Luzern Gölü Nerededir? Resimleri

0
Advertisement

Luzern gölü nerededir? İsviçre Luzern Gölü’nün özellikleri, derinliği, fotoğrafları, resimleri, Luzern Gölü hakkında bilgi.

Luzern Gölü; İsviçre’nin orta kesiminde bir göldür. Luzern şehrinin yanında olduğu için yabancılar “Luzern Gölü” derlerse de İsviçreliler için bu gölün Fransızca adı, “Dört Kanton Gölü” anlamına gelen “Le Lac des Quatre Cantons”; Almanca adı, “Dört Orman Kantonunun Gölü” anlamına “Vierwaldstâ’ttersee”dir. Luzern Gölü’ne bu adlar, etrafını çeviren dört kantondan dolayı verilmiştir. Bu kantonlar, Luzern, Unterwalden, Uri, Schwyz’dir. Çevresinde sarp kayalık dağlar bulunması göle ayrı bir güzellik verir. Bu dağların en önemlileri, gölün kuzeyindeki Rigi, güneybatsındaki Pilatus tepeleridir.

Luzern Gölü bir haç biçimindedir. Güneydoğuya doğru uzanan kolu Uri Gölü’nü meydana getirir; batıya doğru uzanan kolu Luzern Körfezi’dir; kuzeye doğru uzanan bölümü Küssnacht Körfezi’nde son bulur; doğuda ise göl, dar bir boğaz meydana getirir. Denizden 425 m. yükseklikte olan Luzern Gölü’nün uzunluğu 38 km.; en dar yeri 5 km., en derin noktası 22 m.’dir. Yüzölçümü 114 km2’dir. Eski İsviçre efsanelerinden Wilhelm Tell’in serüvenleri, Luzern Gölü kıyılarında geçmiştir. Doğal güzelliği, modern tesisleriyle Luzern Golü bugün İsviçre’nin en çok turist çeken bölgelerinden biridir.

Luzern Gölü

Luzern Gölü

Advertisement

Luzern Gölü


Leave A Reply