Manuel Oribe Kimdir?

0
Advertisement

Manuel Oribe kimdir ve ne yapmıştır? Manuel Ceferino Oribe hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri, Manuel Oribe hakkında bilgi.

Manuel Oribe

Manuel Oribe; (d. 27 Ağustos 1792, Montevideo, Río de la Plata – ö. 12 Kasım 1857, Montevideo), Uruguay’ın ikinci başkanıdır (1835-38). Cisplatine Savaşı’nda (1825-28) Uruguay’ın bağımsızlığı için kahramanca çarpışan ve Treinta y Tres Orientales olarak adlandırılan 33 milliyetçiden biridir.

Uruguay’ın ilk başkanı José-Fructuoso Rivera’yı başlangıçta desteklediyse de bir süre sonra onunla anlaşmazlığa düştü. Başkanlığı sırasında, Rivera’nın denetimindeki kırsal bölgelerde hükümet denetimini artırmaya çalışması iki lider arasındaki ilişkileri daha da gerginleştirdi. Rivera’nın 1839’da başlattığı ayaklanmayı bastıramayan Oribe, Ekim 1838’de başkanlıktan çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra yandaşlarıyla birlikte Buenos Aires’e giderek Arjantin diktatörü José Manuel de Rosas’ın yanında askeri bir görev aldı. 1842’de Arjantin birliklerinin yardımıyla Rivera’nın ordusunu yenilgiye uğrattıktan sonra Uruguay’a döndü ve Montevideo’yu dokuz yıl (1843-51) süreyle kuşatma altında tuttu.

İç savaş, ulusun Oribe tarafından yönetilen Blanco (Beyaz) ve Rivera’nun önderliğindeki Colorado (Renkli [Kızıl]) adlı iki rakip hizbe bölünmesine yol açtı. Tutucu kırsal kesimi temsil eden Blancolar ve liberalleri temsil eden Coloradolar varlığını günümüzde de sürdüren iki siyasal partinin temelini oluşturdu. Coloradoların üstünlüğü ele geçirmeleri üzerine 1853’te Avrupa’ya sürgüne gitmek zorunda kalan Oribe ülkesine ancak 1855’te dönebildi.

Advertisement

Leave A Reply