Ludwig Andreas Feuerbach Kimdir?

0
Advertisement

Ludwig Andreas Feuerbach hayatı eserleri ve görüşleri hakkında kısa bilgiler.

Ludwig Andreas Feuerbach

Ludwig Andreas Feuerbach

Ludwig Andreas Feuerbach 28 Temmuz 1804’te Landshut, Bavaria’da dünyay gelmiştir. Ölümü ise 13 Eylül 1872’de 68 yaşında iken Nuremberg’de gerçekleşmiştir. Ünlü bir Alman filozofudur.

Tanınmış Alman hukukçusu Johann Feuerbach’ın oğludur. Bavyera’da dünyaya geldi. İlk felsefe derslerini Hegel’den aldıktan sonra 1828’de Erlangen’den doğal bilimler üzerinde çalışmaya başladı. Aynı zamanda “Gedanken über Tod Feurebach und Unsterblichkeit” (Ölüm ve Ölmezlik Üzerinde Düşünceler) adındaki eserini de hazırlıyordu. Feuerbach, bu eserinde insanlardaki ahlak düşüklüğünü ele almıştı.

Daha sonraki eserlerinde ise doğrudan doğruya Hıristiyanlığa saldırdı. En önemli eseri olan “Das Wesen des Christentums” (Hıristiyanlığın Felsefesi)’ni 1841’de yayınladı. Bu eserinde Feuerbach Hıristiyanlığın ve dinin kötü taraflarını ele almıştır. Ona göre “Din, sonsuzluğun şuurda yerleşmesidir, yani şuurun sonsuzluğudur. Tanrı, insanın iç aleminin dışarıya vurmuş şeklidir“. Feuerbach, kendisinin dinsiz olduğuna dair çıkarılan söylentileri reddetmişti. 1848-49 yıllarında Almanya’da kilise ile devlet arasındaki mücadeleye katılanlar, Feuerbach’ın fikirlerinden çok faydalandılar. Ayrıca Karl Marx taraftarları da Feuerbach’ın fikirlerini benimsemişlerdi.


Leave A Reply