 1911, Jamestown, New York – ö. 26 Nisan 1989, Los Angeles, California, ABD), radyo, sinema ve televizyon sanatçısı. Columbia Broadcasting System (CBS) televizyonunca ilk kez 1951’de yayımlanan komedi dizisi “I Love Lucy” (Lucy’yi Seviyorum), değişik biçimlerde 1956’ya değin sürmüş, 1961-65, 1968-74 dönemlerinde yeniden gösterime girmiştir.
Lucille Desiree Ball
Ball tiyatroculuğa genç yaşta karar verdi. Bir yandan New York kentinde Broadway’ deki sahne denemelerine katılıyor, öbür yandan da New York eyaletinin batı kesimindeki Jamestown’da liseye devam ediyordu. Daha sonra modelliğe başladı, 1933’ten sonra sinema filmlerinde küçük roller bulmayı başardı. On yıl sonra daha önemli roller elde etti. 1947’de, CBS’nin bir radyo dizisinde akılsız bir ev kadınını canlandırdı. Bu rol dikkatleri üzerine çekmesini sağladı.

1940’ta ünlü orkestra şefi Desi Arnaz ile evlendi. Arnaz ile birlikte, başlanna sürekli garip rastlantılar ve aksilikler gelen bir kan kocayı oynadıkları “I Love Lucy” dizisinin yapımına da katkıda bulundu, ilk gösteriminde ve sonraki tekrarlarında çok beğenilen bu dizi durum komedisi (situation comedy) denen türü de çok etkiledi.


Leave A Reply