Mario Pei Kimdir?

0
Advertisement

Mario Pei kimdir ve ne yapmıştır? Mario Pei hayatı, biyografisi, dilbilimi çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi.

Mario Pei

Mario Pei; (d. 16 Şubat 1901, Roma, İtalya – ö. 2 Mart 1978, Glen Ridge, New Jersey, ABD), İtalyan asıllı ABD’li dilbilimcidir. Çok sayıdaki yapıtıyla dilbilim ve filolojinin, konunun uzmanı olmayan geniş bir okur kitlesine ulaşmasını sağlamıştır.

Yedi yaşındayken anne ve babasıyla birlikte ABD’ye yerleşti. Liseyi bitirdiğinde İngilizce ve anadili İtalyancanm yanı sıra Latince, Yunanca ve Fransızca da biliyordu. Zamanla bu beş dili çok iyi, bunların dışındaki 30 kadar dili de konuşabilecek kadar öğrendi. Yüzden fazla dilin yapısı konusunda da bilgi sahibiydi.

Pei Columbia Üniversitesi’nde lisansüstü öğrencisiyken Sanskrit, Eski Kilise Slavcası ve Eski Fransızca gibi eski dilleri de öğrenmişti. 1937’de Columbia Üniversitesi’nde öğretim üyesi oldu. 1952-70 arasında da aynı üniversitede Roman filolojisi dersleri verdi. 1965’te gözden geçirip The Story of the English Language (ingiliz Dilinin Öyküsü) adıyla yeniden yayımladığı The Story of Language (1949; Dilin Öyküsü) ile The Story of English (1952; İngilizcenin Öyküsü) gibi sıradan okura yönelik ve çok satan kitaplar dışında, hem teknik, hem de popüler nitelikli çok sayıda yapıt yayımladı. Bunlar arasında, Frank Gaynor ile birlikte yayıma hazırladığı A Dictionary of Linguistics (1954; Dilbilim Sözlüğü), dünyanın en çok konuşulan yedi diliyle daha az yaygın 30 dili üzerine bir kılavuz niteliğindeki Languages for War and Peace (1943; Savaş ve Banş Dilleri) ve Weasel Words: Saying What You Don’t Mean (1978; Kaçamak Sözcükler: Kastetmediğiniz Şeyi Söylemek) sayılabilir. Pei’nin ayrıca toplumsal konular üzerine The Consumer’s Manifesto (1960; Tüketiciler Bildirgesi) ve The America We Lost: The Concerns of a Conservative (1968; Yitirdiğimiz Amerika: Bir Muhafazakârın Kaygıları) gibi yapıtları da vardır.

Advertisement

Leave A Reply