Machu Picchu, Peru’da Yer Alan Çok İyi Korunmuş İnka Antik Kenti Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Machu Picchu hakkında genel ve ilginç bilgiler. Machu Picchu nerededir? Kim zamanında ve kimler tarafından inşa edildi. Kimler yaşadı. Bugün ne durumda?

Machu Picchu

Kaynak: pixabay.com

Machu Picchu, Peru’da bir İnka imparatoru olan Pachacuti için bir eyalet olarak inşa edildiğine inanılan bir İnka bölgesidir. 15. yüzyılda, kabaca 1450 civarında inşa edilmiştir. 1572 civarında İnka hükümdarları için bir yer olarak terk edilmiştir. 1911’de dış dünya tarafından keşfedilmiş ve o zamandan beri turistik bir cazibe merkezi haline gelmiştir. 1976 yılına gelindiğinde, şehrin en az %30’u restore edilmişti ve restorasyon çalışmaları bugün de devam ediyor.

Machu Picchu Hakkında İlginç Gerçekler

Machu Picchu, İnkaların Kayıp Şehri olarak da bilinir.

And Dağları’nın doğu dağlarının yamaçlarında, tropikal bir dağ ormanında bulunur. Kayadan oyulmuş gibi görünen teraslar ve duvarlar var.

Machu Picchu

Kaynak: pixabay.com

Deniz seviyesinden 7.970 fit yüksekliktedir.

Yale profesörü Hiram Bingham’ın 1911’de burayı gören ilk Perulu olmayanlardan biri olduğuna inanılıyor. İspanyol fatihleri ​​bile İspanyol fetihleri ​​sırasında burayı bulamadılar. Bu muhtemelen İnka bölgesini yok edilmekten kurtardı.

Advertisement

Bir Alman işadamının 1867’de Machu Picchu’yu keşfettiğine ve siteden eserleri çıkardığına inanılıyor. 1874’ten Machu Picchu’yu gösteren haritalar var, bu da muhteşem şehri ilk gören Hiram Bingham’ın olmadığı anlamına geliyor.

1981’de Peru Tarihi Koruma Alanı olarak ilan edildi. Ardından tam iki yıl sonra, 1983’te UNESCO bu bölgeyi Dünya Mirası Alanı olarak sınıflandırdı.

Machu Picchu

Kaynak: pixabay.com

2007 yılında bir internet paylaşımı sayesinde Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri seçilmiştir.

Latin Amerika’daki en önemli tarihi yerlerden biridir ve 32.500 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Machu Picchu, cilalı kuru taş duvarlarla inşa edilmiştir.

Yale Üniversitesi ve Peru hükümeti arasında devam eden bir savaş da var. Hiram Bingham’ın Machu Picchu’yu keşfetmesi ve eserlerin kaçırılması nedeniyle, hükümet ve Yale Üniversitesi eserler üzerinde bir anlaşmazlık içindedir.

Advertisement
Machu Picchu

Kaynak: pixabay.com

Bugün Machu Picchu’yu ziyaret etmek, dört günlük veya iki günlük bir yürüyüş gezisi gerektiriyor. Ayrıca oraya sadece birkaç saat süren tren yolculuğu ile de ulaşabilirsiniz.

Machu Picchu’nun terk edilmesinin nedenlerinden biri çiçek hastalığı salgınıdır. Bu hastalığın İspanyol fethinden önce bölgeyi ziyaret eden gezginler tarafından İnkalara getirildiğine inanılıyor.

2008 yılında, Machu Picchu, Dünya Anıtlar Fonu tarafından dünyanın en tehdit altındaki 100 yerinin gözlem listesine dahil edildi. Bunun nedeni, yakındaki bir şehirde meydana gelen turizm ve kalkınmadan kaynaklanan çevresel bozulmaydı.

Machu Picchu

Kaynak: pixabay.com

Machu Picchu’nun Kutsal Bölgesi’nde bulunan üç ana yapı vardır. Biri, ana tapınakla birlikte Machu Picchu’daki en etkileyici mimariye sahip olduğu söylenen Üç Pencereli Tapınak.

İkincisi, bir zamanlar kapı eşiğine gömülü altın ve değerli mücevherlere sahip olduğu düşünülen yarım daire şeklindeki bir tapınak olan Güneş Tapınağı. Üçüncüsü, Intiwatana, bir tepenin üzerinde bulunan bir taştır. Erişim, bir platforma giden 78 adımdan geçer. Bu taşın bir takvim veya astronomik saat olarak kullanıldığına inanılıyor.

Machu Picchu’ya gelen turist sayısını azaltmak amacıyla, artık bir günde kaç kişinin Machu Picchu’yu ziyaret edebileceğine dair kurallar vardır. Gidecek olan kişilerin buna dikkat etmesi gerekmektedir.


Leave A Reply