Maria Tallchief Kimdir? İlk Kızılderili Prima Balerinin Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Maria Tallchief kimdir ve ne yapmıştır? İlk kızılderili prima balerin olarak bilinen Maria Tallchief’in hayatı, biyografisi, dans kariyeri ve başarıları.

Maria Tallchief

Maria Tallchief

Meslek: Balerin
Doğum: 24 Ocak 1925, Fairfax, OK
Ölüm: 11 Nisan 2013 Chicago, IL
En çok bilinen özelliği: Prima balerin olan ilk Kızılderili

Erken dönem

Maria Tallchief, 1925 yılında Osage Indian Reservation’da Oklahoma Fairfax’ta doğdu. Annesi Ruth Porter, müzik ve danstan hoşlanan İskoçyalı bir İrlandalı kadındı. Babası Alexander Tallchief, Osage topraklarında keşfedilen petrolden zengin olan bir Osage Kızılderili idi.

Büyürken Maria, kız kardeşi Marjorie ile dışarıda oynamaktan zevk alıyordu. Ayrıca müzik ve dans etmeyi de severdi. Piyano çaldı ve yerel dans hocası ile dans etti. Annesi, Maria ve kız kardeşinin müzik dinlemesine ve Osage kabilesinden dansçıları izlemesine izin verirdi.

Maria Tallchief

Advertisement

Los Angeles’a taşınmak

Maria sekiz yaşına geldiğinde ailesi California, Los Angeles’a taşındı. Pasifik Okyanusu’nu ilk gördüğünde şaşırdı. Hemen Bay Belcher Bale Okulu’nda dans dersleri almaya başladı.

Maria’nın günleri çok meşguldü. Her sabah erkenden kalkıp okuldan bir saat önce piyano çalıyordu. Sonra okuldan sonra bir saat daha piyano çalıyor ve bale derslerine katılıyordu. Çok yoğundu ama Maria onu seviyordu.

Dans Etmeyi Seçmek

On iki yaşındayken babası Maria’ya dans veya piyano arasında seçim yapması gerektiğini söyledi. İkisini birden yapamazdı. Zor bir karardı. Maria dansı seçti. Ayrıca yeni bir bale okulunda eğitime başladı. Yeni öğretmeni ünlü Rus balerin Madame Nijinska idi.

Madam Nijinska sonraki beş yıl boyunca Maria’ya ders verdi. Maria güç, zarafet ve duygu ile dans etmeyi öğrendi. Mükemmelliğin yeterli olmadığını, müzikle de hissetmesi ve dans etmesi gerektiğini öğrendi.

Maria Tallchief

New York

Maria’nın hayali Balet Russe de Monte Carlo’ya katılmaktı. 17 yaşındayken rüyasını takip etmek için New York’a taşındı. Yakında ünlü Rus bale şirketinin bir üyesiydi. Öyle iyi bir dansçıydı ki öne çıkan bir solist oldu.

Advertisement

Maria dünyayı dolaştı ve Avrupa’nın en ünlü bale evlerinde dans etti. 1947’de New York City Ballet’in ilk prima balerin oldu.

Maria 1965’te dans etmekten emekli oldu. 1981’de kız kardeşi ile Chicago Şehir Balesi’ni kurdu.

Başarıları

Maria, birçok kişi tarafından dünyanın en büyük dansçılarından biri olarak kabul edilir. Kariyeri boyunca birçok onursal ödül kazandı. İşte bunlardan birkaçı:

  • Osage halkı tarafından “İki Dünyanın Kadını” anlamına gelen Wa-Xthe-Thomba ismi verildi.
  • 1996 yılında Amerikan kültürüne yaşam boyu katkılarından dolayı Kennedy Center Honors ödülünü aldı.
  • Oklahoma Tulsa’da, Beş Ay (Five Moons) olarak adlandırılan onun ve diğer dört Kızılderili balerin heykeli var.
  • 1999 yılında Ulusal Sanat Madalyası ile ödüllendirildi.


Leave A Reply