Macellan Boğazı Nerededir? Temel Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Macellan Boğazı nerededir? Macellan Boğazı ile ilgili olarak genel ve temel coğrafi bilgiler, özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.

Macellan Boğazından bir görünüm

Macellan Boğazından bir görünüm

Macellan Boğazı

Güney Amerika topraklarını, Tierra del Fuego Adalarından ayıran, Atlas Okyanusu’nu Büyük Okyanus’la birleştiren dar bir boğazdır. Bu boğazı, 1520’de, Portekizli kaşif Magellan, dünya çevresindeki ilk yolculuğu sırasında keşfetmiştir.

Tierra del Fuego, İspanyolcada «Ateş Toprakları» anlamına gelir. Adalara bu adı, 1520’de boğazdan geçerken, Kızılderililerin yaktıkları ateşi gören Magellan vermiştir.

Magellan Boğazı’nın uzunluğu 562 km.’dir. genişliği 3-112 km. arasında değişir Macellan Boğazı’nın kıyılarındaki tek önemli şehir, Punta Arenas’tır Panama Kanalı açılmadan önce Macellan Boğazı, Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus arasındaki tek deniz geçidiydi. Panama Kanalı’nın açılmasından sonra Macellan Boğazı önemini kaybetti.

Kaynak 2

Macellan Boğazı; Güney Amerika Kıtası’nın en güney ucunda deniz geçididir.

Uzunluğu 530 km, genişliği 4-24.1 km arasında değişir. Boğaz, Güney Amerika’nın güney kıyılarıyla kıyı boyunca uzanan Tierra del Fuego (Ateş Toprakları) ve birçok ada arasından geçer. Geçidi çevreleyen anakara ve adalar, Şili’nin Macellan Yönetim Birimi sınırları içerisinde kalır. Geçit, kuzeyde Büyük Okyanus kıyısında Dungeness noktasında başlar, güneyde Espiritu Santo Burnu’nda son bulur, Kıyı ve adalar arasında kıvrılarak ilerleyen geçit, Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu arasında yol alan gemilerin okyanus rüzgârlarında korunmuş olarak güvenle ve kısa yoldan geçişini sağlar, Panama Kanalı açılmadan önce büyük önem taşıyan boğazdan, günümüzde Güney Amerika’nın güneyinde geçen gemiler yararlanır. Eski adı Macellan olan Punta Arenas, geçit üzerindeki tek yerleşim birimidir. Ekim-kasım 1520’de Ferdinand Macellan tarafından keşfedildiği için bu adla bilinir.

Advertisement

Macellan Kiimdir?

macellan

Kaynak : wikipedia.org

Ferdinand Macellan; Portekizli kâşif ve askerdir (Trâs-os-Mostes/Sarosa ? 1480-Filipinler/Mactan Adası 1521).

Genç yaşta Portekiz kralının hizmetine girdi. 1494’te Portekiz ve İspanya arasındaki Tordesillas Antlaşması gereğince Güney Afrika ve Ümit Burnu’ndan Hint Okyanusu’na uzanan bölgede Portekiz araştırmalarının güvence altına alınmasıyla, 1505’te Francisco de Almeida önderliğindeki Hindistan ekibine gönüllü katıldı. 1511’de Asya’nın güney uç kapısı sayılan Malakka Yarımadası’ nın ele geçirilmesinde bulundu. Doğuda sekiz yıl boyunca gemilerde deneyim kazandıktan sonra Fas’ta görevlendirildi. Ancak Avrupa’dan batıya giderek Hindistan’a varılacağı konusunda Portekiz kralını inandıramayınca, 1517’de İspanya’ya giderek Kral I. Carlos’ın hizmetine girdi. 1519’da beş gemi, 250 adamla Sevilla’nın Sanlucar de Barrameda Limanı’ndan hareket etti. Afrika’nın batısındaki Yeşilburun Adaları’ndan Brezilya’ya ulaştı. 1520′ de Güney Amerika’nın ucunda kendi adıyla anılan Macellan Boğazı’nı geçip Büyük Okyanus’tan Filipinler’e yöneldi. Üç gemi ve birçok adamını yitirdikten sonra, açlık ve hastalıkla boğuşarak yaklaşık dört ay sonra Guam Adası’na vardı (1521). İskorbüt hastalığı ve açlıktan kurtulabilen birkaç adamıyla Filipinlerin Cebu Adası’na geldi. Aynı yıl komşu Mactan Adası’nda yerlilerle çarpışırken öldürüldü. Adamı Del Cano, Victoria gemisi ve kalan 17 kişiyle Hint Okyanusu ve Ümit Burnu yoluyla 1522’de İspanya’ ya dönerek dünya çevresinde ilk geziyi tamamladı. Dünya coğrafyası ve Büyük Okyanus ile ilgili gerçekleri ilk ortaya çıkaran kişi olarak anılır.


Leave A Reply