Marc Isambard Brunel Kimdir? Thames Tüneli ve Mühendislik Mirası Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Fransız-Britanyalı mühendis Marc Isambard Brunel’in hayatını ve başarılarını keşfedin. Thames Tüneli’nin inşasındaki rolü, makine mühendisliğine katkıları ve devasa Thames Tüneli projesi sırasında karşılaştığı zorluklar hakkında bilgi edinin. Brunel’in tünel inşaatına kalıcı etkisi ve Londra Underground sistemi üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Marc Brunel

Marc Isambard Brunel FRS FRSE (/bruːˈnɛl/, Fransızca: [maʁk izɑ̃baʁ bʁynɛl]; 25 Nisan 1769 – 12 Aralık 1849), çoğunlukla İngiltere’deki çalışmalarıyla bilinen Fransız-Britanyalı bir mühendisti. Thames Tüneli’ni inşa etti ve Isambard Kingdom Brunel’in babasıydı.

Fransa’da doğan Brunel, Fransız Devrimi sırasında Amerika’ya kaçtı. 1796’da New York Şehri’nin Baş Mühendisi olarak atandı. 1799’da Londra’ya taşındı ve Sophia Kingdom ile evlendi. Thames Tüneli’nin inşası dışında, mekanik mühendis olarak yaptığı işler arasında Kraliyet Donanması için makara bloklarının üretimini otomatikleştirmek için makinelerin tasarımı da bulunmaktaydı.

Brunel, genellikle tarihçiler tarafından, daha ünlü oğluyla karışıklığı önlemek amacıyla “Isambard” verilen adı tercih etse de, ismi genellikle Marc olarak bilinir.

Fransa’da Erken Yaşamı

Brunel, Jean Charles Brunel ve Marie-Victoire Lefebvre’nin ikinci oğluydu. Jean Charles, Hacqueville, Normandiya’da varlıklı bir çiftçiydi ve Marc aile çiftliğinde doğdu. Varlıklı ailelerde genellikle birinci oğlun aile topraklarını devralması ve ikinci oğlun rahipliğe girmesi alışılagelmişti. Bu nedenle babası Marc’ı klasik bir eğitime başlattı, ancak Marc, Yunanca veya Latince’ye ilgi göstermeyerek, çizim ve matematik konularında yetenekli olduğunu gösterdi. Ayrıca, küçük yaşta çok müzikal bir yeteneğe sahipti.

Advertisement

On bir yaşında Rouen’deki bir seminere gönderildi. Seminerin üst düzey yetkilisi ona marangozluk öğrenme izni verdi ve kısa sürede bir mobilyacının standartlarını başardı. Ayrıca yerel limanda gemileri çiziyordu. Rahip olma isteği göstermediği için babası onu Rouen’daki akrabalarının yanına gönderdi, burada bir aile dostu ona denizcilik konularında ders verdi. Bu eğitimin sonucunda 1786’da Marc, bir Fransız firkateyninde deniz subayı olarak göreve başladı ve hizmeti sırasında birkaç kez Batı Hint Adaları’nı ziyaret etti. Kendisi için pirinç ve fildişi kullanarak bir oktant yaptı ve hizmeti sırasında bunu kullandı.

1789’da Brunel’in yurtdışındaki görevi sırasında Fransız Devrimi başladı. Ocak 1792’de Brunel’in firkateyni mürettebatını terhis etti, ve Brunel Rouen’daki akrabalarının yanına döndü. Normandiya’nın çoğu gibi o da Kraliyet taraftarıydı. Ocak 1793’te, Louis XVI’nın yargılanması sırasında Paris’i ziyaret ederken, Brunel, Devrim’in liderlerinden Robespierre’in çöküşünü kamuya açık bir şekilde öngördü. Canını zor kurtardı ve Rouen’a geri döndü. Ancak, Fransa’yı terk etmek zorunda kalacağı açıktı. Rouen’daki konaklaması sırasında Brunel, Sophia Kingdom adlı genç bir İngiliz kadınıyla tanıştı; o bir yetimdi ve öğretmenlik yapıyordu. Le Havre’a kaçtığında onu geride bırakmak zorunda kaldı ve New York’a giden Amerikan gemisi Liberty’e binerek Fransa’yı terk etti.

Amerika

Brunel, 6 Eylül 1793 tarihinde New York’a ulaştı ve ardından Philadelphia ve Albany’ye seyahat etti. Hudson Nehri’ni Champlain Gölü ile bir kanalla birleştirme planına dahil oldu ve ayrıca Washington’da inşa edilecek yeni Capitol binası için bir tasarım sundu. Hakemler tasarımdan çok etkilendiler, ancak seçilmedi.

1796’da Amerikan vatandaşlığına geçtikten sonra Brunel, New York şehrinin Baş Mühendisi olarak atandı. Çeşitli evler, doklar, ticari binalar, bir cephane ve bir top fabrikası tasarladı. New York’taki projelerin resmi kayıtları mevcut değildir, çünkü belgelerin 1863 New York Asker Alma Ayaklanmaları sırasında yok edilmiş olması muhtemeldir.

1798’de bir akşam yemeği sırasında, Brunel, Kraliyet Donanması’nın yılda ihtiyaç duyduğu 100,000 makaradan elde etme zorlukları hakkında bilgi aldı. Her biri el ile yapılıyordu. Brunel hızla üretiminin otomatikleştirilmesini sağlayacak bir dizi makine tasarımının taslağını çıkardı. İngiltere’ye gitmeye ve icadını Amiralliğe sunmaya karar verdi. 7 Şubat 1799’da, Donanma Bakanı’na bir tanıtım mektubuyla birlikte İngiltere’ye yelken açtı, ve 7 Mart’ta gemisi Halifax, Falmouth’a ulaştı.

İngiltere Yılları

Brunel Amerika Birleşik Devletleri’ndeyken, Sophia Kingdom Rouen’de kalmış ve Terör Dönemi sırasında İngiliz casusu olarak tutuklanmış ve her gün idam edilmesi beklenmiştir. Ancak Robespierre’in Haziran 1794’te düşmesiyle kurtulmuştur. Nisan 1795’te Kingdom, Fransa’dan ayrılarak Londra’ya seyahat etmiştir.

Advertisement

Brunel, Amerika Birleşik Devletleri’nden geldiğinde hemen Londra’ya seyahat etmiş ve Kingdom ile iletişim kurmuştur. 1 Kasım 1799’da St Andrew, Holborn Kilisesi’nde evlenmişlerdir. 1801’de ilk çocukları olan kızları Sophia; 1804’te ikinci kızları Emma; ve 1806’da büyük bir mühendis olan oğulları Isambard Kingdom dünyaya gelmiştir. Isambard Kingdom, Londra’nın Chelsea semtindeki Lindsey House’da büyümüştür.

1799 yazında Brunel, Joseph Bramah için çalışmış ve kısa süre önce kendi işine başlamış yetenekli mühendis Henry Maudslay ile tanıştı. Maudslay, makaradan yapılan makinelerin çalışan modellerini yapmış, ve Brunel, Deniz İşleri Genel Denetçisi Samuel Bentham ile iletişime geçmiştir. Nisan 1802’de Bentham, Brunel’in makara blokları yapma makinelerinin Portsmouth Block Mills’e yerleştirilmesini önerdi. Brunel’in makinesi, vasıfsız işçiler tarafından çalıştırılabiliyor ve önceki üretim hızının on katıydı. Toplamda 45 makine Portsmouth’a yerleştirildi ve 1808’e gelindiğinde tesis yılda 130,000 blok üretiyordu. Ne yazık ki, Brunel için Amirallik ödeme konusunda kararsız kaldı, oysa Brunel proje için kendi parasından 2,000 £’dan fazla harcamıştı. Ağustos 1808’de hesaba 1,000 £ ödemeyi kabul ettiler ve iki yıl sonra sadece 17,000 £’nin üzerinde bir ödemeyi onayladılar.

Brunel, yetenekli bir makine mühendisiydi ve çok sayıda testere fabrikası makinesi geliştirmekte önemli rol oynadı, Chatham ve Woolwich tersanelerinde Britanya Hükümeti için sözleşmeler yaparak Portsmouth Block Mills’teki deneyimini geliştirdi. Londra’nın Battersea semtinde kontrplak üretmek amacıyla tasarlanmış bir testere fabrikası inşa etti (1814’te yanmış ve 1816’da yeniden inşa edilmiştir), ayrıca girişimciler için testere fabrikaları tasarladı. Ayrıca, asker botlarını seri üretmek için makine geliştirdi, ancak bu tam üretime geçmeden Napolyon Savaşları’nın sona ermesi nedeniyle talep durdu. Brunel, 1814’te Royal Society’nin bir üyesi olarak seçildi. 1828’de Royal Swedish Academy of Sciences’ın yabancı bir üyesi seçildi. Brunel, 1834’te Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi’nin Yabancı Onursal Üyesi seçildi. 1845’te Royal Society of Edinburgh’un Onursal Üyesi seçildi.

Marc Brunel

Thames Tüneli

1805 yılında Thames Archway Şirketi, Rotherhithe ve Limehouse arasında Thames Nehri’nin altına bir tünel kazma amacıyla kuruldu. Şirket, tüneli inşa etmek için Richard Trevithick’i görevlendirdi. Trevithick, tünelde çalışmak için Cornwall madencilerini kullanmıştır. 1807’de tünel karşılaştığı bir tür deniz kumuna (quicksand) ve zorlu, tehlikeli koşullara maruz kaldı. Sonunda, tünel, 1.000 feet’ten fazla tamamlandıktan sonra terkedildi ve William Jessop liderliğindeki uzman görüşüne göre, bu tür bir tünelin uygulanabilir olmadığıydı.

Brunel zaten Rusya’daki Neva Nehri altında bir tünel için planlar yapmıştı, ancak bu proje gerçekleşmedi. 1818’de Brunel, bir tünel açma kalkanını patente aldı. Bu, madencilerin tünel yüzeyinde ayrı bölmelerde çalışabileceği dökme demirden güçlendirilmiş bir kalkandı. Kalkan, büyük kriko sistemleri tarafından periyodik olarak ileri sürülerek ve arkasındaki tünel yüzeyi tuğla ile kaplanarak ilerlerdi. Brunel’in tünel kalkanı için ilhamını, gemi tahtalarını delerken başını sert bir kabukla koruyan Teredo navalis adlı denizsolucanından aldığı iddia edilmektedir.

Brunel’in icadı, Londra Underground sistemi ve birçok diğer tünelin inşasında kullanılan sonraki tünel kalkanları için temel sağladı. Brunel, böyle bir tünel kalkanını Thames Nehri’nin altında kazmak için kullanabileceğine o kadar ikna olmuştu ki, ilgili her etkili kişiye mektup yazdı. Sonunda Şubat 1824’te bir toplantı düzenlendi ve her biri 50 sterlinlik 2.128 hisse paylaşıldı. Haziran 1824’te Thames Tünel Şirketi, kraliyet onayıyla kuruldu. Tünel, at arabalı trafiği içindi.

Çalışmalar Şubat 1825’te başladı, Rotherhithe kıyısında 50 feet (15 m) çapında dikey bir şaftın batırılmasıyla. Bunun için 50 feet (15 m) çapında bir metal halka yapılması, üzerine dairesel bir tuğla kule inşa edilmesi kullanıldı. Kule yüksekliği arttıkça, ağırlığı halkayı zemine itti. Aynı zamanda, işçiler halkanın ortasındaki toprağı kazdılar. Bu dikey şaft, Kasım 1825’te tamamlandı, ve Henry Maudslay’in şirketi tarafından Lambeth’te üretilen tünel kalkanı daha sonra aşağıda monte edildi. Maudslay aynı zamanda projenin buharlı pompalarını da sağladı.

Kalkan, kesitsel olarak dikdörtgen şeklindeydi ve yan yana on iki çerçeveden oluşuyordu, her biri diğerlerinden bağımsız olarak ileriye taşınabilirdi. Her çerçeve, tünel yüzeyini kazmak için yeterli büyüklükte üç bölme içeriyordu. Tüm çerçeve, 36 madenciyi barındırıyordu. Tünel yüzünden yeterli malzeme çıkarıldığında, çerçeve büyük kriko sistemleri tarafından ileriye taşındı. Kalkan ilerledikçe, tuğla döşeme işçileri de ardından gelerek duvarları kapladılar. Tünel, 7,500,000’den fazla tuğla gerektiriyordu.

Sorunlar Brunel, 18 yaşındaki oğlu Isambard Kingdom Brunel’in yardımıyla çalışmalarını sürdürdü. Brunel, tünelin en düşük noktasında nehrin yatağının sadece on dört feet altından geçmesini planlamıştı. Bu daha sonra sorunlara neden oldu. Brunel’in karşılaştığı başka bir sorun da, şirketin başkanı William Smith’in tünel kalkanını gereksiz bir lüks olarak düşünmesi ve tünelin geleneksel yöntemlerle daha ucuza yapılabileceğini düşünmesiydi. Smith, Brunel’i Baş Mühendis olarak değiştirmek istedi ve sürekli olarak onun pozisyonunu zayıflatmaya çalıştı. Kalkan hızla değerini kanıtladı. Tünel kazma sırasında hem Brunel hem de yardımcı mühendisi sağlık sorunları yaşadı ve bir süre Isambard, işin tüm yükünü taşımak zorunda kaldı.

Tünel yüzündeki birkaç sel olayı yaşandı, çünkü tünel nehrin yatağına çok yakındı. Mayıs 1827’de nehir yatağında görünen devasa bir deliği tıkamak zorunda kalındı. Thames Tünel Şirketi’nin kaynakları tükenmişti ve daha fazla para toplama çabalarına rağmen, tünel Ağustos 1828’de kapatıldı. Brunel, başkanın sürekli karşıtlığından dolayı frustrasyon yaşayarak görevinden istifa etti. Farklı sivil mühendislik projelerine girişti, bu arada oğlu Isambard’ın Clifton Köprüsü tasarımıyla ilgilendi.

Advertisement

Mart 1832’de William Smith, Thames Tünel Şirketi başkanlığından alındı. Proje boyunca Brunel’in canını sıkan bir kişiydi. 1834’te hükümet, Thames Tünel Şirketi’ne £246,000 kredi verdi. Eski 80 tonluk tünel kalkanı kaldırıldı ve yerine yeraltında monte edilmesi gereken 9,000 parçadan oluşan yeni, geliştirilmiş 140 tonluk bir kalkan konuldu. Tünel kazma işlemi devam etti, ancak pompaların aşırı yüklendiği hala sel olayları yaşandı. Madenciler sürekli kirlenmiş suyun etkisinde kaldı ve birçok kişi hastalandı. Tünel Wapping kıyısına yaklaştıkça, Rotherhithe’deki gibi benzer bir dikey şaftın batırılması için çalışmalara başlandı. Bu, 1840’ta başladı ve tamamlanması on üç ay sürdü.

24 Mart 1841’de Brunel, genç Kraliçe Victoria tarafından şövalye ilan edildi. Bu, tünelle ilgili ilerlemenin ilgisini gösteren Prens Albert’in önerisi üzerine oldu. Tünel, nehrin Wapping tarafında 1 Ağustos 1842’de açıldı. 7 Kasım 1842’de Brunel, geçici bir süre sağ tarafını felç eden bir inme geçirdi. Thames Tüneli resmi olarak 25 Mart 1843’te açıldı. Brunel, kötü sağlığına rağmen açılış törenine katıldı. Açıldıktan sadece 15 hafta sonra, tüneli 1,000,000 kişi ziyaret etti. 26 Temmuz 1843’te Kraliçe Victoria ve Prens Albert ziyaret etti. Atlı trafiği için tasarlanmış olsa da, tünel sadece yaya trafiğine açık kaldı.

Sonraki Gelişmeler 1865 yılında East London Railway Şirketi, Thames Tüneli’ni £200,000 karşılığında satın aldı ve dört yıl sonra ilk trenler tünelden geçti. Tünel, Londra Underground sisteminin bir parçası oldu ve bugün hala kullanımda, Londra Overground’ın East London Line’ının bir parçasıdır.

Rotherhithe’deki motor evi 1975 yılında bir hayır kurumu tarafından devralındı ve 2006 yılında Brunel Müzesi’ne dönüştürüldü.

Sonraki Yaşamı

Thames Tüneli’nin tamamlanmasından sonra, Brunel’in en büyük başarısı, sağlığı kötüydü. O artık büyük görevleri kabul etmedi, ancak çeşitli projelerde oğlu Isambard’a yardımcı oldu. Oğlunun başarılarıyla gurur duyuyordu ve 19 Temmuz 1843’te Bristol’daki SS Great Britain’in denize indirilmesinde hazır bulundu. 1845’te Brunel, daha ciddi bir felç geçirdi ve sağ tarafı neredeyse tamamen felç oldu. 12 Aralık 1849’da 80 yaşında Brunel hayatını kaybetti ve kalıntıları Londra’daki Kensal Green Mezarlığı’na gömüldü. Eşi Sophia daha sonra aynı mezara gömüldü, ardından oğulları Isambard ise sadece 10 yıl sonra.


Leave A Reply