Mamutlar ve Filler Arasındaki Farklar Nelerdir? Mamut Fil Karşılaştırması

0
Advertisement

Birbirine çok benzeyen iki hayvan olan Mamutlar ve Filler arasındaki temel farklılıklar ve benzerlikler nelerdir? Mamutlar ve Fillerin karşılaştırması.

mamut fil

Mamutlar ve Filler

Mamutlar ve filler, uzun hortumlara sahip, büyük gövdeli ve tipik olarak muazzam otoburlardan oluşan iki gruptur. Mamutların soyunun tükenmiş olduğu gerçeğinin yanı sıra, bir takım fiziksel, ekolojik ve coğrafi farklılıklar bu devleri fillerden ayırır. Bazı insanlar yanlışlıkla fillerin mamutlardan geldiğini varsayarlar, ancak aslında ortak bir atayı paylaşan yakın kuzenlerdir. Arktik Rusya’nın Wrangel Adası’ndaki son yünlü mamut nüfusu, 4.000 yıl önce dünya sahnesinden çekilirken, filler Asya ve Afrika’da hala mevcut.

ÖZETLE

Bir mamut ve fil arasındaki fark, mamutun soyunun tükenmiş olması, filin olmamasıdır. Diğer bazı farklılıklar:

  • Mamutlar Mammuthus cinsine aittir; filler Loxodonta (Afrika filler) ve Elephas (Asya fili) cinsidir.
  • Mamutlar yeryüzünden fillerden daha kuzeyde bulundu.
  • Mamutlar Yeni Dünya’da doğal olarak yaşıyordu; filler değil.
  • Mamutlar fillerden daha uzun, kavisli dişlere sahipti.
  • Mamutların sırtlarında bir kambur vardı; filler de yoktur.
  • Mamutların tüyleri vardı; fillerin yoktur.

Taksonomik İlişki

Mamutlar ve filler aynı taksonomik familya olan Elephantidae’ye ait yakın kuzenlerdir. Filitler, dedikleri gibi, daha geniş biyolojik grup Proboscidea’ya aittir.

Filler ve mamutlar, ailede üç cins oluşturmak için beş ila üç milyon yıl önce ayrıldılar: Loxodonta, Afrika filleri; Asya fili Elephas; ve yok olan birkaç mamut türünü içeren Mammuthus. Araştırmalar, modern filin mamutlarla daha yakından ilişkili olduğunu ileri geri döndü, ancak çok sayıda kanıt Asya soyu olduğunu gösteriyor.

Advertisement

Mamut ve Fil Coğrafyası

Bir cins olarak, mamutlar dünya çapında fil akrabalarından daha farklıydı. Filler her zaman Afrika ve Avrasya ile sınırlı olsa da, mamutlar 1.7 milyon yıl önce Pleistosen buzul dönemlerinde modern Sibirya ve Alaska’yı birbirine bağlayan Bering kara köprüsü aracılığıyla Yeni Dünya’ya nüfuz etti.

Büyük ve küçük

Mamutlar ve modern filler vücut kütlesinde önemli ölçüde örtüşüyor. En büyük Afrika filleri, Kuzey Amerika’nın Kolombiyalı mamutundan, omuzdan yaklaşık 13 fit daha uzun olabilirler, ancak en büyük mamutlar genellikle daha kalın bacak kemikleri nedeniyle fillerden ağırdır.

Dişler

Belki de mamutlar ve filler arasındaki en belirgin fiziksel fark dişleridir. Mamut dişleri tipik olarak vücut büyüklüğü ile orantılı olarak daha uzundu ve fil dişlerinden daha dramatik bir şekilde bükülmüş ve kavisliydi. Kolombiyalı mamutlar 16 fit uzunluğunda dişleri kullandı, Asyalı kuzeninden daha büyük olan Afrika fili için rekor uzunluktaki diş ise 7 inç uzunluğundaydı. Mamutlarda ve Afrika fillerinde her iki cinsiyet de diş taşı taşır.

Fil Profilleri

Mamutlar orantısız olarak uzun ön ayaklar ve yüksek omuz omurları nedeniyle kambur bir profile sahipti. Asya fillerinin sırtları genellikle daha yuvarlak görünürken, yüksek omuzlu Afrika fili, kısmen Asya kuzenlerine veya mamutlarına göre orantılı olarak daha uzun olan arka ayaklar nedeniyle “bombeli” bir taslağa sahiptir.

Diğer Fiziksel Farklılıklar

Afrika fillerinin kulakları Asya fillerinin ve mamutların kulaklarından çok daha büyüktür. Yünlü mamutların son derece küçük kulakları onları soğuktan daha iyi korurdu. Tundra türlerinin kesinlikle fillerden daha kıllı olduğu – hem bir astar hem de bir dış örtüsü vardı – ancak daha ılıman enlemlerden mamut çeşitleri büyük olasılıkla çıplak postlara sahipti. Gövde uçları filler arasında da farklılık gösterir.

Advertisement


Leave A Reply